Όμορφο ντέρμπι και «άλμα» ανόδου ο Άλιμος!

Σε ένα πολύ δυνατό ντέρμπι στο δημοτικού κολυμβητήριο Αλίμου ο Ολυμπιακός Αλίμου κέρδισε με 11-7 το Περιστέρι και έκανε το πρώτο πολύ σημαντικό βήμα για την άνοδο.

Στο πρώτο παιχνίδι για το Final Four της Α2 Γυναικών ο Ολυμπιακός Αλίμου αντιμετώπισε το Περιστέρι στο Δημοτικό Κολυμβητήριο του Αλίμου. Σε ένα πάρα πολύ όμορφο παιχνίδι από την αρχή ως και το τέλος ο Ολυμπιακός Αλίμου πήρε τη νίκη με 11-7 και πραγματοποίησε το πρώτο αποφασιστικό βήμα για την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία. Η αναμέτρηση ήταν από την αρχή πολύ κλειστή με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Η ομάδα του Βαγγέλη Πάτερου είχε στο πρώτο ημίχρονο προβάδισμα δύο τερμάτων έπειτα από ένα κρεσέντο της Αλεξάνδρας Ασημάκη και τα πρώτα δύο οκτάλεπτα τελείωσαν στο 5-3.

Το Περιστέρι στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε δύο γρήγορα γκολ με Κούβδου και Σολανάκη και όλο το τρίτο οκτάλεπτο ήταν πολύ ανταγωνιστικό για τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός Αλίμου πραγματοποίησε μία πάρα πολύ καλή ειδικά στο αμυντικό σκέλος 4η περίοδο χωρίς να δεχθεί γκολ και κλείδωσε τη νίκη, στο πρώτο παιχνίδι της φάσης του Φάιναλ Φορ.

Η διακύμανση του αγώνα…

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Περιστέρι στην επίθεση να κερδίζει ποινή, αλλά στον παίκτη λιγότερο για την ομάδα της η Μαρία Λάζαρη με δύο εξαιρετικές αποκρούσεις κράτησε το 0. Ο Ολυμπιακός Αλίμου άνοιξε το σκορ με τη Δούλη στο 6:59. Το Περιστέρι κατάφερε να ισοφαρίσει όμως στο 6:12 με πέναλτι που κέρδισε η Πέττα, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ η Αποστολίδου. Στο 4:38 η Πέττα κέρδισε άλλη μία ποινή για την ομάδα της, και στην συνέχεια η Λουκοπούλου στον παίκτη παραπάνω έκανε το 1-2 έπειτα από ασίστ της Φραγκάκη. Στα 2:31 η ομάδα του Βαγγέλη Πάτερου ισοφάρισε με εξαιρετικό σουτ της Ιωάννας Χέλμη από την περιφέρεια. Η Μαργαρίτα Μπιτσάκου σε τρεις συνεχόμενες άμυνες για την ομάδα της κέρδισε ισάριθμα επιθετικά. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός Αλίμου στο 1:28 ανέτρεψε ολικά το σκορ και έκανε το 3-2 με την Αλεξάνδρα Ασημάκη να τελειώνει άριστα τη φάση από τα δύο μέτρα έπειτα από ασίστ της Μαρτγαρίτας Μπιτσάκου.

Το δεύτερο οκτάλεπτο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό στην επίθεση αλλά το Περιστέρι κατάφερε να βγάλει την πρώτη άμυνα. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός Αλίμου πίεσε αλλά τα πρώτα σουτ του οκταλέπτου σταμάτησαν στα μπλοκ. Η Μαργαρίτα Μπιτσάκου με εξαιρετική δουλειά στην άμυνα κέρδισε το 4ο επιθετικό στην αναμέτρηση. Στο 5:28 η Σολανάκη με εξαιρετική κίνηση κέρδισε πέναλτι. Όμως η Μαρία Λάζαρη με μία φοβερή εκτίναξη απέκρουσε την εκτέλεση της Κούβδου και διατήρησε το προβάδισμα της ομάδας της. Στο 4:32 η Δέσποινα Μπεκρή σημείωσε ένα εκπληκτικό γκολ με σουτ από τα 9 μέτρα. Το Περιστέρι στο 2:40 έβγαλε μία μία πολύ καλή άμυνα στον παίκτη λιγότερο. Στο 1:50 η Λογοθέτη με πολύ δυνατό σουτ από τα 6 μέτρα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα της κάνοντας το 4-3. Στα 31′ πριν το ημίχρονο η Φραγκάκη κέρδισε ποινή, ο Βαγγέλης Πάτρας κάλεσε τάιμ άουτ, ωστόσο ο Ολυμπιακός Αλίμου έπαιξε εξαιρετική άμυνα. Και σε έκείνο το σημείο είδαμε τη φάση του αγώνα με την πολύ έξυπνη και γρήγορη πάσα της Λάζαρη στην Ασημάκη η οποία με τρομερή επινόηση και ψηλοκρεμαστό σουτ από τα 7 μέτρα έκανε το 5-3.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα επίσης εντυπωσιακό γκολ. Αυτή τη φορά η Νικόλ Κούβδου σκόραρε από τα 7 μέτρα με πολύ όμορφο σουτ. Στη συνέχεια η Σολανάκη με μία πάρα πολύ έξυπνη κίνηση, σούταρε άμεσα από τα 2 μέτρα ισοφαρίζοντας για το Περιστέρι. Η Αλεξάνδρα Ασημάκη όμως με το τρίτο της προσωπικό τέρμα έκανε το 6-5 για τον Ολυμπιακό Αλίμου. Στο 6:06 η Λουκοπούλου κέρδισε πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ η Σολανάκη κάνοντας το 6-6. Η Χέλμη έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα της στο 4:33 κάνοντας το 7-6, έπειτα από 2 συνεχόμενες πολύ καίριες επεμβάσεις της Κοβάσεβιτς. Στο 2:14 η Λογοθέτη διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας της στον παίκτη παραπάνω. Στο 1:05 το Περιστέρι βρήκε ξανά σκορ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα της Δέσποινας Μπεκρή η οποία με διαγώνιο ψιλοκρεμαστό σουτ μείωσε σε 8-7. Στα 14 πριν το τέλος της τρίτης η Λάζαρη πραγματοποίησε άλλη μία φοβερή απόκρουση στον παίκτη λιγότερο για την ομάδα της.

Το πρώτο γκολ του τελευταίου μέρους το σημείωσε η Ιωάννα Χέλμη δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό Αλίμου στο 5:28 με 9-7, ενώ η Παπατριανταφύλλου σημείωσε από την περιφέρεια το 10-7 πολύ όμορφο σουτ στο 4:21. Το τελευταίο γκολ της αναμέτρησης σημείωσε η Μαργαρίτα Μπιτσάκου στο 1:21 κάνοντας το 11-7 με γυριστό σουτ.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-1, 3-4, 3-0

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός Αλιμου (Βαγγέλης Πάτερος): Λάζαρη, Παπατριανταφύλλου 1, Δούλη 1, Γεωργίου, Αναγνώστου, Πάτερου, Ασημάκη 3, Λογοθέτη 2, Μαρίνου, Μπιτσάκου Μ. 1, Μπιτσάκου Αφρ., Χέλμη 3, Πιταράκη, Φαμπιάνα, Καραΐσκου.

ΓΣ Περιστερίου ( Βαγγέλης Πάτρας): Διαπούλη, Καρκάνη, Φραγκάκη, Αδάμη, Αποστολίδου 1, Λουκοπούλου 1, Κούβδου 1, Γκίκα, Πέττα, Μπεκρή 2, Κοσιάδη, Σολανάκη 2, Κοβάτσεβιτς, Βυθούλκα, Κικίδου.