Οκτώ γκολ σε ένα οκτάλεπτο και νικήτριες οι ΗΠΑ απέναντι στη Σερβία!

Εικοσιοκτώ (28) γκολ και ένα… «τρελό» τρίτο οκτάλεπτο ήταν αρκετά ώστε οι Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής να αποχαιρετήσουν το 2022 με μία νίκη 16-12 απέναντι στη Σερβία, στο μεταξύ τους φιλικό προετοιμασίας στο Lewisville.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με απόλυτη ισορροπία και τους δύο «μονομάχους» να πηγαίνουν βήμα-βήμα στο σκοράρισμα, με τους παίκτες του Ούρος Στεβάνοβιτς να πηγαίνουν στο ημίχρονο προηγούμενοι με ένα γκολ (6-5). Η εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου όμως επεφύλασσε μία… απρόσμενη εξέλιξη με βάση τα όσα είχαν συμβεί στον αγώνα μέχρι εκείνη τη στιγμή, αφού οι Αμερικάνοι με ένα τρομερό επιθετικό κρεσέντο πέτυχαν 8 τέρματα ανατρέποντας την κατάσταση σε 13-9 υπέρ τους. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε τίποτα με τις ΗΠΑ να φτάνουν στο τελικό 16-12 με σχετική ευκολία. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ντράσοβιτς με 4 τέρματα.

ΣΕΡΒΙΑ – ΗΠΑ 12:16

Τα οκτάλεπτα: 3:3, 3:2, 3:8, 3:3

ΣΕΡΒΙΑ: Dobozanov, Dimitrijevic, S.Rasović 2, Randjelovic, Lazic, Pljevancic 1, Drasovic 4, Jaksic 1, Janković, Ubovic 1, Stojanovic 2, Vucinić 1, B.Mitrovic, Radulovic. Head coach: Stevanovic

ΗΠΑ: Turner, Hooper 1, Vavic 1, Abramson, Daube 2, Cupido, Hallock 2, Woodhead 1, Bowen 3, Dodd 3, Ehrhards 1, Irving 2, Weinberg, Kangiewicz. Head coach: Udovicic.