Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική Παίδων απέναντι στην Κροατία – Συνεχίζει δυναμικά για την συνέχεια των Ομίλων!

Πάλεψε ενάντια στο… κακό της ξεκίνημα η Εθνική Παίδων, ωστόσο δεν τα κατάφερε απέναντι στην Κροατία και γνώρισε την πρώτη της – ανώδυνη προς το παρόν – ήττα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ποντγκόριτσα (Κ15) με το σύνολο των Λεμπέση – Μαρκόπουλου να δείχνει συνολικά καλές αντιδράσεις σε στιγμές όπου μειονεκτούσε στο σκορ και πλέον να ανασυντάσσεται για τις επόμενες αναμετρήσεις – πρωτίστως για το ματς της Τρίτης 19:20 (ώρα Ελλάδος) απέναντι στην Σερβία.

Η διακύμανση…

Παρά το νωθρό της ξεκίνημα στο πρώτο οκτάλεπτο (και την εναλλαγή των δυο τερματοφυλάκων από τον Φώντα Λέμπεση – Μπερδές και Πιμπλής) η Εθνική μας δεν το έβαλε κάτω και ανασυντάχθηκε γρήγορα για να μειώσει από 5-0 σε 5-4 με τέσσερα υπέροχα τέρματα, αποτέλεσμα σειράς κλεψιμάτων στην άμυνα, από τους Αγγελόπουλο, Πατσιλινάκο και Χατζή (2). Σε μόλις 4 αγωνιστικά λεπτά, η ομάδα του Φώντα Λεμπέση κατάφερε να απειλήσει το σερί της Κροατίας και να επιστρέψει στο παιχνίδι με ρυθμό και ψυχή, ενώ ακολούθησε στην πορεία το 6-5 της μείωσης του Δημήτρη Σάρρου και το 7-6 του Λεωνιδάκη σε παίκτη παραπάνω, στα 01:36 πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Συνεχίζοντας το πρεσάρισμα στην άμυνα, ο Βαγγέλης Λαμπάτος ανέλαβε να μειώσει περαιτέρω σε 8-7 για την Ελλάδα, με εξαιρετικό τελείωμα στην κόντρα (1-0), ενώ λίγο αργότερα ο Ηλίας Αγγελόπουλος ισοφάρισε για πρώτη φορά στο ματς, κερδίζοντας πρώτα την αποβολή στα 2μ και έπειτα με γρήγορη αλλαγή, πανηγύρισε το 8-8! Εν συνεχεία, οι Κροάτες δημιούργησαν φάσεις για ένα μικρό σερί 4-0, φτάνοντας στο 12-8 με την Εθνική μας να αναζητά το γκολ, διατηρώντας την συγκέντρωση και την ελπίδα της για τα τελευταία λεπτά. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να πλησιάσει έως το 12-10 με τέρματα των Αγγελόπουλου και Πατσιλινάκου, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 15-12.

ΚΡΟΑΤΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 15-12

Τα οκτάλεπτα: 5-0, 3-6, 4-2, 3-4