Πάλεψε σαν… «Αυτοκράτορας» αλλά ηττήθηκε από την Σαμπαντέλ ο Εθνικός

by Δέσποινα Μπαλαχτάρη

Τρόμαξε την Σαμπαντέλ ο Εθνικός – Για ένα ημίχρονο οι «κυανόλευκες» έλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι!

Ο Εθνικός Πειραιά φιλοξένησε το βράδυ του Σαββάτου 02/05 τη Σαμπαντέλ για το πρώτο από τα δύο παιχνίδια της προημιτελικής φάσης της LEN Euroleague. Η ομάδα του Μάρκο Μίσιτς, παρά την ήττα με 13-8 έδωσε μία μυθική μάχη απέναντι στις σπουδαίες Ισπανίδες της Σαμπαντέλ. Ο Εθνικός έκανε έκανε καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο και πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενος με 6-4. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενες με μία αντεπίθεση διαρκείας ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Πειραιώτισσων και να φύγουν νικήτριες από τον Πειραιά. Πλέον ο Εθνικός θα κληθεί να διεκδiκήσει τις πιθανότητες για πρόκριση στις 26/02 στην Ισπανία. Εκεί αν δεν τα καταφέρει θα συνεχίσει και πάλι στην Ευρώπη στο Φάιναλ Φορ του Len Trophy.

Η διακύμανση του αγώνα…

Κάνοντας δυναμικό αλλά περίεργο ξεκίνημα, οι δύο ομάδες έπαιζαν κλειστές άμυνες, ενώ πολύ νωρίς η Άλκηστη Μπενέκου ήδη είχε χρεωθεί δύο επιθετικά φάουλ. Το σκορ βρέθηκε ωστόσο να ανοίγει η Φόρκα στην κόντρα για τις Ισπανίδες και το 1-0 (06:37), ενώ αμέσως απάντησε η αρχηγός του Εθνικού Φοίβη Χατζηκυριακάκη ισοφαρίζοντας σε 1-1 με ψιλοκρεμαστό σουτ από την περιφέρεια (05:33). Στα 03:45 η Ελληνιάδη κολύμπησε γρήγορα στην κόντρα από αριστερά και κέρδισε το πέναλτι, ωστόσο η Στεφανία Χαραλαμπίδη αστόχησε στην εκτέλεση. Λίγο αργότερα, η Γκαρθία σημείωσε το 2-1 για την Σαμπαντέλ (03:21), όμως η Στεφανία Χαραλαμπίδη πήρε το αίμα της πίσω, εκτελώντας άψογα το τετ-α-τετ για το 2-2 (02:12) και στο (01:11) η Μπενέκου σκόραρε παλικαρίσια από τα 2μ, βάζοντας μπροστά τον Εθνικό με το 3-2! Το οκτάλεπτο ωστόσο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 3-3 αφού η Στέφενς σούταρε τεχνικά από τα 6μ στα 57″.

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε ο «Αυτοκράτορας» στην 2η περίοδο, αφού στα 06:05 η Μπάκοτς ευστόχησε από την κορυφή της επίθεσης σε παίκτρια παραπάνω, έπειτα από άψογη κυκλοφορίας της μπάλας. Στα 02:20 η καθοριστική επέμβαση της Τζόνσον στο πέναλτι της έμπειρης Ολλανδής Βαν ντερ Σλοτ, κράτησε τον Εθνικό μπροστά στο 4-3, ενώ λίγο αργότερα η Στεφανία Χαραλαμπίδη βρέθηκε να σκοράρει ξανά για το 5-3 του Εθνικού στο 01:48. Το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, έμοιαζε «θρίλερ», αφού η Φόρκα μείωσε σε 5-4 στα 48″ και η Κοντονή σκόραρε για το 6-4 διατηρώντας το προβάδισμα του Εθνικού (00:21).

Με το τρίτο οκτάλεπτο να ξεκινά οι Ισπανίδες βρέθηκαν τόσο να μειώνουν σε 6-5 (06:17) με την Γκονζάλεθ, όσο και να ισοφαρίζουν σε 6-6 με την Γκαρθία (05:28), ενώ μάλιστα πέρασαν και μπροστά με την εύστοχη εκτέλεση της Κέουνινγκ για το 7-6 στα 04:26. Ανάσα ισοφάρισης για το 7-7 έδωσε η πάντα κρίσιμη σκόρερ των «κυανόλευκων», Ιωάννα Χαραλαμπίδη στα 04:03, με σουτ στην εκπνοή των 30″. Η διακύμανση του 3ου οκταλέπτου περιλάμβανε επίσης: γκολ της Φόρκα για το 8-7 σε παίκτρια παραπάνω για τις Ισπανίδες, ενώ η Ιωάννα Χαραλαμπίδη σκόραρε ξανά για τον Εθνικό (8-8), αυτή την φορά από το αριστερό άκρο της επίθεσης, έπειτα από τάιμ άουτ του Μάρκο Μίτσιτς. Η 3η περίοδος όμως έληξε με την Σαμπαντέλ να περνά και πάλι μπροστά στο σκορ, με δύο γκολ: της Γκαρθία (9-8, 02:45) και της Κέουνιγκ (10-8, 00:16).

Το 4ο και τελευταίο μέρος του αγώνα βρήκε τον Εθνικό με την πλάτη στον τοίχο, αφού η Φόρκα ευστόχησε για ακόμη μια φορά σε παίκτρια παραπάνω των Ισπανίδων για το 11-8 (06:26), ενώ λίγο αργότερα ήρθε και το 12-8 (05:12) από την Κέουνιγκ. Το «κρεσέντο – Φόρκα» συνεχίστηκε και στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, με την Ισπανίδα να διαμορφώνει το τελικό 13-8.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΣΑΜΠΑΝΤΕΛ 8-13

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-1, 2-5, 0-3

ΕΘΝΙΚΟΣ: (Μάρκο Μίσιτς) Σωτηρέλη, Ιωάννου, Χαραλαμπίδη Ι. 2, Ελληνιάδη, Κοντονή 1, Πάρκες, Χατζηκυριακάκη 1, Μπενέκου Α. 1, Ρακιντζή, Χαραλαμπίδη Σ. 2, Μπενέκου Ι, Μπάκοτς 1, Τζόνσον

ΣΑΜΠΑΝΤΕΛ: (Λοπέαρα Πάλμα) Εστέρ, Ορτίζ, Γκάμες, Βαν ντερ Σλοτ, Σεράνο, Στέφενς 1, Σόι, Γκαρσία 3, Φόρκα 5, Κέουνινγκ 3, Πέρεθ, Γκονθάλεθ 1, Καράσκο