Η φάση των ομίλων στο 14ο Τουρνουά Υδατοσφαίρισης του ΣΕΔΥ ολοκληρώθηκε το Σάββατο (21/9), με τα δύο ζευγάρια της ημιτελικής φάσης να είναι τα εξής: Ολυμπιακός – Πανιώνιος και Υδραϊκός – ΑΟ Παλαιού Φαλήρου.

Στον Α’ όμιλο, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν το τουρνουά με το απόλυτο των νικών, επικρατώντας Απόλλωνα Σμύρνης, για την 4η αγωνιστική, με 18-5, ενώ στο παιχνίδι της πρώτης θέσης, για την 5η αγωνιστική, νίκησε τον ΑΟ Παλαιού Φαλήρου με το ευρύ 18-4.

Η ομάδα του Τεό Λοράντου είχε εξασφαλίσει την πρόκριση από το πρωί, καθώς έκαμψε την αντίσταση του ΝΟ Χανίων, παίρνοντας τη νίκη με 12-6.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής, ο Εθνικός Πειραιά πέτυχε τη δεύτερη νίκη στο τουρνουά, επικρατώντας του ΝΟ Χανίων με 11-10, χάρη σε γκολ του Κουτσιαλή 0:42 πριν από τη λήξη, σε ένα πραγματικό ντέρμπι.

Στον Β’ όμιλο, ο Υδραϊκός που φαίνεται να έχει δουλέψει από νωρίς πάνω στους νέους κανονισμούς και του «βγαίνει», έκανε το «3 στα 3» με τις νίκες του κόντρα σε Παναθηναϊκό με 20-11 και σε ΑΝΟ Γλυφάδας με 10-7.

Η δεύτερη θέση κρίθηκε «στο νήμα», με τον Πανιώνιο, τον Παναθηναϊκό και τον ΑΝΟ Γλυφάδας να ισοβαθμούν, όμως η ομάδα της Νέας Σμύρνης ήταν εκείνη που κατάφερε να ηγηθεί και να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του τουρνουά, λόγω της καλύτερης διαφοράς τερμάτων. Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του ομίλου, ο ΑΝΟ Γλυφάδας νίκησε τον Πανιώνιο με 10-7, εκμεταλλευόμενος το δεύτερο ημίχρονο, ενώ οι «κυανέρυθροι» πήραν τους 3 βαθμούς απέναντι στον Παναθηναϊκό, επικρατώντας με 16-4.

Αναλυτικά οι αγώνες του Σαββάτου (21/9) και οι τελικές βαθμολογίες:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

4η αγωνιστική:

ΝΟ Χανίων – ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 6-12 Τα οκτάλεπτα: 2-1, 0-4, 2-4, 2-3. ΝΟ Χανίων (Ηλίας Μαχαίρας): Σαρτζετάκης 3, Μπατάκης 1, Κατσουλάκης 2.

ΑΟ Παλαιού Φαλήρου (Τεό Λοράντος): Γαρδίκας 1, Αλαφραγκής 2, Αθυμαρίτης 1, Τσολακούδης 1, Ρομπόπουλος 3, Κοπελιάδης 2, Τρούλος 2.

Ολυμπιακός – Απόλλων Σμύρνης 18-5 Τα οκτάλεπτα: 4-2, 4-1, 5-0, 5-2. Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Γενηδουνιάς 1, Δερβίσης 5, Κάκαρης 3, Μουρίκης 1, Γούνας 3, Μίτροβιτς 5.

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Κατρουζανάκης): Παπαγεωργίου 1, Μπεριστιάνος 1, Χαραλαμπόπουλος 2, Μπαμπανίκας 1

5η αγωνιστική:

Εθνικός Πειραιά – ΝΟ Χανίων 11-10 Τα οκτάλεπτα: 1-4, 2-3, 3-1, 5-2. Εθνικός Πειραιά (Φάνης Κουντουδιός): Θεοδόσης – Παπαλουκάς 1, Θαλασσινός, Τεσάνοβιτς 1, Κουτσιαλής 4, Τοράκης 3, Παπαδόγκωνας 2.

ΝΟ Χανίων (Ηλίας Μαχαίρας): Φωκάς 1, Μπατάκης 2, Βουλγαράκης 2, Χαριτάκης 2, Μπαριωτάκης 1, Αγιωργούσης 2

ΑΟ Παλαιού Φαλήρου – Ολυμπιακός 4-18 Τα οκτάλεπτα: 1-3, 0-5, 2-3, 1-7. ΑΟ Παλαιού Φαλήρου (Τεό Λοράντος): Αλαφραγκής 1, Τρούλος 2, Ντε Σόουζα 1.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης 2, Γενηδουνιάς 2, Γιόκοβιτς 3, Δερβίσης 1, Κάκαρης 1, Μουρίκης 2, Γούνας 2, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 4

Η Τελική Βαθμολογία:

1. Ολυμπιακός 12 (78-20)
2. ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 9 (37-39)
3. Εθνικός Πειραιά 6 (33-52)
4. Απόλλων Σμύρνης 3 (38-47)
5. ΝΟ Χανίων 0 (31-59)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

2η αγωνιστική:

Πανιώνιος – ΑΝΟ Γλυφάδας 7-10 Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-3, 0-1, 2-4. Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Καζάζης 1, Καρακάσης 1, Γιαννόπουλος 3, Βέκκος 2.

ΑΝΟ Γλυφάδας (Δημήτρης Μάζης): Παπούκας 2, Περόπουλος 1, Μπραΐμης 2, Χατζηγούλας 2, Φωτόπουλος 3

Παναθηναϊκός – Υδραϊκός 11-20 Τα οκτάλεπτα: 2-5, 2-5, 3-7, 4-3. Παναθηναϊκός (Νίκος Βενετόπουλος): Δευτεραίος 1, Παπαδημητρίου Δ. 1, Χατζηστεφάνου 1, Χριστοφορίδης 2, Μπιτσάκος 1, Πανταζόπουλος 3, Γκαράνης 1, Παπαδημητρίου Α. 1.

Υδραϊκός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Γούρας 1, Κοκκινάκης 1, Χατζηκυριακάκης 2, Πρέκας 1, Μπλάνης 1, Αργρυρόπουλος Κ. 1, Παπασηφάκης 1, Τσαχειλίδης 4, Καπετανάκης 2, Όμπερτ 4, Ίρβινγκ 2

3η αγωνιστική:

Παναθηναϊκός – Πανιώνιος 4-16 Τα οκτάλεπτα: 0-3, 2-5, 2-5, 0-3. Παναθηναϊκός (Νίκος Βενετόπουλος): Κόσιτς 1, Χατζηστεφάνου 1, Μπιτσάκος 1, Πανταζόπουλος, Κατσαγούνος 1.

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Καζάζης 1, Σπούνερ 2, Καρακάσης 2, Γιαννόπουλος 3, Γαβαλάς 1, Βέκκος 2, Δήμου 3, Μπουζαλάς 2

ΑΝΟ Γλυφάδας – Υδραϊκός 7-10 Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-3, 3-3, 0-1. ΑΝΟ Γλυφάδας (Δημήτρης Μάζης): Παπούκας 2, Μαυρώτας 1, Μπραΐμης 1, Φωτόπουλος 1, Αλβέρτης 2.

Υδραϊκός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Χατζηκυριακάκης 1, Πρέκας 1, Μπλάνης 3, Τσαχειλίδης 2, Ίρβινγκ 3

Η Τελική Βαθμολογία:

1. Υδραϊκός 9 (42-25)
2. Πανιώνιος 3 (30-26)
3. Παναθηναϊκός 3 (24-43)
4. ΑΝΟ Γλυφάδας 3 (24-26)

Το πρόγραμμα της Κυριακής (22/9):

Κολυμβητήριο Παλαιού Φαλήρου:

09.00 Ολυμπιακός – Πανιώνιος (Ημιτελικός 1)
10.30 ΑΟ Παλαιού Φαλήρου – Υδραϊκός (Ημιτελικός 2)
12.00 Απόλλων Σμύρνης – ΑΝΟ Γλυφάδας (θέσεις 7-8)
16.30 Εθνικός Πειραιά – Παναθηναϊκός (θέσεις 5-6)
18.00 Μικρός Τελικός
19.30 Μεγάλος Τελικός

ΠΗΓΗ: ΚΟΕ

Facebook Comments