Παγκόσμιο Ντόχα, Masters: Πρωταθλήτρια κόσμου η Γιαρένη, τρίτος ο Ιωαννίδης!

Πρωταθλήτρια κόσμου στα 100μ Ύπτιο Γυναικών η Αφροδίτη Γιαρένη των Παλαίμων με χρόνο 1.04.00 στην κατηγορία (30-34) στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Masters που διεξάγεται στη Ντόχα, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο αθλητής του Ωκεανού, Άρης Ιωαννίδης με χρόνο 1.09.23 στα 100μ Ύπτιο Ανδρών στην κατηγορία (55-59).

Αυτό ήταν το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την ελληνική αποστολή στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά από εκείνο που πήρε ο Γιάννης Δρυμωνάκος στα 3χλμ ανοιχτής θαλάσσης.

Στην κατηγορία (50-54) ο Κωνσταντίνος Μακρυπίδης του Ηλυσιακού κατέκτησε την τέταρτη θέση στον κόσμο στα 100μ Ύπτιο Ανδρών με χρόνο 1.06.23. Την έκτη θέση στα 400μ Ελεύθερο Ανδρών στην κατηγορία (30-34) κατέλαβε ο Δημήτρης Γκοτζίας του Παναθηναϊκού με χρόνο 4.31.46, ενώ ο Χρήστος Λαγός του Άργη 15ος στο ίδιο αγώνισμα με χρόνο 4.57.89.

Από εκεί και πέρα στην κατηγορία (50-54) η Αιμιλία Στελιάρου του ΟΕΑΝ Αθλημάτων Βόλου κατετάγη στην 19η θέση στα 400μ Ελεύθερο Γυναικών με χρόνο 5.48.58, ενώ στην κατηγορία (40-44) η Ιωάννα Σέρβου των Παλαίμων πήρε την όγδοη θέση στα 400μ Ελεύθερο Γυναικών με χρόνο 5.09.58.

Τέλος στα 50μ Πρόσθιο Ανδρών στην κατηγορία (60-64) ο Αναστάσιος Κοτζιάς του ΝΟ Βόλου Αργοναύτες πήρε την 20η θέση με χρόνο 39.87, ενώ στην αντίστοιχη κατηγορία (45-49) ο Κοσμάς Κουρής του Παναθηναϊκού κατέλαβε την 22η θέση με χρόνο 34.60.