Πάλεψε μέχρι τέλους αλλά δεν τα κατάφερε ο «Θρύλος» – Μαθηματικό θρίλερ οι τελευταίες αγωνιστικές!

by Δέσποινα Μπαλαχτάρη

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Φερεντσβάρος για τη 12η αγωνιστική του Champions League  σε ένα παιχνίδι ζωτικής σημασίας για τη συνέχεια των ερυθρολεύκων στην διοργάνωση. Δυστυχώς οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου δε τα κατάφεραν και ηττήθηκαν από τους Μαγυάρους με 10-8 και είναι πλέον με το ένα πόδι εκτός του Final 8 του Βελιγραδίου.
Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι με αρκετά δυνατές άμυνες εκατέρωθεν, με αποτέλεσμα να πάνε στο ημίχρονο ισόπαλες στο 4-4. Ωστόσο αυτό που κόστισε στην ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ήταν η κακή τρίτη περίοδος όπου οι Μαγυάροι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν κάποιες απροσεξίες στην «ερυθρόλευκη» άμυνα, και να κάνουν ένα επιμέρους 5-2 υπέρ τους. Παρά τη μίνι αντεπίθεση που έκανε ο Ολυμπιακός 2 λεπτά πριν το τέλος, δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά που είχε δημιουργήσει η Φερεντσβάρος και γνώρισε την ήττα που του στερεί την «ασφαλή» είσοδο στο Final-8.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να μην έχει πολλές ελπίδες για πρόκριση στο Βελιγράδι, ωστόσο μαθηματικά υπάρχουν πιθανότητες. Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στους 19 βαθμούς, ενώ η Φερεντσβάρος προσπέρασε και πλέον βρίσκεται στους 22. Ο Ολυμπιακός έχει ακόμα να αντιμετωπίσει τη Νόβι Μπέογκραντ στον Πειραιά και τη Δυναμό Τιφλίδας εκτός έδρας για τις δυο τελευταίες αγωνιστικές πριν το Final-8. Από την άλλη οι Μαγυάροι θα κληθούν να αντιμετωπίσουν Ραντνίτσκι και Μπρέσια, και τα δύο ματς εντός έδρας.

Τα σενάρια πρόκρισης του Ολυμπιακού στο Βελιγράδι:

-Δύο νίκες ο Ολυμπιακός και δύο ήττες η Φερεντσβάρος

-Δύο νίκες ο Ολυμπιακός και μία ήττα και μία ισοπαλία η Φερεντσβάρος

-Μία νίκη και μία ισοπαλία ο Ολυμπιακός και δύο ήττες η Φερεντσβάρος

-Δύο νίκες ο Ολυμπιακός και δύο ισοπαλίες η Φερεντσβάρος

Η διακύμανση…

Η πρώτη επίθεση της αναμέτρησης βρήκε την Φερεντσβάρος να πρεσσάρεται από τον Ολυμπιακό και τον Μουρίκη να ξεκινά στο αριστερό άκρο της άμυνας (και όχι στην κορυφή), προκειμένου με μπάσιμο να ξεγελάσει τους Μαγυάρους, οι οποίοι επέλεξαν να γυρίσουν σε ζώνη. Μεταγενέστερα, η ομάδα του Ζολτ κέρδισε την αποβολή από τον φουνταριστό και ο Μόλναρ σκόραρε εμφατικά από το κέντρο της επίθεσης για το 1-0 στα 05:48. Ομολογουμένως, ο Ολυμπιακός στα πρώτα 4-5 λεπτά επιχείρησε αρκετά σουτ από την περιφέρεια, ωστόσο η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στους «ερυθρόλευκους». Μόλις στα τελευταία 58″ του πρώτου μέρους, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έπαιξε για πρώτη φορά στον αγώνα με παίκτη παραπάνω (έναντι 3 , εκεί όπου με υπομονή και καλή κυκλοφορία ο Γιάννης Φουντούλης ισοφάρισε σε 1-1 με δυνατό σουτ από την αριστερή πλευρά της περιφέρειας.

View this post on Instagram

A post shared by Aquafeed24.com (@aquafeed24)

Ξεκινώντας στο 2ο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός κέρδισε το σπριντ και μαζί την αποβολή στην περιφέρεια, όμως το αριθμητικό πλεονέκτημα των «ερυθρόλευκων» δεν απέδωσε καρπούς… Μεταγενέστερα, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου βρέθηκαν στα 05:35 με διπλό παραπάνω και με ψυχραιμία έγραψαν το 2-1 με τον Γκίλλα από δεξιά, ο οποίος με δυνατό σκαστό σουτ ευστόχησε πανηγυρικά. Άμεση απάντηση και ισοφάριση επίσης από παίκτη παραπάνω επιφύλασσε η Φερεντσβάρος με τον Ούμποβιτς να σημειώνει το 2-2 από την περιφέρεια στα 05:08. Αργότερα, το 3-2 για τους φιλοξενούμενους ήρθε από τον έμπειρο αρχηγό – Ντένες Βάργκα, σε παίκτη παραπάνω, έπειτα από πολλές προσποιήσεις. Ωστόσο, αμέσως μετά ήρθε και πάλι η ισοφάριση για τον Ολυμπιακό με τον Γενηδουνιά να σκοράρει από δεξιά, δίνοντας ώθηση στους «ερυθρόλευκους» (02:12). Βλέποντας τον Γιώργο Δερβίση να αποχωρεί νωρίς από το παιχνίδι με 3 ποινές, οι «ερυθρόλευκοι» δέχτηκαν το 4ο γκολ από τον Νέμετ των Μαγυάρων σε παίκτη παραπάνω, όμως το 4-3 δεν… κράτησε για πολύ, μιας και ο Φουντούλης σκόραρε ξανά και σε ιδιαίτερα κρίσιμο σημείο για το 4-4 του ημιχρόνου!

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μισού, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ανάσα προβαδίσματος με το 5-4 του Φίλιπ Φιλίποβιτς, ο οποίος με το κλασικό άπιαστο σουτ του από δεξιά σκόραρε για πρώτη φορά στα 06:40. Το ματς ωστόσο ξαναήρθε στα ίσα με το 5-5 από τον Βιγκβάρι για την Φερεντσβάρος στα 05:38, ενώ ακολούθησε και το 6-5 από τον Ντένες Βάργκα (04:21). Όμως στα 03:44, ο σερβικός «λογαριασμός» με… γκολ συνεχίστηκε για τον Φίλιπ Φιλίποβιτς, ο οποίος σε κομβικό σημείο σκόραρε για το 6-6! Εν συνεχεία, ο Βιγκβάρι ευστόχησε και πάλι στον παίκτη παραπάνω για την Φερεντσβάρος, δίνοντας ταυτόχρονα προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 7-6 στα 03:02. Το 8-6 για την ομάδα του Ζολτ ήρθε από τον Μόλναρ στα 01:36, ενώ ακολούθησαν μερικές χαμένες ευκαιρίες για τους «ερυθρόλευκους» οι οποίες έδωσαν την ευκαιρία στον Βιγκβάρι να σημειώσει «χατ-τρικ» με το 9-6 στην κόντρα (ευστόχησε σε τετ-α-τετ).

Το 4ο μέρος βρήκε τον Μάνο Ζερδεβά κάτω από τα δοκάρια των Πειραιωτών, ωστόσο για αρκετά λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην επίθεση, με τον Βόγκελ να αποκρούει σχεδόν όλες τις προσπάθειες των «ερυθρόλευκων» έως το 02:06. Το γκολ μείωσης για τον Ολυμπιακό για το 9-7 ήρθε τελικά από τον Κολόμβο σε παίκτη παραπάνω, από το δεύτερο δοκάρι. Οδεύοντας σε άκρως δραματικό φινάλε, ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από την Φερεντσβάρος με τον Φιλίποβιτς να ευστοχεί σε παίκτη παραπάνω για το 9-8 με το Παπαστράτειο να σείεται στα 58″, όμως το τελειωτικό χτύπημα για το 10-8 ήρθε από τον Βάμος στα 28″.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ 8-10

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 3-3, 2-5, 2-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Γραμματικός, Γκίλλας 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης, Φιλίποβιτς 3, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος 1, Ζερδεβάς

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ (Ζολτ Βάργκα): Ζακόνι, Γκαμπόρ, Μόλναρ 2, Μερκούλοβ, Βάμος 1,  Ούμποβιτς 1, Φεκέτε, Βιγκβάρι 3, Νέμετ 1, Βάργκα 2, Γιάνσικ, Ντάμοντ, Βόγκελ