Παρίσι 2024: Ηχηρό μήνυμα της Ισπανίας κόντρα στις Χρυσές Ολυμπιονίκες!

Πήραν το μεγάλο ντέρμπι του Β' Ομίλου οι Ίβηρες!

Με τρομερή εμφάνιση η Ισπανία πήρε το μεγάλο ντέρμπι του Β’ Ομίλου των Ολυμπιακών Αγώνων κόντρα στις ΗΠΑ και έστειλε ηχηρό μήνυμα στις Χρυσές Ολυμπιονίκες! Οι Ίβηρες επικράτησαν με 13-11 και έκαναν αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στο γκρουπ, στο οποίο μετέχει η Εθνική μας ομάδα.

Το σύνολο του Μιγκέλ Όκα πήρε μια άτυπη ρεβάνς από τις Αμερικανίδες του τελικού στο Τόκιο, ενώ δεν αποκλείεται οι δύο ομάδες να αναμετρηθούν και στο φετινό τελικό της διοργάνωσης. Οι «Φούριας Ρόχας» είναι ο προσεχές αντίπαλος της Ελλάδας (31/7).

Η Ισπανία είχε σε μεγάλη μέρα την Μπέα Ορτίθ που πέτυχε τέσσερα αναπάντητα γκολ (από τα πέντε συνολικά) μέσα σε περίπου τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο, δίνοντας σημαντικό προβάδισμα 11-6 στην ομάδα της, ενώ οι ΗΠΑ με δικό τους σερί μείωσαν σε 11-10 πεντέμισι λεπτά πριν το φινάλε. Παρόλα αυτά τα γκολ των Άνι Εσπάρ και Πάουλα Λέιτον «σφράγισαν» την πολύτιμη νίκη για τις Ισπανίδες, ενώ η Άσλεϊ Τζόνσον διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα που ανέβηκε στη τελευταία επίθεση.