Πόλο, Champions League: ΕΘΝΙΚΑΡΑ με ανατροπή έριξε στο καναβάτσο την Χάποελ μετά από συγκλονιστικό ματς!

Για την 2η αγωνιστική του Group C, o Εθνικός Πειραιά έδειξε τρομερό χαρακτήρα και πήρε την νίκη με 16-15 κόντρα στην Χάποελ με τρομερό τέταρτο οκτάλεπτο!

by Κώστας Παππάς

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που οι επιθέσεις των ομάδων ήταν σε πολύ καλή ημέρα (ημίχρονο 9-9 ενδεικτικά), ο Εθνικός επικράτησε με 16-15 μετά από φοβερή ανατροπή της Χάποελ στο πλαίσιο της 2η αγωνιστικής των προκριματικών του Champions League που διεξάγονται στην Πάντοβα. Πρώτη σκόρερ του Εθνικού ήταν η Ελένη Κανετίδου με 3 γκολ, με την σταθερή αξία των «κυανόλευκων» να σημειώνει το «χρυσό» γκολ της νίκης, 38 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΧΑΠΟΕΛ 16-15

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Εθνικό να μην μπαίνει καλά στο παιχνίδι και να δέχεται γκολ στην πρώτη κιόλας επίθεση με την Μπογκατσένκο να χρίζεται σκόρερ με σουτ από το «3». Τα κορίτσια του Ορέστη Σαλάχα προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως η Μαμόγλου αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και το 0-1 παρέμεινε. Στην αμέσως επόμενη επίθεση όμως, οι Κυπελλούχες Ελλάδας απάντησαν με γκολ στον παίχτη παραπάνω με την Κλαψιανού να χρίζεται σκόρερ (1-1). Το σκορ αυτό όμως δεν έμεινε για πολύ, αφού η Σασόβερ έκανε το 2-1 το οποίο πάντως δεν έμεινε πολύ εξαιτίας της Αγγελικής Μπενέκου που σκόραρε με ωραίο ψιλοκρεμαστό για το 2-2. Η Χάποελ όμως είχε καλό ρυθμό στην επίθεση και με την Άλμα Γιακομπί να σκοράρει στον παραπάνω, οι φιλοξενούμενες πήραν ξανά προβάδισμα (2-3).

Ο Εθνικός δεν είχε καλή αμυντική ισορροπία και στο 4:06 δέχτηκε άλλο ένα γκολ στον παίχτη παραπάνω με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 2-4 υπέρ της Χάποελ. Στον παραπάνω όμως ο Εθνικός, είχε καλά ποσοστά στην πρώτη περίοδο και η Μυρτώ Κασσάρη έκανε το 3-4 το οποίο δεν έμεινε για πολύ καθώς τα κορίτσια του Δημήτρη Μαυρωτά απάντησαν με το «ίδιο» νόμισμα με την Τιρός να κάνει το 3-5 και να δίνει ξανά αέρα 2 γκολ στην ομάδα της. Τα κορίτσια του Ορέστη Σαλάχα όμως ήταν εξαιρετικές στον παίχτη παραπάνω και 18 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, η Άννα Μιλισεβιτς έκανε με φοβερό σουτ το 4-5 που ήταν και το σκορ της 1ης περιόδου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Χάποελ μπήκε δυνατά και με την Άλμα Γιάκομπι να σκοράρει από την περιφέρεια, έγινε το 4-6. Ο Εθνικός χτύπησε αμέσως στην κόντρα με ωραίο «σκαστό» σουτ της Γαλανοπούλου (5-6 στο 6:38 πριν το ημίχρονο), όμως η Τσιμάρα υπέπεσε σε πέναλτι το οποίο κακώς σφύριξαν οι διαιτητές και το αξιοποίησε η Μπογκατσένκο για το 5-7. Μάλιστα, στην φάση αυτή δέχτηκε και κίτρινη κάρτα ο προπονητής του Εθνικού, Ορέστης Σαλάχας με τις τυπικά γηπεδούχες να αναζητούν λύσεις. Στο 4:04, η Ευδοκία Τσιμάρα μείωσε ξανά στο γκολ (6-7) μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι όμως στιγμές αργότερα η Ραχούμ Κάρμελ «χόρεψε» την άμυνα του Εθνικού στα 2μ και διαμόρφωσε το 6-8. Οι «κυανόλευκες» συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις και με φοβερό διαγώνιο σουτ της Χατζηκυριακάκη έκαναν το 7-8 το οποίο πάντως δεν έμεινε για πολύ, αφού πάλι η Ραχούμ, από την περιφέρεια αυτήν την φορά έκανε το 7-9. Οι επιθέσεις των δύο ομάδων λειτουργούσαν άρτια, με την Άννα Μαμόγλου να σκοράρει στον παραπάνω 1:24 πριν το οκτάλεπτο για να μειώσει ξανά στο γκολ 8-9. Δευτερόλεπτα αργότερα, ήρθε και η ισοφάριση από τα κορίτσια του Ορέστη Σαλάχα, με την Γαλανοπούλου να εκμεταλλεύεται την αμυντική ανισορροπία στην άμυνα της Χάποελ και με γκολ στην κόντρα έκανε το 9-9 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Εθνικός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι στον αγαπημένο του «παραπάνω» με την Άννα Μιλίσεβιτς η οποία σκόραρε με ωραίο διαγώνιο σουτ (10-9). Λίγο αργότερα (5:10), ήταν η σειρά της Χάποελ να σκοράρει στον παίχτη παραπάνω ξανά με την Μπογκατσένκο (10-10) με την Χάποελ να κερδίζει πέναλτι στην αμέσως επόμενη επίθεση που αξιοποίησε η Μπογκατσένκο για το εκ νέου προβάδισμα της Ισραηλινής ομάδας (10-11). Ο Εθνικός δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην άμυνα και λίγο αργότερα η Χάποελ πήρε αέρα 2 γκολ (10-12). Στο 2:26 η Γκαζίτ χρεώθηκε με αποβολή με αντικατάσταση, αλλά η Χάποελ είχε βρει για τα καλά ρυθμό στην επίθεση και εκμεταλλευόμενη την φουνταριστή της, έκανε το 10-13 στο 1:16 πριν την λήξη της περιόδου. Ακριβώς 1 λεπτό πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, η Ευδοκία Τσιμάρα μείωσε για τον Εθνικό (11-13 στον παίχτη παραπάνω) μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο με την πλάτη στον «τοίχο».

Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, οι Κυπελλούχες Ελλάδας μπήκαν πολύ δυνατά και μείωσαν στο γκολ με την Ιόλη Μπενέκου (12-13). Λίγο αργότερα, ήρθε και η ισοφάριση με τον Εθνικό να βγαίνει ταχύτατα στην κόντρα και να σκοράρει ενώ με όπλο την άμυνα που είχε σφίξει για τα καλά, ήρθε και η ανατροπή(14-13 4:40 πριν την λήξη, με την Κανετίδου). Τα κορίτσια του Ορέστη Σαλάχα έδειξαν τρομερό χαρακτήρα στο τελευταίο οκτάλεπτο και με την Κανετίδου να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι, ο Εθνικός πήρε αέρα 2 γκολ 3:27 πριν την λήξη. Η Χάποελ μείωσε σχετικά άμεσα με την Στρούγκο (15-14 στο 3:02) και λίγο αργότερα ισοφάρισε στον παίχτη παραπάνω με την Ραχούμ (15-15). Το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού, αλλά ο Εθνικός είχε την τύχη του παιχνιδιού στα χέρια του. Στα 52 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, τα κορίτσια του Ορέστη Σαλάχα σκόραραν στον παίχτη παραπάνω με φοβερό σουτ της Ελένης Κανετίδου (16-15) και έμελλε απλά να βγάλουν τις τελευταίες άμυνες. Έτσι και έγινε, ο Εθνικός ήταν συγκλονιστικός σε άμυνα και επίθεση και πήρε μια τεράστια νίκη με 16-15 με ανατροπή κόντρα στην Χάποελ του Δημήτρη Μαυρωτά, κατακτώντας τους πρώτους φετινούς βαθμούς του στην Ευρώπη.

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 4-5 , 5-4, 2-4,  5-2.

Εθνικός Πειραιά (Ορέστης Σαλάχας): Τζούρκα, Μαργαρίτη , Γαλανοπούλου 2, Μπέτα, Μαμόγλου 1, Τσιμάρα 2, Χατζηκυριακάκη 2, Μιλίσεβιτς 2, Κλαψιανού 1, Κανετίδου 3, Μπενέκου 2, Κασσαρη 1, Μπεκρή

Χάποελ (Δημήτρης Μαυρωτάς): Κακούζιν, Λέβι, Μπογκατσένκο 4, Λεβινσταίν, Γιάκομπι 2, Στρούγκο 2, Μενάκερμαν, Τιρός 1, Σασόβερ 1, Ραχούμ 4, Γκαζίτ 1, Γουάντελ