Παρουσία του «Αυτοκράτορα» τα πλέι οφ της Α1 ανδρών – Αντιστάθηκαν σθεναρά τα Χανιά!

Στα πλέι οφ της Α1 ανδρών βρίσκεται και ο Εθνικός, ο οποίος μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι κατάφερε και επικράτησε του ΝΟ Χανίων με 11-9 στο τρίτο κατά σειρά ματς. Διεξήχθη ένα πολύ όμορφο παιχνίδι στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο, στο οποίο οι Χανιώτες πάλεψαν σε όλη την διάρκεια, όμως ο «Αυτοκράτορας» έδειξε την ποιότητά του και κατάφερε να βρεθεί εκείνος στην οκτάδα του πρωταθλήματος. Παρότι οι «κυανόλευκοι» βρέθηκαν αρχικά μπροστά με 3-1, οι Κρητικοί ισοφάρισαν σε 3-3, με μεγάλο όμως όπλο για μία ακόμα φορά τον Σάβελιτς, ο οποίος πέτυχε σήμερα τέσσερα γκολ, ο Εθνικός κατάφερε να προηγηθεί αρχικά με 6-3 και να κρατήσει το προβάδισμα σταθερά μέχρι το τέλος.

Καθοριστική για το παιχνίδι ήταν η δεύτερη περίοδος, όπου οι γηπεδούχοι απέκτησαν ένα αρκετά ευρύ προβάδισμα, δεχόμενοι μόλις ένα γκολ και σκοράροντας τρία, προηγούμενοι μέχρι και 9-4. Τα Χανιά κρατήθηκαν μέχρι το τέλος, κατάφεραν να μετατρέψουν το 10-4 υπέρ του Εθνικού σε 10-8, έχοντας ως κορυφαίο τον Μάνθο Βουλγαράκη που σημείωσε τρία γκολ, όμως ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σχετικά πιο αργός σε σχέση με το πρώτο, με την ένταση να ανεβαίνει λίγο στην τελευταία περίοδο, χωρίς να γίνεται τελικά η ανατροπή. Μετά το 11-8 που σημειώθηκε στο τελευταίο λεπτό, τα Χανιά μείωσαν σε 11-9, όμως ο χρόνος δεν ήταν αρκετός.

Ο «Αυτοκράτορας» ήταν μία από τις καλύτερες ομάδες στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ενώ έχει μόλις λίγες εβδομάδες για να προετοιμαστεί για τις αναμετρήσεις με τον ΝΟ Βουλιαγμένης, τον οποίο θα συναντήσει στα προημιτελικά των πλέι οφ.

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 11-9

Η διακύμανση του αγώνα…

Τα Χανιά κέρδισαν το πρώτο σπριντ της αναμέτρησης, αλλά και αποβολή στην πρώτη επίθεση, με τον Χαριτάκη να ανοίγει το σκορ στο πρώτο δοκάρι. Άμεσα ο Τεσάνοβιτς ισοφάρισε σε 1-1 με τελείωμα στον φουνταριστό, ενώ με δυνατό σουτ του Παναγιώτη Παπαδόγκωνα αργότερα ο Εθνικός βρέθηκε μπροστά με 2-1. Ο Σάβελιτς σε παραπάνω σημείωσε το 3-1, με σχεδόν το μισό της πρώτης περιόδου να έχει περάσει, ενώ η εμπειρία του Μάνθου Βουλγαράκη «μίλησε», μειώνοντας με ένα εξαιρετικό τελείωμα σε 3-2 έπειτα από ασίστ του Αγιωργούση. Στα τελευταία δύο λεπτά της περιόδου, ο Σαρτζετάκης με εντυπωσιακό γυριστό ισοφάρισε σε 3-3, ενώ ο Σάβελιτς από την ίδια θέση που είχε σκοράρει και πριν έδωσε προβάδισμα 4-3. Ο Εθνικός βρέθηκε και πάλι μπροστά με δύο γκολ, με τον Τεσάνοβιτς να σημειώνει το 5-3 στο πρώτο δοκάρι έπειτα από ασίστ του Παπαδόγκωνα και την πρώτη περίοδο να λήγει.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε… ντεζαβού με την πρώτη, αυτή τη φορά όμως για τον Εθνικό, που αφού κέρδισε το σπριντ και την αποβολή κατάφερε να βρεθεί μπροστά με 6-3 με το τρίτο γκολ του Σάβελιτς σήμερα. Τα Χανιά απάντησαν πολύ γρήγορα και ο Κανδανολέων κέρδισε πέναλτι στα 2μ, στο οποίο ο Μπατάκης ευστόχησε για το 6-4. Για δεύτερη συνεχόμενη επίθεση, οι Χανιώτες κέρδισαν πέναλτι στον φουνταριστό, αυτή τη φορά όμως εντυπωσιακά ο Γρηγοριάδης απέκρουσε την εκτέλεση του Χαριτάκη! Με 3:49 να απομένουν για το ημίχρονο, ο Δερμιτζάκης με αστραπιαίο σουτ αύξησε τη διαφορά σε 7-4 και στη συνέχεια και οι δύο ομάδες έπαιξαν εξαιρετικές άμυνες, μέχρι το τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Τότε, ο Σάβελιτς κέρδισε πέναλτι στην κόντρα, στο οποίο ο ίδιος ευστόχησε για το 8-4. Στην τελευταία τους επίθεση, οι Χανιώτες κέρδισαν παραπάνω, στο οποίο δεν ευστόχησαν, ενώ ο Βαλλιανάτος σκόραρε στα τελευταία τρία δευτερόλεπτα για το 9-4 του ημιχρόνου.

Οι Χανιώτες ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με τον Λεβεντάκη στη θέση του Κουτρουλάκη κάτω από τα δοκάρια, ενώ έχασαν μεγάλη ευκαιρία στην αρχή σε διπλό παραπάνω, με σουτ να καταλήγει στο δοκάρι. Το 10-4 σημειώθηκε από ριμπάουντ που κέρδισε ο Κατσαγούνος μετά από σουτ του Σάβελιτς που κατέληξε επίσης στο δοκάρι. Τρεισήμισι λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου, δόθηκε και πάλι διπλή αποβολή υπέρ των Χανίων, όμως ο Διονύσης Θεοδόσης έκλεψε πολύ γρήγορα την μπάλα, με τον Γρηγοριάδη να μην έχει δεχθεί ακόμα γκολ στην περίοδο. Με τρομερό εξάμετρο σουτ ο Μπέτο μείωσε σε 10-5, σχεδόν στα τελευταία δύο λεπτά, ενώ ο Μάνθος Βουλγαράκης έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος πέτυχε το 10-6, με το οποίο και έληξε η περίοδος.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε πολύ καλά για τα Χανιά, με τον Μάνθο Βουλγαράκη να σκοράρει και πάλι, αυτή τη φορά στα 2μ, μειώνοντας εντυπωσιακά σε 10-7. Τέσσερα λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα, τα Χανιά κέρδισαν αποβολή, την οποία ο Σπάχιτς σε ριμπάουντ κατάφερε να μετατρέψει στο 10-8, δίνοντας πραγματικό σασπένς στο παιχνίδι. Στο τελευταίο λεπτό, ο Εθνικός κέρδισε εκείνος αποβολή, με τον Χάρη Χαραλαμπόπουλο να «κλειδώνει» την νίκη με 11-8. Τα Χανιά απλώς μείωσαν με σουτ του Μπατάκη στον παραπάνω το τελικό 11-9 στα τελευταία τέσσερα δευτερόλεπτα.

Τον αγώνα παρακολούθησαν ο Πρόεδρος της ΚΟΕ Κυριάκος Γιαννόπουλος και ο ΓΓ Στέφανος Αυγουλέας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 11-9

Οκτάλεπτα: 5-3, 4-1, 1-2, 1-3.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Μανδαλιός, Κατσαγούνος 1, Τεσάνοβιτς 2, Βαλιανάτος 1, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Παπαδόγκωνας 1, Βιτέλλας, Δερμιτζάκης 1, Μπεριστιάνος, Χαραλαμπόπουλος 1, Σάβελιτς 4, Δροσόπουλος, Κόχειλας, Καραμπάτης.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Βολτυράκης, Σαρτζετάκης 1, Αγιωργούσης, Μπατάκης 2, Βουλγαράκης 3, Χαριτάκης 1, Σπάχιτς 1, Νικολαΐδης, Μπέτο 1, Μαζοκοπάκης, Κουτρουλάκης, Κανδανολέων, Παππάς.

Διαιτητές: Αχλαδιώτης, Πολυχρονόπουλος