Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ντόχα 2024: Στο Μαυροβούνιο το μεγάλο ντέρμπι με απίστευτο Τεσάνοβιτς!

Άνετες και εκκωφαντικές νίκες για τα φαβορί στην πρεμιέρα των ομίλων!

Μεγάλη νίκη πέτυχε το Μαυροβούνιο στην πρεμιέρα του Γ’ Ομίλου του Παγκοσμίου πρωταθλήματος που πραγματοποιείται στη Ντόχα. Το σύνολο του Βλάντιμιρ Γκοϊκοβιτς έκαμψε με 16-15 στα πέναλτι των ΗΠΑ (11-11) και μπήκε με το δεξί σε ένα από τους πιο απαιτητικούς ομίλους.

Οι Μαυροβούνιοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Πέταρ Τεσάνοβιτς που απέκρουσε πέντε (!) πέναλτι δύο εκ των οποίων στη κανονική διάρκεια του αγώνα, ενώ είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Παρόλα αυτά οι Αμερικάνοι έστειλαν το παιχνίδι στη ρωσική ρουλέτα χάρη σε τέρμα του Άλεξ Μπόουεν στο τελευταίο λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Σερβία επικράτησε με 17-10 της Ιαπωνίας και επικεντρώνεται για το μεγάλο παιχνίδι κόντρα στο Μαυροβούνιο που θα δώσει σημαντικό προβάδισμα στο νικητή για την πρωτιά του ομίλου και την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Στον Α’ Όμιλο η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία διέλυσε με 21-5 την Νότια Αφρική, ενώ η Κροατία επικράτησε με 13-8 την Αυστραλία. Οι δύο φιναλίστ του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στη Κροατία θα «μονομαχήσουν» για την νίκη καθώς θα δώσει την πρώτη θέση του ομίλου.

Στον Β’ Όμιλο η Ελλάδα έκανε ιδανική πρεμιέρα αφού με σοβαρότητα και διάθεση επιβλήθηκε με 24-6 της Κίνας, ενώ η Γαλλία επικράτησε με 16-11 της Βραζιλίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και Ασημένιοι Παγκόσμιοι πρωταθλητές στοχεύει στο απόλυτο των νικών αρχή γενομένης με την αναμέτρηση κόντρα στη Βραζιλία (7/2, 09:30).

Στον Δ’ Όμιλο η Ιταλία ξέσπασε πάνω στο Καζακστάν καθώς σκόρπισε με το εντυπωσιακό 33-3, ενώ η Παγκόσμια πρωταθλήτρια Ουγγαρία επικράτησε με 15-8 της Ρουμανίας. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν την επόμενη αγωνιστική για την πρωτιά του ομίλου σε μια επανάληψη του μικρού τελικού του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στη Κροατία όπου οι Ιταλοί πήραν το χάλκινο μετάλλιο.