ΠΑΝΙΩΝΑΡΑ ΣΤΗΝ ΤΕΤΡΑΔΑ! ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΕ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ!

Μαγικός Πανιώνιος στο 4ο οκτάλεπτο με…. μαγικό Τάκη Δήμου κέρδισε τον ΠΑΟΚ στην κατάμεστη Νέα Σμύρνη με 14-9 και…έφυγε για τους 4 του πρωταθλήματος!

Πανιώνιος και ΠΑΟΚ βρέθηκαν αντιμέτωποι για τελευταία φορά φέτος, και έδωσαν άλλη μία καταπληκτική μάχη σε ένα ματς που έκρινε την 4αδα και το Ευρωπαϊκό εισιτήριο. Το παιχνίδι όπως αναμενόταν ήταν σκληρό με τον Πανιώνιο να έχει τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος. Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στο γκολ ωστόσο χάρη στο πάρα πολύ δυνατό ξεκίνημα της 4ης περιόδου ο «Ιστορικός» ξεμάκρυνε και επέστρεψε με μεγαλοπρέπεια στην Ευρώπη κάνοντας τον κόσμο του περήφανο και πανηγυρίζοντας τη νίκη μπροστά στους φίλους του στο κατάμεστο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, σε μία μέρα για τους «Κυανέρυθρους».

Πρώτο σκόρερ την αναμέτρησης ήταν ο Τάκης Δήμου με 6 τέρματα ενώ για τον ΠΑΟΚ 4 γκολ είχε ο Κούπμαν.

Η διακύμανση του παιχνιδιού…

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να είναι καταιγιστικός και με φοβερό ρυθμό στην επίθεση. Συγκεκριμένα στο πρώτο παραπάνω που κέρδισε η ομάδα του Κώστα Δήμου, σκόραρε με το Νίκολα Μοσκόφ ενώ στη συνέχεια σε 2 σερί επιθέσεις έκανε το 2-0 και το 3-0 αντίστοιχα με τον Τάκη Δήμου να σκοράρει δις. Ο Δικέφαλος τελικά βρήκε σκορ με τον Κούπμαν στα 4:12 έπειτα από πολύ όμορφο συνδυασμό στην κόντρα. Στη συνέχεια το παιχνίδι…έσβησε επιθετικά αφού τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες και σκληρές μάχες σώμα με σώμα.

Το δεύτερο οκτάλεπτο της αναμέτρησης αυτού του σπουδαίας σημασίας παιχνιδιού ξεκίνησε με τον ίδιο σχεδόν τρόπο και τον Πανιώνιο να βρίσκει σκορ ξανά με τον Δήμου να τριπλασιάζει τα τέρματα του. Ωστόσο στα 7:08 ο ΠΑΟΚ βρήκε άμεση απάντηση με πολύ όμορφο διαγώνιο σουτ του Κούπμαν κάνοντας το 4-2. Ο ΠΑΟΚ είχε επίσης σε πολύ καλή μέρα τον τερματοφύλακα του Χάρη Αϊβαλιώτη ο οποίος έκανε πολλαπλές αποκρούσεις στα πρώτα 16 λεπτά της αναμέτρησης.
Στα 5:23 ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι με τον Κεχαλάρη  το οποίο και μετουσίωσε σε γκολ ο ίδιος φέρνοντας το παιχνίδι σε απόσταση αναπνοής. Στα 4:59 ο Μουρατίδης έδωσε ξανά προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του κάνοντας το 5-3 με ένα ΤΡΟ-ΜΕ-ΡΟ σουτ από πολύ πλαϊνή θέση. Το παιχνίδι σε αυτό το σημείο απέκτησε μία άγρια ομορφιά καθώς προηγήθηκε το πολύ δυνατό σουτ του Μοσκόφ για να κάνει το 6-3 ωστόσο ο ΠΑΟΚ βρήκε εκ νέου απάντηση και πάλι με τον Κεχαλάρη ο οποίος με μία εκπληκτική λόμπα έκανε το 6-4. Στα 13′ πριν τη λήξη ο Πανιώνιος ξανάφερε το ματς στα 3 γκολ με τον Παπάκο να σκοράρει από το δεύτερο δοκάρι έπειτα από ασίστ του Καλαϊτζή.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Κούπμαν να σκοράρει για τον ΠΑΟΚ από την περιφέρεια στο 7:26 με τη μπάλα να κοντράρει σε μπλοκ και να καταλήγει στα δίχτυα του του Λιμαράκη, κάνοντας το σκορ 7-5. Το σκορ μείωσε ακόμα περισσότερο ο Δικέφαλο του Βορρά κάνοντας 7-6 με τον Προσινικλή.

Το τελευταίο μέρος ξεκίνησε όμως με τον Πανιώνιο να βάζει πλώρη για… Ευρώπη αφού με δύο γρήγορα γκολ από Μοσκόφ και Δήμου έφεραν και πάλι την διαφορά στα 3 τέρματα, κάνοντας το 9-6.  Ο Δήμου όμως δεν σταμάτησε και πέτυχε ΚΑΙ 5ο ΓΚΟΛ στην κόντρα αυτή τη φορά κάνοντας το 10-6. Αυτή τη φορά τα σκήπτρα το σκοράρισμα πήρε ο Παπάκος για τον «Ιστορικό» κάνοντας το 11-6 και γυρνώντας να πανηγυρίσει με τον κόσμο.2:57 πριν τη λήξη οι παίκτες του Πανιωνίου έμοιαζαν ανίκητοι και ο Καλαϊτζής έκανε από τη γωνία το 12-8, ενώ ο ΠΑΟΚ σε αυτό το σημείο βρήκε σκορ για πρώτη φορά στην τέταρτη περίοδο με τον Μιλάρντοβιτς να μειώσει 12-8. Και εκεί…στο 1:35 εν μέσω χορού μέσα ο Τάκης Δήμου πέτυχε το 6ο του γκολ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε ξανά ωστόσο στην τελευταία του επίθεση ο Κουκούνας έγραψε το τελικό 14-9…..

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-3, 0-2, 7-3

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΟΚ 14-9

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης, Μπουζαλάς, Σπούνερ,  Μπραΐμης, Κουκουνάς 1, Καλαϊτζής 1, Μουρατίδης 1, Παπάκος 2, Μοσκόφ 3, Δήμου 6, Καπετανάκης, Καζάκος, Ζουρίδης, Μαυράκης.

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Μηλάς 1, Προσινικλής Ν., Μαρινάγης, Κεχαλάρης 3, Μιλάρντοβιτς 1, Σγουρίδης, Μπαγλατζής, Προσινικλής Π., Κούπμαν 4, Κουγιούνης, Μανθογιάννης, Τόττης.

Διαιτητές: Μοίραλης, Αχλαδιώτης

Αλυτάρχης: Γιώργος Χριστοφοράτος