Πολλά γκολ και νικητής ο ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ κόντρα στο ΝΟ Λάρισας!

by ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΡΑΓΚΑΚΗΣ

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο γκολ ο ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON επικράτησε του ΝΟ Λάρισας με 18-10 για την 4η αγωνιστική της Α1 στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Αλίμου.

Μπαίνοντας πολύ δυνατά στο παιχνίδι, η ομάδα του Βαγγέλη Πάτερου πήρε από νωρίς ισχυρό προβάδισμα, το οποίο υπερασπίστηκε και επέκτεινε ως το τέλος της αναμέτρησης. Το σκορ όπως φανερώνει και το τελικό αποτέλεσμα ήταν ιδιαίτερα υψηλό, αφού και η ομάδα του Κώστα Γαλανόπουλου βρήκε πολλές λύσεις στην επίθεση παρά την ήττα. Με τη νίκη αυτή ο ΑΛΙΜΟΣ έκανε το 4/4 φτάνοντας τους 12 βαθμούς ενώ η Λάρισα έμεινε στους 3. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Αλεξάνδρα Ασημάκη με 4 γκολ.

Η διακύμανση του αγώνα…

Με την εκκίνηση της αναμέτρησης ο ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ κέρδισε αποβολή με την Αλεξάνδρα Ασημάκη και στη συνέχεια η Νεφέλη Χαλδαίου εκτέλεσε άμεσα για το 1-0, ενώ στο 4:47 η Σήλια Λογοθέτη στον παραπάνω σκόραρε από κοντά για το 2-0. Η Λάρισα κατάφερε και μείωσε με τον Αθηνά Κολτσίδα σε 2-1 με σκαστό σουτ από την περιφέρεια, όμως η Νεφέλη Χαλδαίου από τα δεξιά έπειτα από ασίστ της Έλενας Πάτερου έκανε το 3-1. Στο 2:13 η Αλεξάνδρα Ασημάκη με το πρώτο της γκολ στην αναμέτρηση έκανε το 4-1 στον παίκτη παραπάνω με γρήγορη εκτέλεση, ενώ αμέσως μετά στο 1:12 η Σήλια Λογοθέτη σκόραρε σε κόντρα 3-2 για το 5-1.

Η Λάρισα κατάφερε να μειώσει στον παραπάνω με την σε 5-2 στον παραπάνω, ενώ η Ιωάννα Λυκοθανάση με τη σειρά της και πάλι στον παίκτη παραπάνω έκανε το 6-2 με δυνατό σουτ από κοντά. Στο 5:51 η Θεοφανία Γαλανοπούλου μείωσε και πάλι για τον ΝΟΛ, ενώ αμέσως μετά η Αλεξάνδρα Ασημάκη με γυριστό από τα δύο μέτρα έκανε το 7-3 και αμέσως μετά η Σήλια Λογοθέτη με το τρίτο τέρμα της στο παιχνίδι για το 8-3. Στο 4:25 η Λένα Μιχαϊλοβιτς από κοντά έκανε το 9-3 με την ίδια παίκτρια στην κόντρα να σκοράρει για το 10-3. Σε αυτό το σημείο ο ΝΟ Λάρισας βρήκε δύο συνεχόμενα τέρματα μετά, το ένα με την Κλάπετρον και στη συνέχεια με την Γαλανοπούλου. Η Νεφέλη Χαλδαίου με τον τρίτο της τέρμα στην αναμέτρηση έφτασε το σκορ στο 11-5, όμως η Κάθριν Ρότζερς από κοντά έκανε το 11-6. Στη συνέχεια η ομάδα του Βαγγέλη Πάτερου έφτασε το σκορ στο 12-6 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΆΛΙΜΟ και την Λάρισα να βρίσκουν σκορ για το 12-7 και το 13-7 αντίστοιχα. Η Λένα Μιχαϊλοβιτς έκανε το  14-7 στην κόντρα ενώ στο 2:46 η Κλάπερτον σκόραρε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι μειώνοντας σε 14-8 στην κόντρα. Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος η Έλενα Πάτερου έκανε το 15-8, ενώ στην εκκίνηση του τέταρτου οκταλέπτου έγινε το 16-8.

Στη συνέχεια οι παίκτριες της Λάρισας κατάφεραν να μειώσουν με την Κλαπετρον και την Κολτσίδα, όμως ένα γκολ της νεαρής Αφροδίτης Μπιτσάκου, διαμόρφωσε το τελικό 18-10.

ΑΛΙΜΟΣ Ν.Α.Σ.  BETSSON (Βαγγέλης Πάτερος): Καραγιάννη, Χαλδαίου 4, Κοβάτσεβιτς, Πιοβάν 1, Λυκοθανάση 2, Πάτερου 1, Ασημάκη 4, Λογοθέτη 2, Μιχαϊλοβιτς 3, Μπιτσάκου, Τσιμάρα Ευδ., Χέλμη, Λέκκου, Θεοφανοπούλου, Μπιτσάκου Α 1

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Γαλανόπουλος): Αρχοντάκη, Κοκκίνου, Τουλουμτζίδου, Χασιώτη,  Κολτσίδα 3, Σακελλαρίου, Ρότζερς 2, Γαλανοπούλου 1, Μάστορη 1, Κλάπερτον 3