Παγκόσμιο πρωτάθλημα Μαραθώνιας Κολύμβησης Ανοιχτής Θαλάσσης: Δεύτερος στον κόσμο ο Βασίλης Κακουλάκης!

Επιτυχιών συνέχεια για την Ελλάδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κολύμβησης Μαραθώνιας – Μεγάλων Αποστάσεων (OWS) 2024, στο Αλγκέρο της Σαρδηνίας. Ο Βασίλης Κακουλάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα των 3χλμ Knockout sprint, που έκανε τη παρθενική του εμφάνιση σε μεγάλη διοργάνωση.

Στη 12η θέση κατατάχθηκε ο Άγγελος Χριστοδούλου.

Ένα εξαιρετικά απαιτητικό αγώνισμα που εξελίχθηκε σε τρεις φάσεις. Αρχικά, οι 57 αθλητές που συμμετείχαν, κολύμπησαν 1500μ. χωρισμένοι σε δυο γκρουπ. Ο Χριστοδούλου προκρίθηκε για τη συνέχεια ως 8ος από τη πρώτη σειρά ανάμεσα σε 28 συμμετέχοντες με χρόνο 16:38.10 και ο Κακουλάκης πέρασε επίσης ως 8ος με 16:37.20 ανάμεσα σε 29 συμμετέχοντες. Στα ημιτελικά, οι 20 αθλητές που συνέχισαν, κολύμπησαν 1000μ. για να προκριθούν οι 10 για τον τελικό. Ο Κακουλάκης πέρασε ως 9ος με 10:23.30, ο Χριστοδούλου με 10:23.90 ήταν 12ος. Ο 10ος που προκρίθηκε ήταν οπ Ντελγκάδο από το Μεξικό με 10:23.70.

Στον τελικό, οι φιναλίστ κολύμπησαν 500μ. Εκεί κρίθηκαν όλα. Εκεί κρίθηκαν τα μετάλλια, εκεί όλοι ξεκίνησαν από το μηδέν. Ο Βασίλης Κακουλάκης τα έδωσε όλα, ξεδίπλωσε το τεράστιο ταλέντο που διαθέτει, σε μια απίστευτη κούρσα που όλα κρίθηκαν στην χεριά. Νίκησε ο Ιάπωνας Καϊτο Τσουχιμόρι με 5:54.10. Ο Κακουλάκης ακολούθησε με 5:54.50, τρίτος ακολούθησε ο Γάλλος Σαχά Βελί με 5:54.60. Με 5:54.70 ήταν τέταρτος ο Ούγγρος, Κόβακς-Σέρες.