Πόλο, Α1 ανδρών: Με το δεξί στο πρωτάθλημα ο Πανιώνιος, κέρδισε τον Α.Ο.Π Φαλήρου!

Για την 1η αγωνιστική της Α1 ανδρών, ο Πανιώνιος επικράτησε με 14-7 του Α.Ο.Π Φαλήρου και μπήκε με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα.

by Κώστας Παππάς

Νικηφόρα πρεμιέρα για τον Πανιώνιο, που επιβλήθηκε με 14-7 του Α.Ο.Π Φαλήρου και ξεκίνησε ιδανικά το νέο πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ για τον Πανιώνιο ήταν ο Τρασάι, ενώ για τους φιλοξενούμενους, 2 γκολ σημείωσε ο Ογκουτσάν.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – Α.Ο.Π ΦΑΛΗΡΟΥ 14-7

Για τον Πανιώνιο δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Γαλανίδης και την εστία υπερασπίστηκε ο Παρτσόγλου για τρία οκτάλεπτα και εν συνεχεία ο Μαυροβουνιώτης. Στο τέρμα του Π.Φαλήρου πέραν του Γρηγοριάδη που έκανε ντεμπούτο, αγωνίστηκε και ο νεαρός Μπερδές. Τέλος, για τον «Ιστορικό» απουσίαζαν οι δύο Ιάπωνες, Μιτσούρου και Σουζούκι, οι οποίοι βρίσκονται στη χώρα τους για υποχρεώσεις με την εθνική τους ομάδα.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι και να προηγείται με τον Κοπελιάδη ενώ λίγο αργότερα έγινε και το 2-0 από τον Παπάκο (05:37).  Στο 5:00, ο Ογκουτσάν μείωσε για την ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη, αλλά ο Γούνας ευστόχησε από το σημείο του πέναλντι για να κάνει το 3-1 υπέρ του Πανιωνίου που ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Πανιώνιος μπήκε πάλι δυναμικά και στο 06:32, o Mπουζαλάς έκανε το 4-1 για τον Ιστορικό, με το Φάληρο να αδυνατεί να βρει λύσεις στο σκοράρισμα. Στην δεύτερη περίοδο, τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν. Την λύση σε αυτό, έδωσε ο Κώστας Μουρίκης, με τον πολύπειρο φουνταριστό να σκοράρει για το 5-1 ενώ λίγο αργότερα, ο Τρασάι, διαμόρφωσε το 6-1. Ο Πανιώνιος δεν σταμάτησε εκεί και 00:37 πριν το ημίχρονο, ο Μουρίκης σκόραρε για το 7-1 πριν μειώσει για το Φάληρο ο Ογκουτσάν, ο οποίος έκανε το 7-2 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του τρίτου οκταλέπτου, ο Τρασάι σκόραρε ξανά για το 8-1 ενώ στο 06:36, ο Καλής μείωσε σε 8-3 για το Παλαιό Φάληρο. Η απάντηση από τον Πανιώνιο δεν άργησε να έρθει (06:03 , Μπιτσάκος) αλλά ο Λεμπέσης διαμόρφωσε το 9-4 στον παραπάνω με τις δύο ομάδες να παίζουν ωραίο πόλο ανά διαστήματα.  Παρόλα αυτά, το γκολ δεν ερχόταν για καμία από τις δύο, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 9-4.

Τέταρτη και τελευταία περίοδος στην Νέα Σμύρνη, με τον Πανιώνιο να αστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι, αλλά το 10-4 να έρχεται από τον Κατραούρα, 6:41 πριν την λήξη του παιχνιδιού. Η απάντηση ήρθε από τον Κυπραίο (10-5), ενώ λίγο αργότερα, ο Καπετανάκης διαμόρφωσε αρχικά το 11-5 και 03:44 πριν την λήξη ήταν η σειρά του Τρασάι να σκοράρει. Η απάντηση για το Φάληρο ήρθε από τον Βάσσο, ενώ λίγο αργότερα, ο Κοντονής μείωσε σε 12-7. Στο τελευταίο λεπτό, ο Κουκουνάς διαμόρφωσε το 13-7 για τον Πανιώνιο και o Mπουζαλάς το 14-7 που ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.