Παρίσι 2024: Στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων οι Παγκόσμιοι πρωταθλητές!

Μετά από ένα συναρπαστικό ημιτελικό που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η Κροατία έκαμψε με 9-8 την αντίσταση της Ουγγαρίας και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού. Οι Παγκόσμιοι πρωταθλητές θα αντιμετωπίσουν τους Χρυσούς Ολυμπιονίκες Σέρβους στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Στο μικρό τελικό θα αγωνιστούν οι Μαγυάροι κόντρα στις ΗΠΑ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο οκτάλεπτο που βρήκε τις δύο ομάδες στο 3-3, η Κροατία πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (7-5) στο φινάλε της δεύτερης περιόδου χάρη σε τέρματα των Ζουβέλα και Φάτοβιτς στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου παρά το γεγονός ότι η Ουγγαρία προηγήθηκε δις (4-3, 5-4) με τους Βάμος και Ντένες Βάργκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες δυνάμωσαν τις άμυνες τους με αποτέλεσμα ο επιθετικός ρυθμός να πέσει κατακόρυφα, όμως οι Κροάτες διατήρησαν σημαντικό προβάδισμα δύο τερμάτων (9-7) στο φινάλε του τρίτου οκταλέπτου που ήταν αρκετό για τη τελική επικράτηση. Οι Μαγυάροι μείωσαν σε 9-8 χάρη σε τέρμα του Νάγκι στο παίκτη στα μισά του οκταλέπτου, όμως δε κατόρθωσαν να στείλουν το παιχνίδι στη ρωσική ρουλέτα των πέναλτι. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λόρεν Φάτοβιτς που σημείωσε πέντε τέρματα σε ισάριθμες αναμετρήσεις.