Παρίσι 2024: Τρελαίνει κόσμο η Αυστραλία που βάζει πλώρη για το χρυσό μετάλλιο!

by Γιώργος Χρήστου

Την ξέφρενη και ονειρική πορεία της στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες συνέχισε η αήττητη Αυστραλία που «πέταξε» εκτός τελικού την τρεις φορές Χρυσή Ολυμπιονίκη ΗΠΑ στο δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης. Τα «καγκουρό» έκαμψαν στα πέναλτι με 14-13 την αντίσταση της πανίσχυρης Αμερικής που μετρούσε τρία σερί χρυσά μετάλλια. Η ομάδα από την Ωκεανία θα αντιμετωπίσει την Ισπανία στο μεγάλο τελικό σε ένα ματς που αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον καθώς οι δύο ομάδες είναι αήττητες μέχρι στιγμής στο τουρνουά, ενώ ΗΠΑ και Ολλανδία θα διεκδικήσουν το χάλκινο μετάλλιο.

Η φοβερή και τρομερή Αυστραλία είχε σε μεγάλη μέρα την Άμπι Άντριους που θα κοσμεί τις ελληνικές πισίνες με το σκουφάκι του Ολυμπιακού. Η νεαρή σκόρερ σημείωσε τέσσερα συνεχόμενα γκολ στο τρίτο οκτάλεπτο στην αντεπίθεση της ομάδας της που μετέτρεψε το 5-2 των ΗΠΑ του ημιχρόνου, σε 7-6 για τις Χρυσές Ολυμπιονίκες και έβαλε στο παιχνίδι τις Αυστραλέζες. Αρχικά η Άντριους ισοφάρισε σε 5-5 με τρία αναπάντητα γκολ για να ακολουθήσουν τα γκολ των Φλιμ και Στέφενς.

Στη τελευταία περίοδο οι ΗΠΑ πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων (8-6) χάρη σε τέρμα της Φάταλ, όμως οι Χάλιγκαν με δύο απανωτά γκολ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (8-8) δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Οι δύο ομάδες απώλεσαν ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη αλλά εν τέλει ο αγώνας κρίθηκε στη ρωσική ρουλέτα των πέναλτι. Οι Αυστραλέζες είχαν το απόλυτο στις εκτελέσεις, ενώ η Μάσελμαν ήταν η μοιραία για την ομάδα της.