Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μαραθώνιας Κολύμβησης Ανοιχτής Θαλάσσης: Τέταρτος στα 7,5 χλμ ο Βασίλης Κακουλάκης!

Συνεχίζονται οι εξαιρετικές εμφανίσεις των Ελλήνων αθλητών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Μαραθώνιας – Μεγάλων Αποστάσεων (OWS) 2024, κατηγοριών Παίδων-Κορασίδων (14/15 ετών) – Εφήβων -Νεανίδων (16/17 ετών) και Νέων Ανδρών – Νέων Γυναικών (18/19 ετών), το οποίο διεξάγεται στο Αλγκέρο της Σαρδηνίας.

Ο Βασίλης Κακουλάκης κατέλαβε την τέταρτη θέση στον τελικό των 7,5χλμ, στην κατηγορία των Εφήβων, την Παρασκευή (6/9). Ο 17χρονος αθλητής, που αποτελεί μια από τις «χρυσές» ελπίδες της ελληνικής κολύμβησης, έδωσε μάχη μέχρι τα τελευταία μέτρα για να ανέβει στο βάθρο και ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε χρόνο 1:18:45.20.

Πρώτος ήταν ο Τούρκος Εμίρ Μπατούρ Αλμπαϊράκ με 1:18:34.30, δεύτερος ο Ιταλός Νταβίντε Γκρόσι με 1:18:34.50 και τρίτος ο Τούρκος Ατακάν Ερκάν με 1:18:39.00.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ΕΔΩ

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των κοριτσιών, η Αντωνία Ρακοπούλου τερμάτισε στην 18η θέση με χρόνο 1:28:39.40 και η Ελισάβετ Μαρία Ναστοπούλου στην 30η θέση με 1:29:37.30.

Πηγή: koe.org.gr