Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μαραθώνιας Κολύμβησης Ανοιχτής Θαλάσσης: Τρίτη στον κόσμο η Γεωργία Μακρή!

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ η Γεωργία Μακρή κατέκτησε τη τρίτη θέση στον αγώνα 10χλμ Νέων Γυναικών του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Κολύμβησης Μαραθώνιας – Μεγάλων Αποστάσεων (OWS) 2024, που διεξάγεται στη πόλη Αλγκέρο της Σαρδηνίας.

Εξαιρετική και η Κάλια Κανόνγκα τερμάτισε στη 18η θέση ενώ στον αντίστοιχο αγώνα των Νέων Ανδρών, ο Άγγελος Χριστοδούλου ήταν 17ος.

Στον πρώτο της αγώνα στη κατηγορία, και μάλιστα σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, η 18χρονη Μακρή ήταν καταπληκτική.

Και «έφερε» ακόμα μία παγκόσμια διάκριση για την ελληνική κολύμβηση σε μια ακόμα εξαιρετική χρονιά.

Η κορυφαία εκπρόσωπός μας της νέας γενιάς του αθλήματος, απέδειξε τη σπουδαία δουλειά που γίνεται στις υποδομές, απέδειξε ότι το άθλημα έχει λαμπρό μέλλον. Δεύτερη η Γεωργία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Βιέννη τον περασμένο Ιούλιο, δεύτερη σήμερα στο παγκόσμιο, δυο «βαριά» μετάλλια που κρύβουν πίσω τους πολύ δουλειά, μεθοδική και οργανωμένη όμως, συστηματική, με πρόγραμμα, με άμεσα αποτελέσματα που είναι σίγουρο πως θα δώσει νέα δυναμική στο άθλημα.

Η Γεωργία ήταν πρωταγωνίστρια του τελικού σε όλη την εξέλιξή του. Βρέθηκε στο γκρουπ που οδήγησε τη κούρσα και κατάφερε να διατηρηθεί εκεί μέχρι το τέλος που ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς. Στο μεγαλύτερο διάστημα οδήγησε η Βινιέν Νετ από την Ουγγαρία αλλά στο τέλος δεν είχε δυνάμεις και εν τέλει έμεινε εκτός βάθρου. Η Μακρή ήταν 3η, 2η, κάποια στιγμή στο 7ο χλμ πέρασε και πρώτη, μονίμως όμως…στο βάθρο. Έδειχνε πως είναι η μέρα της, δεν ήθελε να χάσει το μετάλλιο, στα τελευταία μέτρα που ξεκίνησε από όλες η μεγάλη αντεπίθεση, ήταν αποφασισμένη.

Η Αμερικανίδα Κλερ Σταλμάχερ, η Ιταλίδα Κιάρα Σαντζούλο και η Γεωργία έδωσαν τον τιτάνιο αγώνα στα τελευταία 100 μέτρα για το χρώμα του μεταλλίου. Και όλα κρίθηκαν στη χεριά: πρώτη η Σταλμάχερ με 2:09.15.9, δεύτερη η Σαντζούλο με 2:09.16.2, τρίτη η Μακρή με 2:09.16.6!

Και μετά: Τέταρτη η Μίσα Οκουζόνο από την Ιαπωνία με 2:09.17.3 και πέμπτη η Βινιέν Νετ από την Ουγγαρία με 2:09.17.6.

Στη 18η θέση η πολύ καλή Κάλια Κανόνγκα με 2:19.45.8 ανάμεσα στις 31 που τερμάτισαν (34 ξεκίνησαν).

Δείτε τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Στα 10χλμ Νέων Ανδρών αγωνίσθηκαν 46 αθλητές, και τερμάτισαν 44. Ο Άγγελος Χριστοδούλου είχε επίσης μια εξαιρετική παρουσία και βρέθηκε στην 17η θέση με 2:03:39.80.

Αύριο (Παρασκευή 6/9) για τις 10:00 έχει προγραμματισθεί η εκκίνηση στα 5χλμ (θα αγωνιστούν ο πρωταθλητής Ευρώπης το 2024  Κωνσταντής Χουρδάκης και οι Ειρήνη Ψαρουδάκη, Ευφροσύνη Μαρία Ζαφείρη), και στις 12:30 στα 7,5 χλμ (Βασίλης Κακουλάκης, Αντώνης Σερζετάκης, Ελισσάβετ Μαρία Ναστοπούλου, Αντωνία Ρακοπούλου).

Πηγή: koe.org.gr