Πέρασε από την έδρα της ΑΕΚ ο Ολυμπιακός!

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό, με τις «ερυθρόλευκες» να αφήνουν πίσω την ήττα από την Ματαρό στον πρώτο προημιτελικό του LEN Champions League και να επικρατούν της ΑΕΚ εκτός έδρας με σκορ 14-1.

Πρώτη σκόρερ των «ερυθρόλευκων» ήταν η Μυριοκεφαλιτάκη, με τρία γκολ, ενώ από δύο τέρματα σημείωσαν οι Τορνάρου, Β. Πλευρίτου και Σάντα.

O Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς, αφού προηγήθηκε με 12-0 και οι πρωταθλήτριες Ευρώπης, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, δέχθηκαν το πρώτο τους τέρμα στο 6:17 του τρίτου οκτάλεπτου από τη Μαρία Ντάσιου. Πιο αναλυτικά, με την Μυριοκεφαλιτάκη να πετυχαίνει δύο γκολ και τις Β. Πλευρίτου, Τζωρτζακάκη, Σάντα και Ελευθεριάδου από ένα, ο Θρύλος «έκλεισε» την πρώτη περίοδο με 6-0 προβάδισμα. Στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» σκόραραν πέντε ακόμα γκολ, φτάνοντας στο 11-0, ενώ στο τρίτο οκτάλεπτο, η Σάντα «έγραψε» το 12-0 και η Μυριοκεφαλιτάκη το 13-1. Στην τελευταία περίοδο, η Χυδηριώτη πέτυχε το τελευταίο τέρμα του Ολυμπιακού, διαμορφώνοντας το τελικό 14-1.

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Μυριοκεφαλιτάκη (6:54), 0-2 Β. Πλευρίτου (6:18), 0-3 Μυριοκεφαλιτάκη (6:03), 0-4 Τζωρτζακάκη (4:19), 0-5 Σάντα (2:50), 0-6 Ελευθεριάδου (1:23)

2ο οκτάλεπτο: 0-7 Τορνάρου (7:27), 0-8 Ξενάκη (5:47), 0-9 Τριχά (3:53), 0-10 Τορνάρου (2:49), 0-11 Β. Πλευρίτου (0:05)

3ο οκτάλεπτο: 0-12 Σάντα (6:40), 1-12 Ντάσιου (6:17), 1-13 Μυριοκεφαλιτάκη (1:15)

4ο οκτάλεπτο: 1-14 Χυδηριώτη (5:47)

ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-14

Τα οκτάλεπτα: 0-6, 0-5, 1-2, 0-1

ΑΕΚ (Μάρκο Μίτσιτς): Νίγκρο, Μακέντι, Πάτερου, Γεωργίου, Μπινιάρη, Καλαϊτζή, Γκίλλα, Φραγγελάκη, Ρουμελιώτη, Λιαπάκη, Ντάσιου 1, Μιχαηλίδου, Φουντή, Φέλλα, Πετεινάτου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 1, Τριχά 1, Ξενάκη 1, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου, Τορνάρου 2, Β. Πλευρίτου 2, Σάντα 2, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου, Τζωρτζακάκη 1.

Διαιτητές: Κυράνης, Παντελής

Αλυτάρχης: Κείμης Μαρσέλος