Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ντόχα, Εθνική Γυναικών: Ξέσπασε στην Κίνα και θα αντιμετωπίσει το Καζακστάν για την πρόκριση στα προημιτελικά!

Στο βάθος Ιταλία για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σε μια επανάληψη του μικρού τελικού του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος!

Με χαρακτηριστική άνεση η Εθνική Γυναικών πέτυχε την δεύτερη της νίκη στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Ντόχα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διέλυσε με 22-9 την Κίνα για την 3η αγωνιστική του Β’ Ομίλου και κατέκτησε την δεύτερη θέση. Το σύνολο της Αλεξίας Καμμένου θα αντιμετωπίσει το Καζακστάν (10/2, 15:00) στη νοκ αναμέτρηση με φόντο τα προημιτελικά της διοργάνωσης που περιμένει η Ιταλία που θέλει την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Μια επανάληψη του μικρού τελικού του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Αϊντχόβεν που έδωσε στην Ελλάδα το χάλκινο μετάλλιο και την πρόκριση στο Παρίσι.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ισπανία έκανε το 3/3 και πήρε απευθείας το εισιτήριο για τις οκτώ καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης. Οι δευτεραθλήτριες Ευρώπης επικράτησαν με 14-7 της Γαλλίας του Τεό Λοράντου με τους διοργανωτές των Ολυμπιακών Αγώνων να αγωνίζονται για τις θέσεις 13-16 θέλοντας να δείξουν καλύτερο πρόσωπο το προσεχές καλοκαίρι στη πόλη του Φωτός στο τεράστιο αθλητικό γεγονός του πλανήτη.

Ελλάδα – Κίνα 22-9

MVP του αγώνα αναδείχθηκε η Αθηνά Γιαννοπούλου

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Εθνική μας ομάδα μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι αφού προηγήθηκε γρήγορα 2-0 χάρη σε τέρμα της Αθηνάς Γιαννόπουλου αλλά η Κίνα μείωσε σε 2-1 με την Τσονγκ για να ακολουθήσουν έξι αναπάντητα γκολ από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Τη σκυτάλη πήρε η Ελευθερία Πλευρίτου που έκανε το 3-1 σε παίκτρια παραπάνω, ενώ η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη με γκολ από τη θέση της φουνταριστού διεύρυνε το προβάδισμα στα τρία τέρματα (4-1). Στη συνέχεια η Ειρήνη Νίνου με δύο προσωπικά της τέρματα και ένα της Αλεξάνδρας Ασημάκη ενδιάμεσα ξέφυγε με έξι γκολ (7-1) βάζοντας τις βάσεις για την εύκολη επικράτηση. Οι Κινέζες έκλεισαν το πρώτο οκτάλεπτο στο 7-2 χάρη σε τέρμα της Γιαν.

Στη δεύτερη περίοδο η Ελλάδα διατήρησε υψηλό τέμπο αφού ανέβασε την διαφορά στα επτά τέρματα (11-4) και δεν απειλήθηκε καθόλου από την Κίνα παρά το γεγονός ότι είχε μειώσει σε 7-3 στις αρχές του οκταλέπτου. Η Εθνική μας ομάδα βρήκε τέσσερα γκολ όλα σε παίκτρια παραπάνω έχοντας εκφραστές τις Νικόλ Ελευθεριάδου, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Φωτεινή Τριχά και Ελευθερία Πλευρίτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Χάλκινες πρωταθλήτριες Ευρώπης εκτόξευσαν την διαφορά κάνοντας παράλληλα συντήρηση δυνάμεων για την συνέχεια της διοργάνωσης. Πρώτες σκόρερ για την Ελλάδα αλλά και του αγώνα ήταν οι Ειρήνη Νίνου και Βάσω Πλευρίτου που σημείωσαν από τέσσερα γκολ, ενώ από τρία πρόσθεσαν οι Ελευθερία Πλευρίτου και Αθηνά Γιαννοπούλου, ενώ δύο πέτυχε η Φωτεινή Τριχά. Από ένα σκόραραν οι Νικόλ Ελευθεριάδου, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Έλενα Ξενάκη και Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη. Παράλληλα η Αλεξία Καμμένου χρησιμοποίησε και τις δύο τερματοφύλακες.

Η Ελλάδα είχε 8/10 με παίκτρια παραπάνω, 1/1 πέναλτι, 4 γκολ από την περιφέρεια, 3 από θέση φουνταριστού και 6 στην κόντρα.
Η Κίνα είχε 4/9 με παίκτρια παραπάνω, 1 γκολ από την περιφέρεια και 4 από θέση φουνταριστού.

Τα οκτάλεπτα: 7-2, 4-2, 6-1, 5-4

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 3, Ελευθεριάδου 1, Πλευρίτου Μ. 1, Ξενάκη 1, Ασημάκη 2, Νίνου Ειρ. 4, Πλευρίτου Βασ. 4, Γιαννοπούλου 3, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Ελληνιάδη, Τριχά 2

Κίνα (Τζιράλτ Ζανέ): Ζανγκ, Σ. Γιαν, Τζ. Γιαν 2, Τσονγκ 1, Γουάνγκ 1, Λου, Χ. Γουάνγκ, Ντενγκ 3, Νονγκ, Λι, Τσανγκ 2, Β. Ντονγκ, Χ. Γουάνγκ