Πόλο, Α1 ανδρών: Πάτησε το γκάζι η Βουλιαγμένη στο δεύτερο μέρος & μπήκε με το δεξί

Ξεμπούκωσε στο δεύτερο μέρος η Βουλιαγμένη, λύγισε τον Υδραϊκό και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα.

by Μάνος Φυρογένης

Οι πρεμιέρες κρύβουν εκπλήξεις, όχι όμως στη Γλυφάδα. Το ντέρμπι του πρώτου μέρους, άνοιξε στο δεύτερο με τον Υδραϊκό των πολλών νέων προσώπων να εμφανίζεται ιδιαίτερα ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο απέναντι στον νεανικό Ναυτικό Όμιλο Βουλιαγμένης που βρήκe στο δεύτερο μέρος τις λύσεις για να μπει με το δεξί στο νέα Α1 πόλο ανδρών.

Υποδειγματική η άμυνα των «μπέμπηδων» που οδηγούσαν σε στημένα σουτ την ομάδα της Ύδρας τα οποία περίμενε η αντίπαλη άμυνα. Το σύνολο του Νίκου Καραμάνη έχει δυνατότητες αλλά χρειάζεται αγωνιστικό ρυθμό.

Άφησε άφωνους τους παρευρισκόμενους ο Ούμποβιτς με μία ΓΚΟΛΑΡΑ στην τρίτη περίοδο από τη θέση του φουνταριστού (γλίστρημα και εκτέλεση εκεί που δεν πιάνουν ούτε οι αράχνες).

Υδραϊκός – ΝΟ Βουλιαγμένης 2-11

Νωρίς νωρίς άνοιξε το σκορ αν και η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Παππάς, άρτι αφιχθέντας από την ΑΕΚ, άνοιξε το… λογαριασμό 2024-25 για τον Υδραϊκό σε παίκτη παραπάνω (αποβολή Αλμυράς) ενώ άμεση ήταν η απάντηση της Βουλιαγμένης με τον Ούμποβιτς για την ισοφάριση.

Οι δύο ομάδες που ακόμα ψάχνονται – όπως είναι λογικό – και είχαν τους τερματοφύλακές τους (Ανδρεάδη και Μητράκη) για πρωταγωνιστές, πήγαιναν σε αργές επιθέσεις έχοντας κυρίως το μυαλό στα μετόπισθεν. «Βουνά» οι γκολκίπερ, τοίχο οι επιθέσεις.

Οι τερματοφύλακες είχαν τον πρώτο λόγο. Στη δεύτερη περίοδο ο Σπάχιτς κέρδισε τους Γιώργο και Νίκο Μητράκη με προσωπική ενέργεια για το πρώτο προβάδισμα του ΝΟΒ στα 5’29” για το ημίχρονο. Από τότε δεν ξανακοίταξε πίσω. Αφού πέρασαν ανεκμετάλλευτες αρκετές προσπάθειες, λίγο πριν την ανάπαυλα ο Ούμποβιτς βρήκε δίχτυα για το 1-3 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Βουλιαγμένη βρήκε ρυθμό από την «ατσάλινη» άμυνά της και ξέσπασε και στην επίθεση. Ο Καλογερόπουλος έφυγε στην κόντρα για το 1-4 ενώ ο Ούμποβιτς με δύο δικά του προσωπικά γκολ (στον παραπάνω και από το φουνταριστό) έδωσε «μαξιλαράκι ασφαλείας».

Η Βουλιαγμένη όμως δεν σταμάτησε εκεί. Τα μπλοκ υψώνονταν σαν… δέντρα κρύβοντας το «φως» από τους παίκτες του Υδραϊκού. Ένας υποδειγματικά εκτελεσμένος παίκτης παραπάνω οδήγησε στο γκολ του Χατζή ενώ ο Καλογερόπουλος από το σημείο του πέναλτι έκανε το 1-8 πριν ολοκληρωθεί το τρίτο οκτάλεπτο. Σαρωτική η Βουλιαγμένη στην τρίτη περίοδο.

Στο φινάλε και αφού ο νικητής είχε ουσιαστικά κριθεί, έπεσε κάπως ο ρυθμός χωρίς να χαλαρώσουν βέβαια οι «μπέμπηδες» τα λουριά στην άμυνα. Ο Σπάχιτς άνοιξε κι άλλο την ψαλίδα από το φουνταριστό ενώ ο Κόκκινος πέτυχε μόλις το δεύτερο γκολ του Υδραϊκού από το «1» και αφού η κομπίνα για κλέψιμο δεν βγήκε στον ΝΟΒ. Παρά το εύρος του σκορ δεν άρεσε στον Βουγιασίνοβιτς η εξέλιξη της φάσης.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Χατζής με δύο προσωπικά τέρματα (4 στο σύνολο) την ίδια ώρα που ο Υδραϊκός έπαιζε με παίκτη λιγότερο αφού ο Φωτεινάκης είχε αποβληθεί χωρίς αντικατάσταση.