«ΠΑΤΑΞΕ» την Μλάντοστ μέσα στο Ζάγκρεμπ ο ΠΑΟΚ!

ΕΦΕΡΕ ΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ Ο ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ! Το καλύτερο της ευρωπαϊκό παιχνίδι – με ποιότητα, αντίδραση και ψυχή – έκανε η ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου στην Πρεμιέρα του Group D, ανατρέποντας κάθε προγνωστικό και υπερτερώντας τελικά του κροατικού συνόλου με 11-9!

Τι κι αν το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου πίσω στο σκορ με 7-5 και στις πρώτες επιθέσεις της «επανάληψης» με 8-5, οι παίκτες του ΠΑΟΚ γύρισαν κάθε διακόπτη στο τρίτο και τέταρτο οκτάλεπτο, ισοφάρισαν σε 8-8 και αργότερα προηγήθηκαν με 10-8 και 11-9, παίρνοντας την ιστορικότερη νίκη στην ευρωπαϊκή ιστορία του Δικέφαλου! Πρωτοπόρος στην ανατροπή αλλά και στο σκοράρισμα, ο Γιάννης Κεχαλάρης με 5 γκολ!

Η διακύμανση του αγώνα…

Σε ένα αρκετά κλειστό και δυνατό πρώτο οκτάλεπτο, είδαμε τον ΠΑΟΚ και την Μλάντοστ να σκοράρουν αμφότεροι από ένα τέρμα στον παίκτη παραπάνω, ενώ ο Δικέφαλος βγήκε αλώβητος και από ακόμα έναν παίκτη λιγότερο, ολοκληρώνοντας το επιμέρους σκορ στο ισόπαλο 1-1 (1-0 Καλαργυρός, 1-1 Γκλούχαιτς).

Στο δεύτερο μέρος του ματς, ο ρυθμός ανέβηκε και μαζί το σκορ… «άνοιξε», με το σύνολο του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου να βρίσκει ποικίλες λύσεις στην επίθεση και να… κρατά καλά στην άμυνα. Είδαμε ωραίες φάσεις και υψηλή αποτελεσματικότητα στον παίκτη παραπάνω και από τις δυο ομάδες, γεγονός που εξάλειφε κάθε προβάδισμα των Κροατών, αφού ο ΠΑΟΚ ισοφάριζε σταθερά. Κρίσιμο γκολ για την συνέχεια αποδείχθηκε τόσο εκείνο του Νίκου Προσινικλή για το 4-4 στα 03:31, όσο και το 6-5 (μείωση) του Μιλάρντοβιτς.

Μπαίνοντας στην «επανάληψη» η ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου βρισκόταν κοντά στο σκορ (7-5) και μάλιστα, δεν πτοήθηκε από το 8-5 του Γκλούχαιτς στις πρώτες φάσεις. Παρά την αποβολή με αντικατάσταση του Χαραλαμπόπουλου στα 05:55, ο Δικέφαλος βρήκε το σθένος να ανατρέψει το +3 της Μλάντοστ, με τους Καλαργυρό και Κεχαλάρη να… αναλαμβάνουν δράση! Συγκεκριμένα: 8-6 Κεχαλάρης (04:55 παραπάνω), 8-7 Καλαργυρός (02:46 «κόντρα»), 8-8 Κεχαλάρης (01:19 πέναλτι).

Τελευταία και κρισιμότερα οκτώ λεπτά για τους Θεσσαλονικείς. Συγκεντρωμένοι και παθιασμένοι, οι παίκτες του ΠΑΟΚ πίστεψαν στην νίκη και κατάφεραν να προηγηθούν με 9-8 (Μιλάρντοβιτς παίκτης παραπάνω 05:54) και 10-8 (Κεχαλάρης πέναλτι 03:16), πανηγυρίζοντας κάθε άμυνα, κάθε απόκρουση και κάθε γκολ! Οι Κροάτες μείωσαν στη συνέχεια με το 10-9 του Έλεζ, αλλά η «σφραγίδα» της ιστορικότερης ευρωπαϊκής νίκης ήρθε τελικώς, δια χειρός Κεψαλάρη για το 11-9 με ακόμη μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι!

ΜΛΑΝΤΟΣΤ – ΠΑΟΚ 9-11

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 6-4, 1-3, 1-3