ΠΑΝΙΩΝΑΡΑ στη Νέα Σμύρνη και σε τρίτο παιχνίδι για τον τελικό!

Δεν τα παράτησε λεπτό στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος, ο οποίος κατάφερε να επικρατήσει του ΝΟ Βουλιαγμένης με 8-7 στον δεύτερο ημιτελικό της Α1 ανδρών και ισοφάρισε την σειρά σε 1-1, με το παιχνίδι της Τετάρτης στον Λαιμό να κρίνει την ομάδα που θα προκριθεί στον τελικό!

Οι παίκτες του Κώστα Δήμου βρέθηκαν πίσω με 4-3 στην αρχή, ανάκτησαν το προβάδισμα και από το 5-4 και μετά βρίσκονταν συνεχώς μπροστά, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή της ημέρας τον αρχηγό της ομάδας Γιώργο Καλαϊτζή, ο οποίος σημείωσε τέσσερα γκολ. Οι «κυανέρυθροι» είχαν εξαιρετική λειτουργία στον παραπάνω, όπου πέτυχαν τα περισσότερα, αν όχι όλα τα γκολ τους, ενώ και ο Κώστας Λυμαράκης ήταν «βράχος» στο τέρμα και συγκρατούσε μία τρομερή άμυνα. Ο ΝΟΒ από την άλλη, στερήθηκε τον τραυματία από τον πρώτο αγώνα Στάθη Καλογερόπουλο και πάλεψε αρκετά το παιχνίδι, αλλά τελικά όλα θα κριθούν στην τρίτη αναμέτρηση.

Οι φίλαθλοι του Πανιωνίου είχαν κατακλύσει το κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης και δημιούργησαν μία καταπληκτική ατμόσφαιρα στο μεγάλο ντέρμπι.

Υπενθυμίζουμε ότι, ο Πανιώνιος έχει να βρεθεί σχεδόν δέκα χρόνια στον τελικό του πρωταθλήματος στο Πόλο, με τις φετινές εμφανίσεις του «Ιστορικού» να θυμίζουν και ίσως να επαναλάβουν τις ένδοξες εκείνες εποχές.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 8-7

Η διακύμανση του αγώνα…

Η Βουλιαγμένη προηγήθηκε 2-1 στην πρώτη περίοδο, ύστερα από ψηλοκρεμαστό του Μυλωνάκη από αριστερά και σουτ του Χαλυβόπουλου στον παραπάνω, ενώ ο Μοσκόφ με εξάμετρο μείωσε με εξάμετρο. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Καπότσης έδωσε με σουτ από την περιφέρεια προβάδισμα 3-1, με τον Χαλυβόπουλο να δέχεται την πρώτη του ποινή στη συνέχεια. Με απίστευτο σουτ δοκάρι και μέσα, ο Μοσκόφ μείωσε σε 3-2, ενώ έπειτα ο Τρούλος χρεώθηκε επιθετικό και αποβλήθηκε στην κόντρα, με τον Κώστα Δήμου να καλεί το πρώτο τάιμ άουτ του Πανιωνίου. Ο Καλαϊτζής στον παραπάνω με τρομερό σουτ ισοφάρισε σε 3-3, και έπειτα ο Μοσκόφ έκλεψε την μπάλα σε προσπάθεια του Σκουμπάκη στο δεύτερο δοκάρι. Δύο λεπτά πριν το ημίχρονο, ένα σουτ του Καπετανάκη κατέληξε στα μπλοκ και ο Χέρβο Κόλιανιν κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Καπότσης κατάφερε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ να δώσει ξανά προβάδισμα στη Βουλιαγμένη με 4-3 και σχεδόν ένα λεπτό να απομένει για την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Σε παραπάνω του ΝΟΒ λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη, δόθηκε επιθετικό και το ημίχρονο έληξε 3-4.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Καλαϊτζή να παίρνει το σπριντ και τον Σπούνερ να ισοφαρίζει σε 4-4, με διαμαρτυρίες να υπάρχουν για το αν πέρασε η μπάλα την γραμμή. Το προβάδισμα ήρθε για πρώτη φορά για τους «κυανέρυθρους» από τον Καλαϊτζή, ο οποίος με φοβερό σουτ πέτυχε το 5-4. Σε τρίτη σερί επίθεση του Πανιωνίου, ο Καλαϊτζής πέρασε γρήγορα την μπάλα στον Παπάκο, ο οποίος κέρδισε πέναλτι, με τον Τζωρτζάτο να διώχνει σε κόρνερ την εκτέλεση του Μοσκόφ. Στην συνέχεια, βγήκε μια πολύ καλή άμυνα λιγότερο, όπου το σουτ του Τρούλου κατέληξε στα μπλοκ, και λίγο αργότερα ο Κοπελιάδης κέρδισε πέναλτι σε ριμπάουντ, το οποίο ο Τζωρτζάτος απέκρουσε ξανά, πάλι σε εκτέλεση του Μοσκόφ! Ο Λυμαράκης, με τη σειρά του, επενέβη σε δύο σερί προσπάθειες του Χαλυβόπουλου στον παραπάνω, με την ισοφάριση σε 5-5 να έρχεται στο τελευταίο λεπτό της περιόδου από τον Γκιουβέτση. Η τρίτη περίοδος, παρ’ όλα αυτά, έληξε 6-5 υπέρ του Πανιωνίου, καθώς ο Καλαϊτζής με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ σκόραρε στην εκπνοή του χρόνου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Καλαϊτζής κέρδισε ξανά το σπριντ, όμως ο Σκουμπάκης πρόλαβε να κλέψει την μπάλα από τον Σπούνερ, που είχε περάσει δεύτερος φουνταριστός. Ο Καναδός διεθνής του Πανιωνίου στην ίδια φάση στην επόμενη επίθεση κατάφερε και κέρδισε την αποβολή και ο Κώστας Δήμου κάλεσε το δεύτερο του τάιμ άουτ. Με το τέταρτο σπουδαίο γκολ του Καλαϊτζή, ο Πανιώνιος προηγήθηκε 7-5 έξι λεπτά πριν το τέλος, ενώ ο Λόζινα κέρδισε αποβολή ύστερα και ο Γκιουβέτσης μείωσε σε 7-6. Η Βουλιαγμένη είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στα τελευταία πέντε λεπτά, όμως ένα εξάμετρο του Τρούλου κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας. Ο Λόζινα αποβλήθηκε τρία λεπτά πριν τη λήξη, και το 8-6 έγινε από τον Τάκη Δήμου μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς. Ο Λυμαράκης έκανε μία τρομερή επέμβαση, κομβική σε αυτό το σημείο, σε σουτ του Καπότση στον παραπάνω του ΝΟΒ, που κράτησε τη διαφορά στα δύο γκολ. Σχεδόν στο τελευταίο λεπτό, η Βουλιαγμένη κέρδισε άλλη μία αποβολή και ο Χέρβο Κόλιανιν κάλεσε το δεύτερο τάιμ άουτ, με τον Καπότση να μειώνει στο 8-7 στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης. Στην τελευταία επίθεση των «μπέμπηδων», ο χρόνος επίθεσης έληξε και η νίκη ήρθε για τον Πανιώνιο.

Οκτάλεπτα: 1-2, 2-2, 3-1, 2-2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης, Μπουζαλάς, Σπούνερ 1, Μπραΐμης, Μαυράκης, Καλαϊτζής 4, Μουρατίδης, Παπάκος, Μοσκόφ 2, Δήμου Τάκης 1, Καπετανάκης, Καζάκος, Ζουρίδης, Κουκουνάς.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Χρβόγε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 1, Αλαφραγκής, Γκιουβέτσης 2, Τρούλος, Πάπαριτς, Λόζινα, Κωνσταντόπουλος, Χαλυβόπουλος Αρ. 1, Καπότσης 3, Κουρούβανης Ν., Σκουμπάκης, Ανδρεάδης, Καστρινάκης, Σαπουνάκης.

Διαιτητές: Μπιράκης, Κουρτίδης

Αλυτάρχης: Ντίνος Σακελλαράκης