Πανιώνιος: Τόσο… όσο τον ανταγωνιστικό Υδραϊκό στη μάχη της Ευρώπης

Όμορφο για τους ουδέτερους παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη το βράδυ της Παρασκευής (17/5) με τον Πανιώνιο να παίρνει κεφάλι στη σειρά κόντρα στον Υδραϊκό.

by Μάνος Φυρογένης

Η διαχείριση μίας δύσκολης ομολογουμένως σεζόν όπως εξελίχθηκε στο καμάρι της Νέας Σμύρνης δεν είναι εύκολη υπόθεση. Οι μεγάλες ομάδες όμως οφείλουν να κοιτάξουν κατάματα τα λάθη τους και τις αναποδιές, να μην κρυφτούν πίσω από αυτές και να αναγεννηθούν. Και άπαντες στο τμήμα υδατοσφαίρισης του Πανιωνίου δεν δείχνουν την παραμικρή διάθεση να σταθούν σε δικαιολογίες παρότι έχουν το πάτημα να το κάνουν.

Το βράδυ της Παρασκευής (17/5) εμφανίστηκαν στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης δύο ομάδες που σέβονται τους κόπους τους. Ο «Ιστορικός» πήρε προβάδισμα στη μάχη για τις θέσεις 5-6 έναντι του ανταγωνιστικού Υδραϊκού που δεν παράτησε το ματς παρότι βρέθηκε από τις αρχές της δεύτερης περιόδου να κυνηγά διαφορά πέντε γκολ. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη σε όλο τον αγώνα.

Οι δυο τους ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Κυριακή (19/5) και μένει να φανεί αν η σειρά θα κλείσει εκεί ή θα υπάρχει παράταση. Ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο ψάχνει κάτοχο μεταξύ Πανιωνίου, Υδραϊκού και Περιστερίου αν και εφόσον περάσει τον Απόλλωνα που έχει ήδη εξασφαλίσει ευρωπαϊκή θέση για του χρόνου.

Πανιώνιος – Υδραϊκός 12-7

Το πρέσινγκ του Πανιωνίου ήταν ασφυκτικό από το ξεκίνημα θέλοντας να επιβάλει το δικό του ρυθμό και να δείξει με το… καλημέρα τις άγριες διαθέσεις του. Δύο φορές στην πρώτη φάση πέρασαν οι «κυανέρυθροι» τη μπάλα στον Παπάκο, δύο φορές η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Αυτό ωστόσο δεν αποθάρρυνε τους παίκτες του Δήμου να ψάξουν τον παίκτη στα δύο μέτρα. Ο Γραμματικός ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στον παίκτη παραπάνω ενώ ο Γκιουβέτσης με απίθανη ατομική ενέργεια από τα δεξιά έκανε το 2-0. Με τη σέντρα ο Γούνας έκλεψε τη μπάλα από το Σουζούκι και του πήρε την αποβολή, έφυγε σε κόντρα 2-1 όμως ο Μητράκης άπλωσε τα μακριά του άκρα και τον σταμάτησε.

Στα 9” που απέμεναν με παίκτη παραπάνω, ο αρχηγός του «Ιστορικού» πήρε το αίμα του πίσω με άψογη συνεργασία και αφού οι συμπαίκτες του τον βρήκαν αμαρκάριστο.

Αμέσως μετά ήταν η σειρά του Γκαράνη να κερδίσει το χειροκρότημα μειώνοντας από κοντά και αφού έβαλε τον προσωπικό του αντίπαλο στην πλάτη του σε 3-1. Ο Μουρίκης άνοιξε και πάλι τη διαφορά με γλίστρημα προς τα έξω και αφού τροφοδοτήθηκε σωστά. Παλιά του τέχνη κόσκινο.

Η πίεση των γηπεδούχων στην μπάλα και μερικές καίριες αποκρούσεις του Γαλανίδη δεν επέτρεψαν στον Υδραϊκό να γίνει απειλητικός και να τον νιώσει η αντίπαλη άμυνα κάτι που συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Πριν βγει πάντως η πρώτη περίοδος, ο Γκιουβέτσης που ήταν εντυπωσιακός βρήκε και πάλι δίχτυα προλαβαίνοντας το χρόνο.

Το τέμπο στο δεύτερο οκτάλεπτο έπεσε καταφανέστατα με τον Υδραϊκό να βελτιώνεται αισθητά στα μετόπισθεν, κλέβοντας και μερικές μπάλες. Μπροστά ωστόσο εξακολουθούσε να έχει σοβαρό ζήτημα αφού τουλάχιστον πέντε φορές στο πρώτο ημίχρονο του έμεινε η μπάλα στα χέρια. Το εκρηκτικό ωστόσο ξεκίνημα του Πανιωνίου δεν του έκανε καλό αφού ένιωσε άνετα από πολύ νωρίς και σταμάτησε να κάνει καλά ό,τι έκανε στο πρώτο οκτάλεπτο.

Ο Μουρίκης κέρδισε την αποβολή και ο αμαρκάριστος από το «1» Αλέξανδρος Γούνας ενώ η μπάλα παίχθηκε γρήγορα, δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 6-1 παρόλα αυτά το τελευταίο δίλεπτο άνηκε στους νησιώτες. Ο Τακάτα κέρδισε το πέναλτι από τον Παπάκο που πήγε άγαρμπα στη φάση και ο Λιαπάκης δεν λάθεψε ενώ 23” πριν την ανάπαυλα ο Σουζούκι μετουσίωσε σε γκολ για πρώτη φορά στο ματς προσπάθεια του Υδραϊκού στον παίκτη παραπάνω για το 6-3 του πρώτου μέρους.

Η τρίτη περίοδος ήταν εκείνη των μεγάλων χαμένων ευκαιριών. Νωρίς νωρίς ο Μουρίκης έκανε το 7-3 από το δοκάρι στον παίκτη παραπάνω και λίγο έλειψε αμέσως ο Μοσκόφ να πετύχει το πρώτο του προσωπικό τέρμα στον αγώνα. Ο Μητράκης όμως σταμάτησε τον χαρισματικό σκόρερ σε κόντρα 1-0 που είχε φύγει. Δύο προσπάθειες του Λιαπάκη υπό καλές προϋποθέσεις δεν βρήκαν στόχο με τον παίκτη παραπάνω να εξελίσσεται σε τεράστια πληγή για τον Υδραϊκό που έπαιζε γρήγορα τη φάση στο αριθμητικό του αβαντάζ όμως δεν την εκμεταλλευόταν.

Στην άλλη πλευρά της πισίνας και ενώ ο Κοπελιάδης από το δοκάρι είχε κάνει το 8-3, ο Πανιώνιος βιαζόταν να τελειώσει το ματς και έκανε αβίαστα λάθη. Σε αυτό το οκτάλεπτο ήταν η σειρά του Υδραϊκού να σκοράρει\σε «νεκρό χρόνο» στο φινάλε του, με τον Λιαπάκη να εκμεταλλεύεται την ποινή που κέρδισε ο Γκαράνης για το 8-4.

Ο Παπάκος εξέφρασε τις πρώτες προσπάθειες του «Ιστορικού» στην τελευταία περίοδο. Το έξυπνο γυριστό του βρήκε στο δοκάρι ενώ μετά κέρδισε το πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Γούνας για το 9-4. Ποτέ όμως δεν ξέφυγε η διαφορά πάνω από τα πέντε γκολ. Ο Υδραϊκός κέρδισε την αποβολή του Γραμματικού στα δύο μέτρα και ο Μπλάνης μείωσε από τα δεξιά σε 9-5.

Με το χρονόμετρο να δείχνει 4’45” για το τέλος του αγώνα ο Μουρίκης σημείωσε και εκείνος τρίτο προσωπικό γκολ και ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη. Ακόμα και τότε οι νησιώτες δεν έδειξαν σημάδια παράδοσης. Αυτή η διάθεση τους να παλεύουν μέχρι την τελευταία φάση άλλωστε αλλά και η δεδομένη ποιότητα του ρόστερ τους, είναι τα στοιχεία που τους έχουν φτάσει εδώ που έχουν φτάσει.

Ο Υδραϊκός μείωσε σε 10-7 και έχασε ευκαιρία να μειώσει στα δύο γκολ 1’40” για το φινάλε. Αντ’ αυτού ο τελευταίος λόγος άνηκε στους γηπεδούχους που με ένα υπέροχο τέρμα του Κοπελιάδη διαμόρφωσαν το τελικό 12-7.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 1-2, 2-1, 4-3

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Γαλανίδης, Κοπελιάδης 2, Μπουζάλας, Γκιουβέτσης 2, Παπάκος, Γραμματικός 1, Καλαϊτζής, Μοσκόφ, Μουρίκης 4, Γούνας 3, Σοφός, Καπετανάκης, Λιμαράκης, Παυλοστάθης

Υδραϊκός (Νίκος Καραμάνης): Κατσινούλας, Κατσαγούνος, Τακάτα 1, Γκαράνης 1, Χατζηκυριακάκης 1, Σουζούκι 1, Μπλάνης1, Ρομπόπουλος, Χατζηστεφάνου, Λιαπάκης 2, Χαραλαμπόπουος, Μητράκης, Κανελλόπουλος, Μουρατίδης