Πόλο, Champions League: Δυο εξαιρετικά οκτάλεπτα, αλλά ήττα από τη Σαν Αντρέου για τον Πανιώνιο

Παρακαταθήκη για το μέλλον έβαλε με την εμφάνιση του στο μισό του αγώνα ο Πανιώνιος.

Μια από τις κορυφαίες ομάδες στην Ευρώπη αυτή τη στιγμή, την συμμετέχουσα στο περυσινό Φάιναλ Φορ του Τσάμπιονς Λιγκ, Σαν Αντρέου, αντιμετώπιζε το βράδυ της Παρασκευής ο νεανικός Πανιώνιος, με τον «Ιστορικό» να πραγματοποιεί εμφάνιση υψηλού επιπέδου στα δυο πρώτα οκτάλεπτα, όμως η ποιότητα της ισπανικής ομάδας των 4 Χρυσών Ολυμπιονικών έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο δεύτερο μισό του αγώνα.

ΣΑΝ ΑΝΤΡΕΟΥ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 16-7

Τα κορίτσια του Τάσου Παπαναστασίου γνώρισαν μεν τη δεύτερη ήττα τους στον προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, όμως μπορούν να «χτίσουν» το μέλλον, πάνω σε αυτά που έπραξαν στο πρώτο ημίχρονο, κόντρα σε μια υπέροχη και ισχυρή ομάδα που έχει στόχο τίτλους και μεγάλη ευρωπαϊκή πορεία ΚΑΙ φέτος. Ο Πανιώνιος σίγησε επιθετικά τελευταία δεκαέξι λεπτά του αγώνα και δεν μπόρεσε να προβληματίσει περαιτέρω τη Σαν Αντρέου.

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ξεκίνημα για τον Πανιώνιο κόντρα στις Ισπανίδες, με την Αρίμα να ευστοχεί σε πέναλτι για το 0-1, ενώ στο 3:20 η ίδια αθλήτρια σε παίκτη παραπάνω έγραψε το 0-2. Σε όλο αυτό το διάστημα, η ενέργεια που έβγαζαν οι «κυανέρυθρες» στο νερό ήταν έντονη, ενώ η παρουσία της Εντίνα Γκανγκλ κάτω από τα δοκάρια προσφέρει ασφάλεια, αλλά και αυτοπεποίθηση στα κορίτσια του Τάσου Παπαναστασίου. Η αύρα της θρυλικής τερματοφύλακα, έχει προσδώσει ήδη πολλά στον Πανιώνιο. Εν τούτοις, η ποιότητα της ισπανικής ομάδας την οδήγησε στην ισοφάριση σε 2-2. Η νέα αριστερόχειρας του Πανιωνίου, Άλλεν, με εξαιρετικό σουτ σε παίκτη παραπάνω έβαλε εκ νέου μπροστά την ελληνική ομάδα με 2-3.

Ο Πανιώνιος επιχείρησε να κρατήσει τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο οκτάλεπτο, κάτι το οποίο πέτυχε, μπαίνοντας στην τρίτη περίοδο με ένα γκολ προβάδισμα. Εν τούτοις, η Σαν Αντρέου βρήκε χώρους και ευστοχία από την περιφέρεια και πραγματοποιώντας ένα τρομερό σερί 7-0, καθάρισε την υπόθεση νίκη στη Νέα Σμύρνη. Το σύνολο του Τάσου Παπαναστασίου θα αντιμετωπίσει την Ντε Τσάαν (5/10, 18:30) για την 3η αγωνιστική του γκρουπ.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-3, 7-0, 4-1

Πανιώνιος (Τάσος Παπαναστασίου): Γκανγκλ, Αρίμα 2, Παπαδοπούλου, Ρακιντζή 2, Άλεν 2, Μαστρόκαλου, Καραγιάννη 1, Λούδη Ευγ., Σταυρίδου, Δούλη, Παπαναστασίου Δ., Μπιτσάκου Μ., Κάτσιου

Σαν Αντρέου: Φάρε 4, Α Ρουίθ Α. 4, Ρουίθ Ε. 3, Κορντόμπες 2, Πέρεθ 1, Μουνιόθ 1, Καμούς 1