Πήρε το ντέρμπι ο Εθνικός!

ΑΝΟΓ – Εθνικός Πειραιώς 8-9

Ο ΑΝΟΓ υποδέχθηκε τον Εθνικό Πειραιώς για την 3η αγωνιστική της Γ’ φάσης της Α1 ανδρών, με την ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη να φεύγει με το διπλό από τη Γλυφάδα, αντέχοντας την πίεση των γηπεδούχων στο φινάλε της αναμέτρησης.

Ο Εθνικός έφτασε τους 4 βαθμούς ενώ η ομάδα του Ορέστη Σαλάχα παραμένει χωρίς συγκομιδή.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα για τον Εθνικό Πειραιώς, καθώς τα κορίτσια του Κώστα Βαμβακάρη μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν 0-2 και 1-4 στο 1ο οκτάλεπτο με σκόρερ τις Έφη Κατσιμπρή και τη Μόργκαν Μπάξτερ από δύο έκαστη, συν ένα της Σήλιας Λογοθέτη, ενόσω η Ελένη Σωτηρέλη βρισκόταν σε καλή ημέρα.

Με το πρώτο οκτάλεπτο στο 1-5, οι «κυανόλευκες» συνέχισαν και έφτασαν το σκορ στο 2-6 και στο 4-7 μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου, με την ομάδα του Ορέστη Σαλάχα να μειώνει με τις Άννα Μαμόγλου και Τίνα Κοντογιάννη

Στη συνέχεια, ο Εθνικός πήρε ακόμη ένα γκολ για το 4-8 στο ξεκίνημα, αλλά η Γλυφάδα μείωσε σε 6-8 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου με τη Νόρμα Φραγκιουδάκη να σκοράρει δις.

Με οκτώ λεπτά να απομένουν για τη λήξη, η Κέλλυ ΜακΚί σκόραρε στα πρώτα λεπτά για το 6-9 και ο Εθνικός είχε μόνον να διαχειριστεί το συγκεκριμένο προβάδισμα, ωστόσο ο ΑΝΟΓ άμεσα μείωσε σε 7-9 με την Τίνα Κοντογιάννη.

Μάλιστα, 1:30 πριν το τέλος το σκορ ήταν 8-9 από το γκολ της Αναστασίας Καλαργυρού, με τις γηπεδούχες να έχουν μείωσει στο ένα γκολ τη διαφορά, ωστόσο οι φιλοξενούμενες άντεξαν την πίεση και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Οκτάλεπτα: 1-5, 3-2, 2-1, 2-1.

ΑΝΟ Γλυφάδας (Ορέστης Σαλάχας): Αρχοντάκη, Καλαργυρού 1, Κολιτσοπούλου, Δούλη, Μαμόγλου 2, Κόλλια, Αντωνιάδη, Γρηγοροπούλου, Ακριτίδου, Φραγκιουδάκη 2, Κοντονή, Κοντογιάννη 3, Γαλιατσάτου, Γκίλλα, Καρύτσα

Εθνικός Πειραιά (Κώστας Βαμβακάρης): Σωτηρέλη, Λούδη, Λιαπάκη, Τζελέπη, Αποστολίδου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη 1, Πέττα 1, ΜακΚι 2, Μπάξτερ 3, Νιαρχάκου, Τζούρκα Κατσιμπρή 2, Μπενέκου.

Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος, Κραβαρίτης

Αλυτάρχης: Λευτέρης Γιαννέλλης