Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ντόχα 2024: Στους Ολυμπιακούς Αγώνες ο Άλκης Κυνηγάκης!

Ελπιδοφόρα εμφάνιση και από τον Αστέριο Δαλδογιάννη στον τελικό των 10χλμ μαραθώνιας κολύμβησης!

Το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού εξασφάλισε ο Άλκης Κυνηγάκης μετά την 13η θέση που κατέλαβε στον τελικό των 10χλμ μαραθώνιας κολύμβησης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα. Ο Έλληνας πρωταθλητής μετά το Τόκιο θα ανανεώσει το ολυμπιακό του ταξίδι και στη πόλη του Φωτός.

Ο Άλκης Κυνηγάκης με χρόνο 1:48:34.60 πήρε την 13η θέση, όμως το πιο σημαντικό είναι ότι ο 25χρονος πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για τον μεγάλο αθλητικό γεγονός του πλανήτη. Από την πλευρά του ο έτερος Έλληνας που συμμετείχε στο μεγάλο τελικό, ο Αστέριος Δαλδογιάννης τερμάτισε στην 43η θέση πραγματοποιώντας ελπιδοφόρα εμφάνιση με χρόνο 1:53:51.70.