Πήγε να «σοκάρει» την Γιουγκ η Σπαντάου – Νίκες για τους Έλληνες διεθνείς!

ΜΑΤΣΑΡΕΣ μέχρι τέλους και στον Β’ Όμιλο του Champions League για την 7η Αγωνιστική! Έχοντας προϊδεάσει για μερικές συναρπαστικές αναμετρήσεις το βράδυ της Τετάρτης 08/02, δεν φάνηκε να… πέσαμε και πολύ έξω, αφού Σπαντάου και Γιουγκ έδωσαν ένα ντέρμπι… «αίμα και άμμος», με την ομάδα του Κώστα Κάκαρη να ξεφεύγει βαθμολογικά πλέον και να βρίσκεται με περισσότερη ασφάλεια στην 4η θέση του Γκρουπ, ενώ παράλληλα η Βουδαπέστη παρέμεινε… «πράσινη», όπως γράφουν συχνά οι φίλοι της Φερεντσβάρος, αφού το σύνολο του Βάργκα και του Στέλιου Αργυρόπουλου – Κανάκη επικράτησαν για ακόμη μια φορά της Όρβοσι, στον ουγγρικό «εμφύλιο».

SPANDAU 04 BERLIN – JUG ADRIATIK 11-12

(3-1, 2-4, 3-2, 3-5)

Η ομάδα του Σάκη Κεχαγιά ξεκίνησε ομολογουμένως πολύ καλά το ματς, με το 3-0 να δίνει αυτοπεποίθηση στο γερμανικό σύνολο, το οποίο προηγήθηκε με 3-0 στα πρώτα 3μιση λεπτά, όμως ο Μάρκο Ζούβελα ανέλαβε έργο… «συμμαζέματος» στο 2ο οκτάλεπτο, με τον Κώστα Κάκαρη να σκοράρει βέβαια το πολύτιμο 5-5 πριν το ημίχρονο. Η Γιουγκ μπήκε ανεβασμένη στο 3ο οκτάλεπτο και έδειχνε να ελέγχει καλύτερα το ματς, ωστόσο ο Ρέστοβιτς έγραψε το 8-7 σε κρίσιμο σημείο για την Σπαντάου, η οποία έφτασε και στο 9-7 από το Σεπέλεβ – χωρίς όμως να είχε κριθεί ακόμη τίποτα… Βλέποντας κανείς την αναμέτρηση θα έλεγε ότι η γερμανική ομάδα έχασε την νίκη μέσα από τα χέρια της, παρόλα αυτά οι παράγοντες εμπειρία και ψυχραιμία ήταν εκείνοι που έφεραν το σύνολο του Βιέκοσλαβ Κόμπετσακ σε θέση να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ σε λίγα λεπτά, παρά τις 2 αποβολές με αντικατάσταση και τις τρεις διαδοχικές ευκαιρίες για παραπάνω που είχε η Σπαντάου. Δυο τέρματα των Λόρεν Φάτοβιτς (συνολικά 4) και Μάρκο Ζούβελα (συνολικά 6), ήταν αρκετά για να φέρουν την Κυπελλούχο Κροατίας σε θέση διαχείρισης του ματς, φτάνοντας στο 10-12 01:15 πριν την λήξη, με τον Κολόντ να μειώνει στο τελικό 11-12 για την Σπαντάου.

ASTRALPOOL SABADELL – VK NOVI BEOGRAD 6-8

(1-2, 3-1, 1-4, 1-1)

Ένα καλό τρίτο οκτάλεπτο και μια συνολικά συγκεντρωμένη εικόνα ήταν χαρακτηριστικά αρκετά για την Νόβι των Βλαχόπουλου – Σκουμπάκη, ώστε να φύγει από την Ισπανία με τρεις ακόμη βαθμούς, ενώ οι Έλληνες διεθνείς επέστρεψαν στην αγωνιστική δραστηριότητα, δείχνοντας σε εξαιρετική κατάσταση. Το κλειστό σκορ του αγώνα υποδεικνύει την μαχητικότητα που διαχρονικά δείχνει η Σαμπαντέλ στο παιχνίδι της, η οποία βασίστηκε σε μεγάλο βαθμό στα σουτ και τις εκτελέσεις του Αβέρκα, όμως ο σερβικό σύνολο παρουσίασε πλουραλισμό στην επίθεση της, έχοντας 4/10 στον παίκτη παραπάνω και γενικότερα, εκμεταλλεύθηκε την ολιγωρία των Ισπανών στο 3ο οκτάλεπτο.

CN MARSEILLE – AN BRESCIA 5-13

(1-3, 1-4, 1-4, 2-2)

Εύκολο βράδυ στην Γαλλία για την δευτεραθλήτρια Ιταλίας, η οποία κυριάρχησε απόλυτα της Μαρσέιγ και συνεχίζει να ηγείται βαθμολογικά του Β’ Ομίλου, φτάνοντας τους 18β και προετοιμάζοντας το… έδαφος για τον Β’ Γύρο και τις επαναληπτικές αναμετρήσεις της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Τα πράγματα δούλεψαν… «ρολόι» για το σύνολο του Αλεσάντρο Μπόβο, το οποίο μέτρησε 7 τέρματα από τον παίκτη παραπάνω, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Βιτσέντσο Ρενζούτο – με τέσσερα προσωπικά γκολ.

OSC BUDAPEST – FTC TELEKOM BUDAPEST 12-16

(2-3, 1-6, 2-3, 7-3)

Πόση βροχή-γκολ πια, στο ντέρμπι της Βουδαπέστης; Όλες οι φετινές αναμετρήσεις μεταξύ Όρβοσι και Φερεντσβάρος φέρουν τα εξής δυο χαρακτηριστικά:

1. Μετράμε παραδοσιακά περισσότερα από 26 γκολ
  2. Φεύγει νικήτρια η Φερεντσβάρος

Ωστόσο, πέραν των επιφανειακών χαρακτηριστικών, η ομάδα του Στέλιου Αργυρόπουλου – Κανακάκη, έδειξε για ακόμη μια φορά το καλύτερο της πρόσωπο απέναντι στο σύνολο του Ντάνιελ Βάργκα, το οποίο δεν μπορούσε να βάλει «φρένο» στον καταιγισμό της Φερεντσβάρος, ο οποίος περιλάμβανε 4/5 τέρματα από τον παίκτη παραπάνω και τρία περιφερειακά σουτ που συνολικά, έφτασαν την ψαλίδα στο 10-3 πριν το ημίχρονο. Ο απολογισμός; Τέσσερα γκολ από τον Ζόλταν Πολ και τρία για τους Αργυρόπουλο – Φεκέτε, με την Όρβοσι να βρίσκει μεν λύσεις στο τελευταίο μέρος, ωστόσο το ματς είχε ήδη κριθεί και ο ρυθμός της Φερεντσβάρος είχε μειωθεί εμφανώς. Απόντας από πλευράς Φερεντσβάρος επίσης, ήταν για ακόμη μια αναμέτρηση ο Σόμα Βόγκελ, με τον Ντάνιελ Σάκονι να υπερασπίζεται επάξια την εστία των Κυπελλούχων Ουγγαρίας.