Πόλο, A1 ανδρών: Νίκησε τον ΑΝΟΓ ο Ολυμπιακός στο ντεμπούτο του Ζάλανκι!

Για την 1η αγωνιστική της Α1 ανδρών, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 23-5 του ΑΝΟΓ ξεκινώντας με νίκη το φετινό πρωτάθλημα.

by Κώστας Παππάς

Νικηφόρα πρεμιέρα πραγματοποίησε το αντρικό τμήμα υδατοσφαίρισης του Ολυμπιακού, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με 23-5 του ΑΝΟ Γλυφάδας και να συνεχίζουν από εκεί που σταμάτησαν την Τετάρτη μετά την ευρωπαϊκή νίκη επί της Πρίμορατς. Κορυφαίος για τους νταμπλούχους του Χέρβο Κόλιανιν, που είχαν τους Φουντούλη και Λόντσαρ εκτός αποστολής, ήταν ο Πούρος που σκόραρε 4 φορές  ενώ από τον ΑΝΟ Γλυφάδας ξεχώρισε ο Μπομπός που σημείωσε 2 τέρματα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΓΛΥΦΑΔΑ 23-5

Ντεμπούτο στα «ερυθρόλευκα» για τον Γκέργκο Ζάλανκι, ο οποίος αποτέλεσε το σημείο αναφοράς του αγώνα με την παρουσία του, καθώς και για τον νεαρό, Σπύρο Λυκούδη, ενώ από την άλλη, ο ΑΝΟΓ του Γιώργου Παπαδόπουλου πάλεψε όσο μπορούσε, έδειξε καλά στοιχεία, παρά τη διαφορά δυναμικότητας και συνεχίζει για τα επόμενα παιχνίδι.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ..

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει το πρώτο γκολ της αναμέτρησης με τον Μπούσλιε ενώ 6:04 πριν το οκτάλεπτο, ο Νικολαϊδης σκόραρε για το 2-0. Στο 5:30, ο Ολυμπιακός εκμεταλλέυτηκε την κόντρα επίθεση και σκόραρε με τον Γενηδουνιά και στην αμέσως επόμενη επίθεση, ο Ζάλανκι διαμόρφωσε το 4-0. Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε εκεί και στο 4:05, ο Παπαναστασίου, έκανε το 5-0 ενώ ο Νικολαϊδης έκανε λίγο αργότερα το 6-0 με ωραίο γυριστό από τα 2μ.  Στο 2:14, το σκορ πήγε στο 7-0, ενώ το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων ήρθε από τον Σαπουνάκη στον παραπάνω (7-1). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, με τον Γενηδουνιά να σκοράρει με ωραία ατομική προσπάθεια για το 8-1, που ήταν και το σκορ του οκταλέπτου.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ξεκίνησε με καλή πρώτη άμυνα του ΑΝΟΓ και 7:06 πριν το ημίχρονο, ο Ηλιόπουλος μείωσε σε 8-2 με ωραία προσπάθεια από τον φουνταριστό. Η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε και άλλο, με τον Μπόμπο να σκοράρει με πολύ ωραίο σουτ από την περιφέρεια (8-3) αλλά ο Γούβης εκμεταλλεύτηκε την κερδισμένη αποβολή του Νικολαίδη και έκανε το 9-3 για τον Ολυμπιακό. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας σκόραραν ξανά (10-3) ενώ 1:12 πριν το ημίχρονο, το σκορ έγινε 11-3 στον παραπάνω. Ο ΑΝΟΓ μείωσε με άλλο ένα πολύ όμορφο σουτ του Μπόμπου, ο Ολυμπιακός δεν σκόραρε στην τελευταία του επίθεση και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 11-4.

Το τρίτο οκτάλεπτο με τον Μπούσλιε να σκοράρει για το 12-4 ενώ λίγο αργότερα ο Λυκούδης με φανταστικό σουτ «έγραψε» το 13-4. Οι παίχτες του Χέρβο Κόλιανιν δεν έμειναν εκεί και σκόραραν με τον Δήμου αλλά ο Ηλιόπουλος με φοβερό σουτ στην κλειστή γωνία του Τζωρτζάτου (πέρασε στο ημίχρονο στην θέση του Ζερδεβά),  διαμόρφωσε το 14-5, 04:20 πριν το οκτάλεπτο. Στο 2:18, ο Νικολάιδης κέρδισε πέναλντι που αξιοποίησε ο Βαγγέλης Πούρος (15-5) ενώ λίγο αργότερα, ο Αλαφραγκής σκόραρε για το 16-5 του Ολυμπιακού, που ήταν και το σκορ του οκταλέπτου.

Με την έναρξη του τελευταίου οκταλέπτου, Αλαφραγκής και Κάκαρης σκόραραν για το 18-5 του Ολυμπιακού, ενώ λίγο αργότερα, ο Σπύρος Λυκούδης διαμόρφωσε το 19-5 (05:28). Στο 4:37 έγινε και το 20-5, ενώ 03:50, ο Γκίλλας σκόραρε στην κόντρα το 21ο γκολ της ομάδας του. Ο ίδιος παίχτης ήταν πρωταγωνιστής και στο 22-5, σκοράροντας με εκτέλεση πέναλτι, με τον ΑΝΟΓ να δυσκολεύεται να βρει δίχτυα. Λίγο πριν την λήξη, ο Ολυμπιακός σκόραρε για το 23-5 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να παίρνει μία άνετη νίκη και να ξεκινάει με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα οκτάλεπτα: 8-1 , 3-3, 5-1, 7-0