Παρίσι 2024: Για την πέμπτη θέση η Εθνική Ανδρών!

Την πέμπτη θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού θα διεκδικήσει η Εθνική Ανδρών κόντρα στην Ισπανία (11/8, 10:00) στο φινάλε της διοργάνωσης. Οι Ασημένιοι Ολυμπιονίκες του Τόκιο έβγαλαν αντίδραση μετά τον αποκλεισμό στις λεπτομέρειες από την Σερβία στον προημιτελικό και έδειξαν μέταλλο, χαρακτήρα και ψυχικά αποθέματα.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου παρουσιάστηκαν σοβαροί απέναντι στην Αυστραλία καθώς επικράτησαν με 15-9 και έφτασαν στην εύκολη επικράτηση για το πρώτο παιχνίδι για τους αγώνες κατάταξης. Η «Επίσημη Αγαπημένη» μπορεί να μην έφτασε στο βάθρο, όμως απέδειξε για μια ακόμη φορά ότι είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα και τα καλύτερα έρχονται!

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ελλάδα άνοιξε το σκορ χάρη σε ωραίο προσπάθεια του Κώστα Κάκαρη, ενώ η Αυστραλία ισοφάρισε σε 1-1 με τέρμα του Λάμπιε στο παίκτη παραπάνω. Παρόλα αυτά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέκτησε το προβάδισμα (2-1) χάρη σε τέρμα του Δημήτρη Νικολαΐδη με αριθμητικό πλεονέκτημα και ο Νίκος Γκίλλας με νέο τέρμα στο παίκτη παραπάνω διεύρυνε το προβάδισμα στα δύο τέρματα (3-1). Στη δεύτερη περίοδο η Ελλάδα διατήρησε τα ηνία του αγώνα και τη διαφορά στα δύο τέρματα (5-3) έχοντας εκφραστές τους Κωνσταντίνο Κάκαρη και Νίκο Γκίλλα.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου ανέβασαν στροφές χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στους Αυστραλούς. Η Ελλάδα αποσπάστηκε με διαφορά τεσσάρων τερμάτων (10-6), αφού πέντε διαφορετικοί παίκτες βρήκαν δίχτυα στο τρίτο οκτάλεπτο. Ο λόγος για τους Στέλιο Αργυρόπουλο – Κανακάκη, Δημήτρη Σκουμπάκη, Γιάννη Φουντούλη, Κωνσταντίνο Κάκαρη και Κωνσταντίνο Γενηδουνιά. Στη τελευταία περίοδο το ελληνικό show συνεχίστηκε αφού ο Δημήτρης Σκουμπάκης και Κωνσταντίνος Κάκαρης με ωραίες προσπάθειες έκαναν το 12-7 σχεδόν έξι λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Στο 2:52 ο Δημήτρης Σκουμπάκης με ωραία προσωπική ενέργεια από τη θέση 1 έκανε το 13-8, ενώ ο Πάουερ μείωσε σε 13-9, όμως ο Δημήτρης Νικολαΐδης κέρδισε πέναλτι που αξιοποίησε ο Γιάννης Φουντούλης για το 14-9. Τον επίλογο της ευρείας νίκης της Ελλάδας έβαλε ο Στέλιος Αργυρόπουλος – Κανακάκης με ωραίο σουτ από τη περιφέρεια.

Πρώτος σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Κωνσταντίνος Κάκαρης που σημείωσε τέσσερα τέρματα σε ισάριθμες προσπάθειες, ενώ κάτω από τα δοκάρια της Ελλάδας αγωνίστηκε ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος.