Παιχνίδι… Roller Coaster και μεγάλος νικητής ο Εθνικός Πειραιώς!

Μια συναρπαστική αναμέτρηση επιφύλασσαν ο ΑΝΟ Γλυφάδας και ο Εθνικός Πειραιώς για την 6η αγωνιστική της Α’ γυναικών, την αγωνιστική της επανεκκίνησης του πρωταθλήματος, με το εν λόγω παιχνίδι να επιβεβαιώνει για ακόμη μια φορά τον χαρακτηρισμό «ντέρμπι»!

Στο κολυμβητήριο του Λαιμού, ύστερα από συνεχείς ανατροπές στο σκορ, ο Εθνικός Πειραιώς βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και στο τελευταίο οκτάλεπτο με δικό του σερί 3-0 και εξαιρετική αποτελεσματικότητα στην άμυνα, όπου δεν δέχθηκε τέρμα καθώς η Σωτηρέλη πραγματοποίησε σωρεία αποκρούσεων επικράτησε 13-10 του ΑΝΟΓ και έφθασε τους 15 βαθμούς στο πρωτάθλημα, την ώρα που η Γλυφάδα του Ορέστη Σαλάχα παρέμεινε στους 9.

Το παιχνίδι παρακολούθησε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Τεό Λοράντος και οι συνεργάτιδες του, Φιλιώ Μανωλιουδάκη και Αντιγόνη Ρουμπέση.

Φοβερή εμφάνιση από την Άννα Μαμόγλου, η οποία κόντρα στην πρώην ομάδα της σκόραρε επτά φορές, ενώ για τον ΑΝΟΓ πέντε φορές βρήκε δίχτυα η Τίνα Κοντογιάννη.

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το πρώτο οκτάλεπτο με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν σφυγμό από το πρώτο λεπτό και τον Εθνικό να προηγείται 2-0 και 3-1, πριν η ομάδα του Ορέστη Σαλάχα αντιδράσει και ισοφαρίσει σε 3-3 και σε 4-4, σκορ το οποίο έκλεισε την πρώτη περίοδο.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη ξεκίνησε με γκολ τη δεύτερη περίοδο, ωστόσο ο ΑΝΟΓ αντέδρασε και με τρία διαδοχικά γκολ έφθασε στο 7-5. Έπειτα οι «κυανόλευκες» διέκοψαν αυτό το σερί και με δύο δικά τους γκολ ισοφάρισαν σε 7-7. Μάλιστα, στο τέλος του 2ου οκταλέπτου ο Εθνικός κατάφερε να προηγηθεί με 8-7, σε ένα ημίχρονο με συνεχείς ανατροπές στο σκορ, ενώ ο ΑΝΟΓ ισοφάρισε με πέναλτι σε 8-8.

Τρίτο οκτάλεπτο και ο ΑΝΟΓ προηγηθηκε με 9-8, για να απαντήσει ο Εθνικός με δύο δικά του τέρματα για το 9-10, όμως τρία λεπτά πριν τη λήξη του οκταλέπτου ο ΑΝΟΓ ισοφάρισε εκ νέου σε 10-10. Στο τρίτο οκτάλεπτο ο ΑΝΟΓ έχασε με 3 ποινές τη φουνταριστό του, Έλενα Γρηγοροπούλου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε με την ομάδα του Φιτσανάκη να σκοράρει στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου για το 10-11 και στη συνέχεια να χτίζει δικό της σερί για το 10-13.

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 4-4, 2-3, 0-3.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (προπονητής Ορέστης Σαλάχας): Αρχοντάκη, Νίνου 1, Α. Γκίλλα, Γιαμπασάκου, Γρηγοροπούλου, Κόλλια, Αντωνιάδη 1, Κολιτσοπούλου 1, Κοκκινάκη, Φουντωτού 2, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 5, Καρύτσα, Θωμοπούλου, Π. Γκίλλα.

ΕΘΝΙΚΟΣ (προπονητής Κώστας Φιτσανάκης): Σωτηρέλη, Ρακιντζή, Κωνσταντοπούλου, Ελληνιάδη 2, Μαμόγλου 7, Μπερίκου, Χατζηκυριακάκη 1, Λογοθέτη, Πεττα 2, Δούλη, Μπιτσάκου, Γκοτζιά 1, Ζαφειράκη, Καραμπέτσου, Χέλμη.

Διαιτητές: Μαρκοπούλου – Δαμιανάκης

Αλυταρχης: Ευθυμης Αρχιμανδρίτης.