Πόλο, Champions League γυναικών: Πρεμιέρα με «διπλό» για τον ΝΟΒ στην Ισπανία!

Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Champions League γυναικών, ο ΝΟΒ επικράτησε με 11-16 της ισπανικής Τεράσα.

by Κώστας Παππάς

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο Champions League γυναικών πραγματοποίησε ο ΝΟΒ, καθώς επικράτησε με 11-16 της ισπανικής Τεράσα παίζοντας κατά διαστήματα πολύ ωραίο πόλο. Κορυφαίες για το σύνολο της Κικής Λιόση ήταν οι Φουντωτού και Ξενάκη που σημείωσαν από 4 τέρματα ενώ από την Τεράσα ξεχώρισε η Pikalkova με 3 γκολ.

ΤΕΡΑΣΑ- ΝΟΒ 11-16

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Τεράσα να προηγείται με γκολ της Dalmases και τον ΝΟΒ να απαντάει με την Καλογεροπούλου (1-1). Nicholson και Ξενάκη σκόραραν ενώ η Pikalkova έκανε το 3-2 με πέναλτι. Η απάντηση του ΝΟΒ ήταν διπλή και ήρθε από τις Μουλχάουζεν και Τζούστρα, ενώ η Prats έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία (4-4). Η Φουντωτού σκόραρε για το 4-5, η Pikalkova ξανά με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα αλλά η Ελαυθερια Φουντωτού με γκολ στον παραπάνω έκανε το 5-6 της περιόδου.

Δεύτερη περίοδος και η Τεράσα μπήκε πιο δυνατά, σκοράροντας με την Pikalkova (6-6), αλλά η απάντηση του ΝΟΒ ήταν άμεση, καθώς Kαιάφα και Ξενάκη σκόραραν και διαμόρφωσαν το 6-8 του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του τρίτου οκταλέπτου, η Φουντωτού σκόραρε με πέναλτι για το 6-9 ενώ η Houghton μείωσε σε 7-9 με σουτ από τα 6μ. Η Τζούστρα σκόραρε στον παραπάνω, όμως η Gomez είχε απάντηση με γκολ επίσης στον παίχτη παραπάνω (8-10). Όμως, ο ΝΟΒ σκόραρε με Φουντωτού και Ξενάκη για το 8-12 ενώ λίγο αργότερα, η Prats μείωσε σε 9-12. Η Τζούστρα έκανε το 9-13 ενώ η Nicholson με γκολ από τα 2μ διαμόρφωσε το 10-13 της τρίτης περιόδου.

Με την έναρξη της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, η Γιαννοπούλου σκόραρε για το 10-14 αλλά η Τεράσα μείωσε σε 11-14 περίπου 2 λεπτά πριν την λήξη. Εκεί, ο ΝΟΒ ήταν καταιγιστικός και με δυο γκολ από Μουλχάουζεν και Κρασσά, διαμορφώθηκε το τελικό 11-16.

Τα οκτάλεπτα: 5-6, 1-2, 4-5, 1-3.