Play-out: Στα πέναλτι το ματς στην Χωράφα και μεγάλη πρώτη νίκη του Περιστερίου!

Απίστευτο ντέρμπι στην πρεμιέρα των πλέι άουτ της Α1 Γυναικών με το πλεονέκτημα έδρας του ΓΣ Περιστερίου να αποδεικνύεται πολύτιμο παρά το ισόπαλο 10-10 στο οποίο ολοκληρώθηκε το ματς (κανονική διάρκεια) και το δυσχερές 9-7 στο οποίο βρέθηκε η ομάδα του Βαγγέλη Πάτρα λίγα λεπτά πριν την λήξη!

Ακολούθησε φυσικά η ψυχοφθόρος διαδικασία των πέναλτι, όπου οι εκτελέσεις του ΓΣΠ ήταν ευστοχότερες και έτσι επήλθε το 1-0 στην σειρά με φόντο την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία, ενώ το τελικό σκορ έκλεισε στο 14-12!

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 7-5 στο ημίχρονο και 9-5 στη συνέχεια (!), όμως ο ΓΣ Περιστερίου δεν είχε πει την τελευταία του λέξη: μείωσε σταδιακά τη διαφορά, ισοφάρισε σε 9-9 και προηγήθηκε μάλιστα 10-9 με γκολ της Πέττα, στα 2:30 από τη λήξη. Στα 00:49 ισοφάρισε η Γαλανοπούλου και όλα κρίθηκαν στα πέναλτι.