Παρίσι 2024: Κυρίαρχη Σερβία κατέκτησε το τρίτο σερί χρυσό μετάλλιο!

Διατήρησε τα σκήπτρα της η Σερβία καθώς κατέκτησε το τρίτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Οι «πλάβοι» με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την πρόκριση επί της Εθνικής Ανδρών έπαιξαν εξαιρετικό πόλο στο μεγάλο τελικό κόντρα στη Κροατία, αφού επιβλήθηκαν με 13-11 και πήραν δίκαια την πρώτη θέση έχοντας εκρηκτικό πρώτο οκτάλεπτο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Κροατία άνοιξε το σκορ χάρη σε τέρμα του Φάτοβιτς στο παίκτη παραπάνω, όμως η Σερβία πήρε τα ηνία του αγώνα (2-1) με γκολ του Ούμποβιτς με αριθμητικό πλεονέκτημα και Τσουκ με πέναλτι, ενώ οι Κροάτες ισοφάρισαν σε 2-2 χάρη σε τέρμα του Κράγιτς στο παραπάνω. Οι Χρυσοί Ολυμπιονίκες Σέρβοι με σερί 3-0 απέκτησαν προβάδισμα ασφαλείας (5-2) με δύο γκολ του Γιάκσιτς με αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά και Τσουκ. Στη δεύτερη περίοδο οι «πλάβοι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο αφού εκτόξευσαν τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα (7-3) με γκολ του Ράσοβιτς στο παραπάνω, όμως οι Φάτοβιτς και Κράγιτς μείωσαν σε 7-5 αλλά ο Νέντοβιτς στο παίκτη παραπάνω διατήρησαν τη διαφορά στα τρία τέρματα (8-5).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σερβία διατήρησε σταθερό προβάδισμα μέχρι το φινάλε του αγώνα παρά το γεγονός ότι οι Κροάτες προσπάθησαν να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης, αφού πλησίασαν σε απόσταση δύο γκολ (11-9, 12-10). Παρόλα αυτά δε κατάφεραν να μειώσουν περαιτέρω με τους Σέρβους να παίρνουν τη σπουδαία νίκη έχοντας πρώτο σκόρερ τον Τσουκ που σημείωσε τρία τέρματα, ενώ από πλευράς Κροατίας ο Κράγιτς σημείωσε τον ίδιο αριθμό τερμάτων.