Πανηγυρικά στα προημιτελικά του LEN Champions League ο Ολυμπιακός!

Με χαρακτηριστική άνεση ο Ολυμπιακός «σφράγισε» την πρόκριση για τα προημιτελικά του LEN Champions League καθώς επικράτησε με 16-8 της Ντιναμό Τιφλίδας για την 5η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Το σύνολο του Χέρβο Κόλιανιν με εκρηκτική δεύτερη και τέταρτη περίοδο που «έτρεξε» ένα επιμέρους σερί 11-3 έφτασε στη νίκη και τους 11 βαθμούς. Οι «ερυθρόλευκοι» την τελευταία αγωνιστική υποδέχονται την Υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρέκο του Κώστα Κάκαρη στις 6 Δεκεμβρίου με στόχο να κλείσει με θετικό αποτέλεσμα την Α’ Φάση της διοργάνωσης.

Ολυμπιακός – Ντιναμό Τιφλίδας 16-8

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ντιναμό Τιφλίδας άνοιξε το σκορ στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης με τρομερό γυριστό του Πιέσιβατς από τη θέση του φουνταριστού και διεύρυνε το προβάδισμα με τον ίδιο παίκτη και πάλι από τα δύο μέτρα. Στο 6:02 ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-1 με εξαιρετικό σουτ του Άντρο Μπούσλιε από τη θέση 3 και ισοφάρισε σε 2-2 χάρη σε τέρμα του Γιάννη Φουντούλη σε παίκτη παραπάνω μετά από εξαιρετική κυκλοφορία από τη θέση 5 από ποινή που κέρδισε ο Δημήτρης Νικολαΐδης. Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα (3-2) με σουτ του Βαπένσκι. Στο 3:41 ο Δημήτρης Νικολαΐδης κέρδισε πέναλτι με τον Έλληνα φουνταριστό να έχει κερδίσει ήδη τρεις αποβολές και αξιοποίησε ο Γιάννης Φουντούλης για το 3-3. Στο 2:00 ο Μάρτον Βάμος έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (4-3) σε παίκτη παραπάνω σε συνθήκες κόντρας. Στην εκπνοή του πρώτου οκταλέπτου ο Γιάννης Φουντούλης σούταρε λίγο μπροστά από το κέντρο αλλά ο Ραζμάτζε απέκρουσε το σουτ και διατήρησε το 4-3.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμα (5-3) με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Άντρο Μπούσλιε από τη θέση 3. Στην αμέσως επόμενη φάση οι Γεωργιανοί μείωσαν σε 5-4 με εύστοχη εκτέλεση του Βαπένσκι. Στο 5:58 ο Λούκα Λόντσαρ σε κόντρα έκανε το 6-4 μετά από ασίστ του Γιάννη Φουντούλη και ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι ανέβασε την διαφορά στα τέσσερα τέρματα (8-4) βάζοντας τις βάσεις για την νίκη. Στο 2:35 ο Μάρτον Βάμος με το τρίτο του προσωπικό τέρμα σε παίκτη παραπάνω έκανε το 9-4. Στο 0:44 ο Ολυμπιακός πέτυχε ακόμη ένα τέρμα με τον Νίκο Γκίλλα σε παίκτη παραπάνω για το 10-4 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να έχουν χαμηλή παραγωγή τερμάτων. Η Ντιναμό Τιφλίδας μείωσε σε 10-5 χάρη σε τέρμα του Ακβλεντιάνι από τη περιφέρεια στη λήξη της επίθεσης των Γεωργιανών. Στο 4:48 ο Δήμου έκανε το 11-5 με σουτ από τη περιφέρεια, ενώ ο Τζικτσιαρένκα μείωσε σε 11-6 στη κόντρα.

Στη τελευταία περίοδο ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς με το τρίτο του προσωπικό τέρμα έκανε το 12-6 με σουτ από τη περιφέρεια, ενώ ο Γκίλλας διεύρυνε το προβάδισμα (13-6) για τους νταμπλούχους Ελλάδας στη κόντρα. Στο 3:31 ο Δημήτρης Νικολαΐδης με άμεση εκτέλεση από το δοκάρι έκανε το 14-6. Στο 2:28 ο Ολυμπιακός πέτυχε ακόμη ένα τέρμα με τον Λόντσαρ από το δεύτερο δοκάρι σε παίκτη παραπάνω. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 15-7 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ακβλεντιάνι, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν οι Δήμου και Μαγκρακβελίτζε.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 6-1, 1-2, 5-2

Ολυμπιακός (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ 2, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 2, Γκίλλας 2, Δερβίσης, Μπούσλιε 2, Αλαφραγκής, Δήμου Δ. 2, Νικολαΐδης Δ. 1, Παπαναστασίου, Ζερδερβάς

Ντιναμό Τιφλίδας (Ντέγιαν Στανόγεβιτς): Ραζμάτζε, Βεσαγκούρι, Ακβλεντιάνι 2, Τζικτσιαρένκα 1, Τσκεσελασβίλι, Βαπένσκι 2, Ζακάια, Τάνκοσιτς, Ιμναϊσβίλι, Μαγκρακβελίτζε 1, Μαλισάουι, Πιέσιβατς 2, Γκβετάτζε