Πόλο, Champions League γυναικών: ΜΑΤΣΑΡΑ με νικητή τον φιναλίστ Ολυμπιακό!

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς για την πρώτη αγωνιστική του Champions League γυναικών, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 11-12 του Αλίμου ΝΑΣ και ξεκίνησε με το «δεξί».

by Κώστας Παππάς

Αντάξιο των προσδοκιών αποδείχθηκε το παιχνίδι ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ για την πρώτη αγωνιστική του Champions League γυναικών, καθώς οι δύο ομάδες προσέφεραν υπέροχο θέαμα με το σύνολο του (εορτάζοντα) Δημήτρη Κραβαρίτη να επικρατεί με 11-12, ξεκινώντας με τον ιδανικό τρόπο την διοργάνωση. Κορυφαία για τον Ολυμπιακό ήταν η τρομερή Στεφανία Σάντα με 5 τέρματα, ενώ από τον Άλιμο ΝΑΣ, ξεχώρισε η Ασημάκη που πέτυχε 3 γκολ.

ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 11-12

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ασημάκη να κάνει το 1-0 για τους τυπικά γηπεδούχους και την Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη να απαντάει (1-1 στο 3:36). Η Κλαούντια Μαρλέττα σκόραρε στον παραπάνω για τον Άλιμο (2-1 στο 2:32) αλλά λίγο αργότερα, η Μαρία Πάτρα υπέπεσε σε πέναλτι και η Στεφανία Σάντα το εκμεταλλεύτηκε, σκοράροντας για το 2-2 του πρώτου οκταλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, η Ασημάκη σκόραρε ξανά για το 3-2 ενώ η Andrews απάντησε στην αμέσως επόμενη επίθεση για το 3-3. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στο παιχνίδι με την Τριχά στον παραπάνω, αλλά ο ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ απάντησε ξανά, με την Μαρλέττα (4-4 στο 4:23). Η Σταματίνα Κοντογιάννη έκανε το 5-4 αλλά η Σοφία Τορνάρου απάντησε για τον Ολυμπιακό. Η Ελένη Ελληνιάδη σκόραρε στον παραπάνω για το 6-5 αλλά η Στεφανία Σάντα, έφερε το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία με ωραίο γκολ (6-6). Στο 1:43 ήταν η ξανά η σειρά της Ασημάκη να σκοράρει, με την πολύπειρη φουνταριστό να διαμορφώνει το 7-6 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και με την Andrews να σκοράρει, το σκορ πήγε στο 7-7. Παρόλα αυτά, η Χυδηριώτη σκόραρε για το 8-7 του Αλίμου ΝΑΣ πριν έρθει η Στεφανία Σάντα για να σκοράρει στον παραπάνω και να φέρει το ματς στην ισορροπία, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο 8-8.

Με την έναρξη της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, η Megens σκόραρε για το 9-8 ενώ η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη απάντησε για το 9-9. Η Ειρήνη Νίνου όμως, έδωσε προβαδίσμα στις πρωταθλήτριες Ελλάδας με 5 λεπτά να απομένουν, ενώ λίγο αργότερα, η φοβερή Στεφανία Σάντα σκόραρε για το 9-11. Η ίδια παίχτρια έκανε και το 9-12, με τον Άλιμο ΝΑΣ να απαντάει με την Σταματίνα Κοντογιάννη (10-12). Οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν σε 11-12 με την Ελληνιάδη, 1:21 πριν την λήξη, αλλά ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλή άμυνα και το 11-12 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

TA OKTAΛΕΠΤΑ: 2-2, 5-4, 1-2, 3-4.