Πόλο, Α1 Ανδρών: Με την υπογραφή… του φαραώ ονειρική επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια για την ΝΕΠ!

Με την υπογραφή του Σεϊφ Εσχάμ Αμπντελχαμίντ που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα επτά φορές (!) αλλά και τον «κέρβερο» Αριστοτέλη Αναγνώστου που πραγματοποίησε σωρεία επεμβάσεων η ΝΕ Πατρών πέτυχε μια σπουδαία νίκη στην επιστροφή της ομάδας στα μεγάλα σαλόνια στην πρεμιέρα του Β’ Ομίλου της Α1 Ανδρών!

Το σύνολο του Μάκη Λυκούδη έδειξε με το καλημέρα ότι ήρθε στη μεγάλη κατηγορία για να μείνει καθώς έκαμψε με 12-11 την αντίσταση της ΑΕΚ σε ένα χορταστικό και γεμάτο παιχνίδι που επιφύλαξε έντονες συγκινήσεις μέχρι το φινάλε. Η «Ένωση» παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισε ήταν ανταγωνιστική και αναμένεται να τα δώσει όλα για την παραμονή στη κατηγορία.

ΝΕ Πατρών – ΑΕΚ 12-11

Στο αγωνιστικό σκέλος οι δύο ομάδες πρόσφεραν ένα από τα ωραιότερα και ανταγωνιστικά παιχνίδια της πρεμιέρας του πρωταθλήματος καθώς πήγαιναν χέρι χέρι στο πρώτο μισό του παιχνιδιού. Το σύνολο του Κώστα Κοκκινάκη άνοιξε το σκορ χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιάσονα Τουρκομένη, όμως η ΝΕΠ ισοφάρισε άμεσα σε 1-1 με εξάμετρο του Ιάσωνα Νταλάπα. Οι ίδιοι πρωταγωνιστές με παρόμοιο τρόμο έγραψαν το 2-2, αλλά ο άσος της «Ένωσης» με τρίτο συνεχόμενο τέρμα στην αναμέτρηση στο παίκτη παραπάνω έκανε το 3-2 για να ακολουθήσουν δύο γκολ για τους Πατρινούς για πρώτο προβάδισμα των γηπεδούχων (4-3). Παρόλα αυτά ο Δημήτρης Παπαδημητρίου έφερε και πάλι τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία (4-4).

Στη δεύτερη περίοδο ο Σεϊφ Εσχάμ Αμπντελχαμίντ πήρε το όπλο του και με δύο συνεχόμενα γκολ έκανε το 6-4 για το σύνολο του Μάκη Λυκούδη, όμως η σκληροτράχηλη ΑΕΚ είχε την απάντηση αφού οι Νικόλαος Κοτσαμπάς και Δημήτρης Παπαδημητρίου ισοφάρισαν σε 6-6 στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι με όπλο την πολυπρόσωπη άμυνα και σε σχεδιασμό με τον επιθετικό ρυθμό του Αιγύπτιου σκόρερ ξέφυγαν στο σκορ διατηρώντας σταθερό προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του υπόλοιπου της αναμέτρησης παρά τα τρία τέρματα του Φώτη Μπλάνη αλλά και της συνολικής προσπάθειας των παικτών του Κώστα Κοκκινάκη να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.