Πανηγυρικά ως πρώτη η Γαλλία στο Final 8!

Την πιο θριαμβευτική χρονιά των τελευταίων ετών διανύει η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης ανδρών της Γαλλίας, η οποία μετά και την τεράστια νίκη επί της Ισπανίας με 14-11 στην πρώτη αγωνιστική των προκριματικών του World League, επικράτησε της Γερμανίας με 16-11 και διασφάλισε την θέση της ως πρώτη στο Φάιναλ 8 των Ευρωπαϊκών προκριματικών της διοργάνωσης!

Οι Γάλλοι ήταν πολύ καλύτεροι από την πρώτη περίοδο και μετά, πήραν ένα εκπληκτικό προβάδισμα 7-3 στην δεύτερη περίοδο, το οποίο και οι οικοδεσπότες δεν κατάφεραν να ανατρέψουν, ενώ αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής ήταν ο αρχηγός, Ούγκο Κρουσιγιά, σημειώνοντας πέντε γκολ, όσα και ο Τόμας Βερνό. Πολυτιμότερος παίκτης για την Γερμανία ήταν ο Ντένις Στρελέτζκι, ο οποίος ήταν εξαιρετικός ειδικά στην τελευταία περίοδο, σημειώνοντας τρία σερί γκολ, με τον παίκτη τη Σπαντάου να πετυχαίνει συνολικά τέσσερα.

Ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού φαίνεται, όπως είχαμε προβλέψει, ότι η ομάδα της Γαλλίας θα αποτελέσει εκ των φαβορί για τα μετάλλια, ξεκινώντας από το World League, του οποίου το Φάιναλ 8 των ευρωπαϊκών προκριματικών, στα οποία υπάρχει βράβευση, θα διεξαχθεί από 28 έως 30 Απριλίου. Εκεί βρίσκονται ήδη οι Σερβία, Ουγγαρία, Μαυροβούνιο, Κροατία, Ελλάδα, Ιταλία, και όλα δείχνουν πως την Γαλλία θα ακολουθήσει η Ισπανία, που έχει ήδη τρεις βαθμούς στον όμιλο.

Η διακύμανση του αγώνα…

Η Γαλλία κέρδισε το πρώτο σπριντ και αποβολή στην πρώτη επίθεση, με τον Ρομάν Βερνό να ανοίγει το σκορ από αριστερά με το 1-0, ενώ ο Σταμ με τον ίδιο τρόπο στην επόμενη επίθεση ισοφάρισε σε 1-1. Μετά από αρκετή ώρα χωρίς γκολ, ο Ρέστοβιτς έδωσε προβάδισμα 2-1 στην Γερμανία με εξάμετρο σουτ, ενώ ο Μπουέ ισοφάρισε γρήγορα σε 2-2 και πάλι σε παίκτη παραπάνω, το οποίο ήταν και το σκορ της περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος πήγε πολύ καλύτερα για τους Γάλλους, οι οποίοι με γκολ ξανά του Ρομάν Βερνό μπήκαν μπροστά με 3-2, ενώ λίγο αργότερα ο Ματέο Τσουκ με ασίστ του Ρέστοβιτς ισοφάρισε σε 3-3. Ο Μαρζουκί με δυνατό σουτ από την περιφέρεια έδωσε προβάδισμα στην Γαλλία 4-3, με το 5-3 να έρχεται από τον Μπουέ που βρήκε ένα τρομερό κενό στην εστία του Γκετζ. Η Γαλλία δε σταμάτησε εκεί, και ο Πιότ στο δεύτερο δοκάρι σημείωσε το 6-3 τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, με ένα εύστοχο πέναλτι του αρχηγού, Ούγκο Κρουσιγιά στα 54 δευτερόλεπτα να διαμορφώνει το 7-3. Οι Γερμανοί κατάφεραν να μειώσουν πριν τη λήξη του ημιχρόνου σε 7-4 με σουτ του Κούπερς.

Το δυναμικό ξεκίνημα συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με ένα σουτ του Μαρζουκί στον παραπάνω βρέθηκαν μπροστά με 8-4. Ο νεαρότερος αδερφός, Τόμας Βερνό, έδωσε το προβάδισμα 9-4 σε τετ α τετ φάση, και μετά από αρκετή ώρα χωρίς γκολ, ο Γκάνσεν μείωσε στο 9-5 για την Γερμανία στον παραπάνω. Ο Κρουσιγιά σκόραρε για το 10-5 με ένα τρομερό σουτ από δεξιά, όμως η εμπειρία του Μάρκο Σταμ μίλησε άμεσα στον παίκτη παραπάνω των Γερμανών, και με ασίστ στον Τσουκ στο πρώτο δοκάρι, το σκορ έγινε 10-6. Ο Τόμας Βερνό με ασίστ του αδερφού του στο δεύτερο δοκάρι αύξησε την διαφορά ξανά στα πέντε γκολ υπέρ της Γαλλίας, μετατρέποντας το σκορ σε 11-6. Ο ίδιος έκλεψε ύστερα την μπάλα στην περιφέρεια και σε 1-0 κόντρα που θύμισε… Τέο Ντόγκας, πέτυχε το 12-6. Με 57 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη της περιόδου, ο Στρελέτζκι μείωσε σε 12-7, ένα ακόμη όμως εύστοχο πέναλτι του Κρουσιγιά έφερε το σκορ στο 13-7 ακριβώς πριν τελειώσει η περίοδος.

Στην τελευταία περίοδο ο Τόμας Βερνό με ριμπάουντ στο πρώτο δοκάρι έκανε το 14-7 και με το πρώτο του γκολ σήμερα ο Ολιβόν σημείωσε το 15-7, έχοντας ήδη μπει στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Λίγο πριν το τέλος, στα τελευταία τέσσερα λεπτά, ο Στρελέτζκι μείωσε σε 15-8, όμως φυσικά όλα είχαν τελειώσει και το γκολ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Με το πέμπτο του γκολ σήμερα, το «θωρηκτό» της Μαρσέιγ Τόμας Βερνό μετέτρεψε το σκορ σε 16-8, και ο Στρελέτζκι πρόσθεσε ακόμα ένα για να μειώσει σε 16-9 με 1:42 να απομένουν για την λήξη. Ο ίδιος, όντας τρομερός σήμερα, γρήγορα πέτυχε το τέταρτο προσωπικό του γκολ και λίγο πριν το τελευταίο λεπτό έκανε το σκορ 16-10. Μια ανάσα από την λήξη, ο Κούπερς με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 16-11.