Πόλο, Α1 γυναικών: Εντυπωσιακός Πανιώνιος κόντρα στον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα!

Για την πρώτη αγωνιστική της Α1 γυναικών, ο Πανιώνιος επικράτησε με του ΠΑΟΚ στην Νέα Σμύρνη και ξεκίνησε νικηφόρα την χρονιά στο πρωτάθλημα.

by Κώστας Παππάς

Πολλά γκολ για πρεμιέρα και ευρεία επικράτηση για τον Πανιώνιο στην 1η αγωνιστική της Α1 γυναικών, με τα κορίτσια του Τάσου Παπαναστασίου να ξεπερνούν το εμπόδιο του ΠΑΟΚ, τον οποίο κέρδισαν στη Νέα Σμύρνη

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΟΚ 20-13

Ανοιχτό παιχνίδι για τις δύο ομάδες, με τη Μαργαρίτα Μπιτσάκου να πετυχαίνει τρομερή επιθετική εμφάνιση με πέντε γκολ, ενώ για τον ΠΑΟΚ από τρία τέρματα σημείωσαν οι αδερφές Καρυπίδου, Μελίνα και Ηρώ, καθώς και η Βίρνα Νιαρχάκου. Η Χρύσα Χατζέλλη κάθισε για τελευταία φορά στον πάγκο του ΠΑΟΚ ενώ από την ομάδα του Πανιωνίου, απούσα ήταν η Γιούμι Αρίμα.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Μπιτσάκου να σκοράρει για το 1-0 και τον ΠΑΟΚ να απαντάει με την Ηρώ Καρυπίδου. Ο Πανιώνιος στην συνέχεια έσφιξε πολύ την άμυνά του, δεν έδωσε δικαιώματα στον ΠΑΟΚ και με γκολ των Αllen (01:02) και Δούλη (00:19) έκλεισε το πρώτο οκτάλεπτο με προβάδισμα 2 γκολ (3-1).

Στην δεύτερη περίοδο, ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά και σκόραρε με την Παπαδοπούλου πριν έρθει ξανά η Ηρώ Καρυπίδου για να κάνει το 4-2. Το 5-2 ήρθε από την Λούδη, η Ντόνα – Τσιάκα μείωσε σε 5-3 ενώ η  Μαργαρίτα Μπιτσάκου λίγο αργότερα έκανε το 6-3. Όμως, η Ντόνα – Τσιόκα σκόραρε ξανά για το 6-4 πριν έρθει η Allen για το 7-4. Ηρώ Καρυπίδου και Νιαρχάκου έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι (7-6), όμως ο Πανιώνιος με 2 γρήγορα γκολ έκανε το 9-6. Η Κοντονή μείωσε σε 9-7 για τον ΠΑΟΚ, αλλά η  ΕύαΛούδη με ωραίο σουτ, έκανε το 10-7 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Τρίτο οκτάλεπτο και η Μελίνα Καρυπίδου μειώνει σε 10-8, ενώ λίγο αργότερα, η Μπιτσάκου σκόραρε ξανά για το 11-8 του Πανιωνίου. Η Νιαρχάκου απάντησε στο 06:41 αλλά Λούδη και Allen διαμόρφωσαν το 13-9. Ο Πανιώνιος είχε καλύτερο ρυθμό και βρήκε σκορ από την Παπαναστασίου (14-9) πριν μειώσει η Μελίνα Καριπίδου σε 14-10. Μπιτσάκου από την μία και Μαρία Ντάσιου από την άλλη σκόραραν και το τρίτο οκτάλεπτο έκλεισε στο 15-11.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Λούδη σκόραρε για το 16-11 ενώ η Allen διαμόρφωσε το 17-11 04:45 πριν την λήξη, με τον Πανιώνιο να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το φινάλε και να φθάνει εν τέλει στη νίκη με σκορ 20-13.