Παρίσι 2024: Χάλκινοι Ολυμπιονίκες οι ΗΠΑ!

Στο βάθρο των νικητών ανέβηκαν οι ΗΠΑ μετά από 16 ολόκληρα χρόνια σε Ολυμπιακούς Αγώνες καθώς κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στο Παρίσι κόντρα στη Χάλκινη Ολυμπιονίκη του Τόκιο Ουγγαρία στη διαδικασία των πέναλτι μετά από μια επική ανατροπή και φοβερό φινάλε στο μικρό τελικό της διοργάνωσης! Οι Αμερικάνοι επικράτησαν με 11-8 στη ρωσική ρουλέτα μετά το ισόπαλο 8-8 στη κανονική διάρκεια.

Σ’ ένα πραγματικό ντέρμπι από το ξεκίνημα του οι ΗΠΑ προηγήθηκαν με βραχεία κεφαλή στο πρώτο οκτάλεπτο (3-2) και διατήρησαν το προβάδισμα στο ημίχρονο. Παρόλα αυτά η Ουγγαρία έβγαλε αντίδραση όπως ήταν φυσικό και πλησίασε τους Αμερικάνους, όμως ο Μαχ Ίρβινγκ διατήρησε την ομάδα του σε θέση οδηγού μετά από τρία οκτάλεπτα (6-5). Στη τελευταία περίοδο ένα γρήγορο σερί 3-0 των Μαγυάρων έδειχνε αρκετό να διατηρήσει το σύνολο του Βάργκα στο βάθρο, αφού οι Νάγκι, Ζάλανκι και Αγκίρα έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων (8-6) περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε του μικρού τελικού. Παρόλα αυτά οι ΗΠΑ οδήγησαν τον αγώνα στα πέναλτι χάρη σε γκολ των Μπόουεν και Ντάουμπε σε διάστημα ενός λεπτού με αριθμητικό πλεονέκτημα!