Πιάσαμε ποπ κορν και είδαμε τη Σαμπαντέλ να εκθρονίζει την Ματαρό της Ρίτα Κέστελι!

Τελικός Κυπέλλου Ισπανίας: Το 5ο «ξεκαθάρισμα» μεταξύ των δυο κορυφαίων ισπανικών ομάδων έμελλε να κρίνει τον πρώτο τίτλο της χρονιάς για το 2023, εκεί όπου η 7 φορές Πρωταθλήτρια Ευρώπης – Σαμπαντέλ του Νταβίντ Πάλμα συνάντησε την πανίσχυρη Ματαρό – την Κυπελλούχο Ισπανίας του 2022.

Ένα παιχνίδι απρόβλεπτο, χωρίς φαβορί και αουτσάιντερ… ό,τι πρέπει για τελικό Κυπέλλου σε ένα κομβικό Σαββατοκύριακο, δεδομένου ότι πλησιάζουν οι δεύτεροι προημιτελικοί του Champions League (Ματαρό – Ολυμπιακός και Ρόμα – Σαμπαντέλ). Λάουρα Εστέρ και Έλενα Σάντσεζ έδωσαν την δική τους παράσταση κάτω από τα δοκάρια, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει με ένα βραχύ προβάδισμα το σύνολο του Ντάνι Μπαγιάρντ (2-4), ενώ η μεγάλη ανατροπή για την Σαμπαντέλ βασίστηκε στην 8λεπτη ανομβρία της Ματαρό, δημιουργώντας ένα 4-0 που έφερε τα πάνω κάτω

Η επιστροφή της Μάγκι Στέφενς σε συνδυασμό με τον… «επαναπατρισμό» από την Αυστραλία, της Άννι Εσπάρ, έδωσαν άλλη πνοή και πληρότητα στις τάξεις της Σαμπαντέλ, η οποία ναι μεν βασίστηκε αρκετά στα 3 γκολ της Μπέα Ορτίθ και τα δυο ακόμη τέρματα της Έλενα Ρουίθ, όμως το τρόπαιο «σφραγίστηκε» δια χειρός… Van der Sloot στα τελευταία 40″ για το θριαμβευτικό 8-6!

ASTRAPOOL SABADELL – CN MATARO 8 – 6

2-1, 0-3, 4-0, 2-2

Sabadell (David Palma): L. Ester, M. Ortiz, P. Leiton, S. Van der Sloot 2, M. Serrano, M. Steffens, E. Ruiz 2, M. Garcia 1, J. Forca, B. Ortiz 3, N. Perez, I. Gonzalez, M. Carrasco

Mataro (Dani Ballart): E. Sanchez, S. Morell, S. Van de Kraats 2, A. Gual, V. Sevenich 1, R. Keszthelyi-Nagy 1, C. Cambray, C. Nogue 1, S. Avegno 1, Q. Bertran , Α. Espar, Μ. Claveria, Ε. Carmona Herrera

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, η Ματαρό δυσκολεύτηκε να βρει τον ρυθμό της και η Σαμπαντέλ εκμεταλλεύθηκε την αστάθεια αυτή, δημιουργώντας πολλές επικίνδυνες ευκαιρίες που έβαλαν από νωρίς δύσκολα στην ομάδα του Dani Ballart. Βρίσκοντας δίχτυα δυο φορές από δεξιά – αμφότερα με ασίστ από την Έλενα Ρουίθ, η Μπέα Ορτίθ διαμόρφωσε το 2-0 για την Σαμπαντέλ, ενώ η Ματαρό άργησε, αλλά τελικά μείωσε σε 2-1 με την Cristina Nogue.

Δυο κλεψίματα και ένα κρίσιμο μπλοκ από την Simone Van den Kratts, απέδειξαν γρήγορα ότι η Ματαρό άλλαξε προσέγγιση και ρυθμό στο δεύτερο οκτάλεπτο, αναλαμβάνοντας τα ηνία του αγώνα, βελτιώνοντας παράλληλα τις επιλογές της στην επίθεση γεγονός που την έβαλε μπροστά με 4-2. Η Ολλανδή άσος της Ματαρό ήταν εκείνη που ισοφάρισε πρώτη με 2-2 από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ η Vivian Sevenich σκόραρε σε παίκτρια παραπάνω για την ισοφάριση (2-3), πριν η Rita Keszthelyi-Nagy γράψει το 4-2 σε κόντρα από αριστερά.

Τα προγνωστικά μεταβλήθηκαν πλήρως στο τρίτο οκτάλεπτο, όπου το παιχνίδι κύλησε υπέρ τις Σαμπαντέλ, αφού το πρώτο γκολ της Van der Sloot χρειάστηκε να ελεγχθεί μέσω VAR (για το αν η μπάλα πέρασε όντως την γραμμή) – με την Ματαρό να αρχίζει να νιώθει… πίεση και το γκολ της Van der Kraats να ακυρώνεται εξαιτίας επιθετικού φάουλ μακριά από την φάση. Έλενα Ρουίθ και Μπέα Ορτίθ ανέλαβαν να… καθαρίσουν την διαφορά που είχε αποκτήσει η Ματαρό στο πρώτο ημίχρονο και να δώσουν συνέχεια στο σερί της Σαμπαντέλ, διαμορφώνοντας τελικά ένα εντυπωσιακό 4-0 στην τρίτη περίοδο, το οποίο «υπέγραψε» ένα γκολ κλάσης από την Μάικα Γκαρσία.

Παρά το γεγονός ότι είχε χρόνο να επιστρέψει, η Ματαρό τα βρήκε δύσκολα απέναντι στην αψεγάδιαστη άμυνα της Σαμπαντέλ, παρά τα δυο γκολ των Silvia Avegno – Simone Van de Kraats για το 6-5 και στη συνέχεια το 7-5. Με μόλις σαράντα δευτερόλεπτα να απομένουν στο χρονόμετρο, η Sabrina Van der Sloot δημιούργησε μια στιγμή απόλυτης επιβεβαίωσης για τον 18ο τίτλο της Σαμπαντέλ στο Copa de la Reina, πανηγυρίζοντας έξαλλα το τελικό 8-6 με τον πάγκο της ομάδας της.