Παρίσι 2024: Στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων η Ισπανία!

Δια πυρός και σιδήρου η Ισπανία προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι. Οι Ασημένιοι Ολυμπιονίκες έκαψαν στα πέναλτι με 19-18 την αντίσταση της Ολλανδίας του Ευάγγελου Δουδέση στο πρώτο εξαιρετικό και αμφίρροπο ημιτελικό του τουρνουά. Η «ρόχα» πήρε ρεβάνς από το χαμένο τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κόντρα στους «οράνιε» και συνέχισε την αήττητη της πορεία στη διοργάνωση στο δρόμο προς την κορυφή. Η Ολλανδία θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ισπανία μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι αφού προηγήθηκε με 6-1 στο πρώτο οκτάλεπτο βάζοντας βασικά θεμέλια για τη νίκη, ενώ στη δεύτερη περίοδο οι Ίβηρες διατήρησαν το σταθερό προβάδισμα των πέντε τερμάτων (10-5). Παρόλα αυτά στο τρίτο οκτάλεπτο το σύνολο του Ευάγγελου Δουδέση πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα στις δευτεραθλήτριες Ευρώπης με επιμέρους σερί 6-1 έφερε το παιχνίδι στα ίσα (11-11).

Στη τελευταία περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε της κανονικής διάρκειας αφού η Ισπανία ανέκτησε το προβάδισμα (14-13) στα τριάντα δευτερόλεπτα με γκολ της Γκαρσία και η Σλίκινγκ επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος οδήγησε το παιχνίδι στη ρωσική ρουλέτα των πέναλτι. Στη ψυχοφθόρο διαδικασία η Ισπανία ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε την πρόκριση ευστοχώντας σ’ όλες τις εκτελέσεις, ενώ η Σλίκινγκ και νικητήριο πέναλτι της Γκαρσιά για το τελικό σκορ (19-18). Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Φόρκα που σημείωσε πέντε τέρματα, ενώ τέσσερα πρόσθεσε η Ρουίθ.