Παρίσι 2024: Με άγχος και Τζόνσον στα ημιτελικά οι ΗΠΑ, κόντρα στην Ουγγαρία η Εθνική Γυναικών!

Με τη ψυχή στο στόμα και την Άσλεϊ Τζόνσον να πραγματοποιεί 17 αποκρούσεις σε 21 προσπάθειες οι Χρυσές Ολυμπιονίκες ΗΠΑ προκρίθηκαν στο ημιτελικό των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι! Οι Αμερικανίδες έκαμψαν με 5-4 την σκληροτράχηλη και απίστευτη Ουγγαρία στο τέταρτο προημιτελικό της διοργάνωσης και θα αντιμετωπίσουν την αήττητη Αυστραλία στο δρόμο για το τέταρτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο.

Από την πλευρά τους οι Μαγυάρες έδωσαν τη ψυχή τους και πάλεψαν μέχρι το φινάλε του αγώνα για την πρόκριση αλλά δε τα κατάφεραν στις λεπτομέρειες. Η ομάδα από το νησί της Μαργαρίτας θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8 αντιμετωπίζοντας την Ελλάδα την προσεχή Πέμπτη.

Ο αγώνας μπορεί να μην είχε δυνατό ρυθμό με πολλά γκολ, όμως είχε τρομερή εξέλιξη και ήταν συναρπαστικό μέχρι το τελευταίο λεπτό! Οι ΗΠΑ πήραν το προβάδισμα (5-4) χάρη σε τέρμα της Φάταλ τρία λεπτά πριν το φινάλε, ενώ η Ουγγαρία απώλεσε αρκετές ευκαιρίες να στείλει το παιχνίδι στη ρωσική ρουλέτα των πέναλτι! Η Φάραγκο αστόχησε στο τελευταίο σουτ για τις Μαγυάρες, 23 δευτερόλεπτα μετά από τάιμ άουτ του Ούγγρου τεχνικού.