#PLAYOFFS: Πλήθος κόσμου στην Πάτρα και βήμα ανόδου στην Α1 για τον ΝΟ Πατρών!

Πλήθος κόσμου στο «Α. Πεπανός» για να υποστηρίξει τον Ναυτικό Όμιλο Πατρών στο ντέρμπι με τον Άρη Θεσσαλονίκης για τα ημιτελικά της Α2 κατηγορίας ανδρών, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για μια είσοδο στα τελικά, επομένως και για την άνοδο στην Α1.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 10-5

Το πρώτο βήμα ανόδου στη μεγάλη κατηγορία έγινε από τον Ναυτικό Όμιλο Πατρών του Δημήτρη Κραβαρίτη, με τους Πατρινούς να στηρίζονται στην άμυνα τους και να κατακτούν τη νίκη, κάνοντας παράλληλα το 1-0 στη σειρά. Από την άλλη, ο Άρης του Κώστα Παυλίδη θέλει την Κυριακή στις 19:30 στη Θεσσαλονίκη να ισοφαρίσει τη σειρά και να διατηρήσει ζωντανές της ελπίδες για προβιβασμό στην Α1 ανδρών.

Ο ΝΟΠ ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-0 και 3-1 για να μειώσει ο Άρης σε 3-2 στα μέσα του δεύτερου οκταλέπτου, ενώ ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε στο 1:27 σε 3-3 για τους Θεσσαλονικείς. Οι Πατρινοί του Δημήτρη Κραβαρίτη απάντησαν άμεσα σε παίκτη παραπάνω για το 4-3 που ήταν και το σκορ του δεύτερου οκταλέπτου. Στη συνέχεια και στην τρίτη περίοδο, ο ΝΟΠ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 6-3, πριν μειώσει ο Άρης σε 6-4, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Πατρινούς μπροστά στο σκορ με 7-4.

Στην τελευταία περίοδο του πρώτου ημιτελικού της Α2 ανδρών, ο ΝΟ Πατρών ευστόχησε πρώτος, γράφοντας το 8-4 με ριμπάουντ στα 2μ., με τον Άρη να μειώνει λίγο αργότερα σε 8-5, ενώ οι Πατρινοί απάντησαν μέσα σε πανζουρλισμό για το 9-5 με σουτ από την περιφέρεια και το 10-5 έγινε γεγονός ύστερα λίγα λεπτά.