Πάλεψε ο Νηρέας αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στον Πανιώνιο

Παρουσιάστηκε βελτιωμένος ο Νηρέας, αλλά δεν λύγισε τον Πανιώνιο.

Μία ακόμα νίκη πέτυχε ο Πανιώνιος στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών, επικρατώντας του Νηρέα Χαλανδρίου με 12-9 στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης. Οι παίκτριες του Τάσου Παπαναστασίου από νωρίς πήραν προβάδισμα με 4-0, με τον Νηρέα να μειώνει σε 4-1 πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, ενώ στο ημίχρονο ο «Ιστορικός» κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και 10-4. Η ομάδα του Λευτέρη Βούρου, ο οποίος και βρισκόταν στον πάγκο του Νηρέα σήμερα, επέστρεψε δυναμικά στην τελευταία περίοδο και κατάφερε να μειώσει μέχρι και σε 11-9, παρ’ όλα αυτά οι γηπεδούχες σημείωσαν ένα ακόμη γκολ στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα και η ανατροπή δεν ήταν εφικτή.

Κορυφαία του Πανιωνίου στο παιχνίδι ήταν η Εύα Λούδη, σημειώνοντας τρία γκολ, όσα και η Πηνελόπη Κόλλια αλλά και η Δανάη Κωνσταντοπούλου για τον Νηρέα. Οι «κυανέρυθρες» έφτασαν τους πολύ σημαντικούς 25 βαθμούς στο πρωτάθλημα, και παραμένουν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, μαζί με τον Εθνικό. Ο Νηρέας, από την άλλη, ο οποίος παρουσιάστηκε εμφανώς βελτιωμένος σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι στο Χαλάνδρι (ήττα με 10-4) παρέμεινε στην δέκατη θέση και τους 4 βαθμούς.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 12-9

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 5-3, 1-2, 1-3

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ (Τάσος Παπαναστασίου): Τζούρκα, Σαφέτη 2, Μαυρωτά Ιφιγ., Πουστινίκοβα 2, Κοτσάφτη 1, Ξανθοπούλου 1, Μπογκατσένκο 2, Λούδη 3, Τουρλουμούση, Πετεινάτου, Παπαναστασίου Δημ. 1, Παπαναστασίου Ανθία, Μήτσου, Καρυπίδου, Κελαδίτη

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Ελευθέριος Βούρος): Πουλοπούλου, Δασκαλάκη, Παπαφιλίππου, Γιαμπασάκου 1, Κονταλέξη, Κόλλια 3, Μπινιάρη 2, Κωνσταντοπούλου 3, Τσαγκαλίδη, Κατσιάνου, Κακλή, Ψικάκου, Μανουσάκη, Στασινού, Καραχάλιου