Παρίσι 2024: Εκπληκτικό πόλο και πέμπτη θέση για την Εθνική Ανδρών!

Το υπέροχο ταξίδι της Εθνικής Ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού ολοκληρώθηκε με την πέμπτη θέση στο τουρνουά καθώς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με εκπληκτικό πόλο σ’ ένα ακόμη παιχνίδι έκαμψε με 15-13 την αντίσταση της πρωταθλήτριας Ευρώπης Ισπανία. Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα, συγκέντρωση, αυταπάρνηση αλλά και μέταλλο νικητή. Η «Επίσημη Αγαπημένη» είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα και το δείχνει σε κάθε διοργάνωση που συμμετέχει με τη συνέπεια της στα μεγάλα ραντεβού.

Ελλάδα – Ισπανία 15-13

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ισπανία άνοιξε το σκορ χάρη σε τέρμα του Άλβαρο Γκρανάδο στο παίκτη παραπάνω στα μισά του πρώτου οκταλέπτου, όμως η Ελλάδα απάντησε άμεσα με ωραία προσπάθεια του Στάθη Καλογερόπουλου και ανέκτησε το προβάδισμα (2-1) με εύστοχο πέναλτι του Κωνσταντίνου Γενηδουνιά. Παρόλα αυτά οι Ίβηρες ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Σαναχούγια στα 18 δευτερόλεπτα.

Στη δεύτερη περίοδο ο Δημήτρης Σκουμπάκης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (3-2) στο πρώτο παίκτη παραπάνω που κέρδισε η ελληνική ομάδα, όμως ο Περόνε έφερε το παιχνίδι στα (3-3) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 5:26 ο Αλέξανδρος Παπαναστασίου έκανε το 4-3 με αριθμητικό πλεονέκτημα, ενώ οι Ισπανοί απάντησαν με τον ίδιο τρόπο αφού ο Ταχούλ ισοφάρισε σε 4-4. Οι δύο ομάδες συνέχισαν τα εντυπωσιακά ποσοστά στο παραπάνω αφού οι Κωνσταντίνος Κάκαρης και Μπούστος έκαναν το 5-5. Στο 3:18 ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς έδωσε προβάδισμα (6-5) με σουτ από τη περιφέρεια, όμως ο Μπούστος με νέο σουτ στο παραπάνω ισοφάρισε σε 6-6. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήγε προηγούμενο στο ημίχρονο με δύο τέρματα διαφορά (8-6) αφού οι Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς και Αλέξανδρος Παπαναστασίου βρήκαν λύσεις από τη περιφέρεια.

Στο τρίτο οκτάλεπτο οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου συνέχισαν στο ίδιο τέμπο αφού βελτιώθηκαν ακόμα περισσότερο στο παίκτη λιγότερο, ενώ η διαφορά εκτοξεύτηκε στα τέσσερα τέρματα (10-6) χάρη σε τέρματα του Νίκου Γκίλλα στα ίσα και του Γιάννη Φουντούλη με πέναλτι. Στο 4:18 ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος πραγματοποίησε μεγάλη απόκρουση σε προσπάθεια του Άλβαρο Γκρανάδος στο παίκτη παραπάνω, όμως ο Σαναχούγια με ωραίο σουτ από τη περιφέρεια μείωσε σε 10-7. Στο 3:09 ο Κώστας Κάκαρης μετά από εκπληκτική κίνηση στα δύο μέτρα κέρδισε πέναλτι από τον Μπούστος και αξιοποίησε ο Γιάννης Φουντούλης. Η ελληνική ομάδα έβγαλε άμυνα στο παίκτη λιγότερο μετά το φοβερό γκολ του Δημήτρη Νικολαΐδη, ενώ ο διεθνής φουνταριστός κέρδισε πέναλτι σε κόντρα μετά από κλέψιμο της Ελλάδας. Στο 1:52 ο Στέλιος Αργυρόπουλος – Κανακάκης ευστόχησε και έκανε το 12-7. Στα 45 δευτερόλεπτα ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος απέκρουσε το σουτ του Λαρούμπε, ενώ ο Έλληνας τερματοφύλακας στο φινάλε του οκταλέπτου σταμάτησε την προσπάθεια του Σαναχούγια.

Στη τελευταία περίοδο η Ισπανία μείωσε σε 12-8 με εξάμετρο του Μουνιαρίθ, ενώ ο Κωνσταντίνος Κάκαρης στη κόντρα έκανε το 13-8 και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη. Ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος απέκρουσε το σουτ του Άλβαρο Γκρανάδος. Στο 5:04 ο Φελίπε Περόνε μείωσε σε 13-9 σε διπλό παραπάνω μετά από ποινές που δέχθηκαν οι Αλέξανδρος Παπαναστασίου και Στάθης Καλογερόπουλος, ενώ οι Ισπανοί με κόντρα του Μπούστο μείωσε σε 13-10 κάτι που ανάγκασε τον Θοδωρή Βλάχο να καλέσει τάιμ άουτ. Στο 3:32 ο Λαρούμπε με νέα γρήγορη κόντρα έφερε το παιχνίδι στα δύο τέρματα (13-11). Στα τρία λεπτά ο Αλέξανδρος Παπαναστασίου με εξάμετρο έγραψε το 14-11, ενώ στο 2:31 ο Σαναχούγια στο παίκτη παραπάνω μείωσε σε 14-12. Στο 1:45 ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος απέκρουσε με κεφαλιά του Μούνιαριθ και στη συνέχεια της φάσης ο Λαρούμπε έφερε το παιχνίδι σε απόσταση βολής (14-13) στο παίκτη παραπάνω. Στο 1:17 ο Θοδωρής Βλάχος κάλεσε τάιμ άουτ μετά από ποινή που δέχθηκε ο Μπούστος. Η ελληνική ομάδα απώλεσε την ευκαιρία αφού οι προσπάθειες του Κωνσταντίνου Κάκαρη δε βρήκαν στόχο, όμως μετά από εξέταση του VAR η μπάλα πέρασε από τη νοητή γραμμή του τέρματος του Λόριο και έκανε το 15-13 και ο χρόνος επέστρεψε στο 1:04. Ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος πραγματοποίησε τετραπλή επέμβαση που έδωσε τη νίκη στην ελληνική ομάδα.