Πάλεψε με ψυχή, αλλά έμεινε εκτός Ευρώπης ο ΑΝΟΓ!

Έδωσε την ψυχή της, αλλά η ήττα από την Πάντοβα την εμπόδισε να συνεχίσει στην Ευρώπη…

Την ήττα με 14-10 από την Πάντοβα γνώρισε η Γλυφάδα την δεύτερη ημέρα της Β’ προκριματικής φάσης της Ευρωλίγκας των γυναικών, ήττα η οποία την αφήνει εκτός ευρωπαϊκής συνέχειας.

Μπορεί η ομάδα του Ορέστη Σαλάχα να αποκλείστηκε από τις οχτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, όμως στο χθεσινό παιχνίδι με την Κίνεφ, υπό πολύ κουραστικές συνθήκες, όσο και στο σημερινό με την Πάντοβα, πάλεψε πάρα πολύ και έβαλε….παρακαταθήκη για το μέλλον. Το πάθος της Γλυφάδας φάνηκε και στα δύο παιχνίδια και, η αλήθεια είναι, πως αν κάποια σφυρίγματα διέφεραν με την Κίνεφ, τα πράγματα θα ήταν αλλιώς τώρα.

Με την Μπορίσοβα να πρωταγωνιστεί για την Πάντοβα με πέντε γκολ, η ιταλική ομάδα μπήκε μπροστά στο σκορ με 2-0 με δύο δικά της γκολ και η Γλυφάδα ισοφάρισε με τις Κούλχαας και Ειρήνη Νίνου. Η Μπορίσοβα πρόσθεσε άλλο ένα τέρμα και έδωσε προβάδισμα στην Πάντοβα 3-2 πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος. Στην δεύτερη περίοδο, η Άρμιτ ανέβασε το προβάδισμα σε 4-2, όμως η Ειρήνη Νίνου και η Ελευθερία Φουντωτού έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσα με ένα γκολ η κάθε μία. Από εκεί και πέρα, η Πάντοβα πήρε προβάδισμα τριών γκολ, το οποίο η Κοντογιάννη μείωσε σε δύο (7-5) λίγο πριν το ημίχρονο. Από την τρίτη περίοδο και έπειτα το προβάδισμα της Πάντοβα έμενε σταθερό στα τρία γκολ και πάνω και κατάφερε τελικά να πάρει την νίκη – πρόκριση, φτάνοντας τους έξι βαθμούς στον όμιλο, με την Κίνεφ να είναι προς το παρών δεύτερη με τέσσερις.

ΠΑΝΤΟΒΑ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 14-10

Πλεμπισίτο Πάντοβα (Στέφανο Ποστερίβο): Τεάνι, Μπάρζον 2, Γκοτάρντο, Μπορίσοβα 5, Κεϊρόλο 2, Κάσον 1, Μίλλο, Ντάριο 1, Άρμιτ 2, Μεγκιάτο, Τσεντάνι 1, Ζόρζι, Τζιακόν

ΑΝΟ Γλυφάδας (Ορέστης Σαλάχας): Γκανκλ, Νίνου Π., Γκίλλα, Κατσώνη, Γρηγοροπούλου 2, Νίνου Ειρ. 2, Αντωνιάδη, Κολιτσοπούλου, Κούλχαας 2, Φουντωτού 2, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 2, Καρύτσα

Αύριο Κυριακή 12 Δεκεμβρίου ο ΑΝΟΓ αντιμετωπίζει την Μεντιτεράνι στις 11 (ώρα Ελλάδος) σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι για την ελληνική ομάδα.