Παρίσι 2024: Τον πήραν κι αυτό οι Ισπανίδες!

Το έκανε κι αυτό! Η εκπληκτική Ισπανία κατέκτησε το μοναδικό χρυσό μετάλλιο που έλειπε από τη συλλογή της και πρόσθεσε το 13ο συνολικά μετάλλιο σε 12 χρόνια! Η «ρόχα» αναδείχθηκε Χρυσή Ολυμπιονίκης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού! Οι Ίβηρες έκαμψαν με 11-9 την αντίσταση της εκπληκτικής Αυστραλίας στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Οι δύο ομάδες έφτασαν μέχρι το φινάλε του δρόμου όντας αήττητη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι μετά από ένα ένα ισορροπημένο πρώτο οκτάλεπτο που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (2-2), όμως η Ισπανία ανέβασε σταδιακά στροφές και έδειξε την ποιότητά της! Οι Ίβηρες προηγήθηκαν με βραχεία κεφαλή (3-2) χάρη σε τέρμα της Γκαρσία στη παίκτρια παραπάνω ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στο τρίτο οκτάλεπτο οι Ισπανίδες διεύρυναν το προβάδισμα στα δύο τέρματα (7-5) και ουσιαστικά έβαλαν τις βάσεις για τη τελική επικράτηση. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Ορτίθ που σημείωσε τέσσερα γκολ, ενώ η Άμπι Άντριους που θα αγωνίζεται με το σκουφάκι του Ολυμπιακού την νέα σεζόν σημείωσε ένα τέρμα και αναδείχθηκε Ασημένια Ολυμπιονίκης!