Πλήρης δράση και στους 11 Ομίλους της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων υπήρξε το Σάββατο (27/6). Ολοκληρώθηκαν, μάλιστα, οι αγώνες στον Όμιλο της Πάτρας, στο κολυμβητήριο Πεπανός, οπότε είχαμε και τις πρώτες δύο ομάδες που παίρνουν και τυπικά την πρόκριση στην επόμενη (Β’) φάση και είναι ο ΝΟ Πατρών και ο ΝΟ Ναυπλίου (ευνοείται στην ισοβαθμία στη 2η προνομιούχο θέση με τη ΝΕΠ).

Την πρόκριση εξασφάλισαν και τυπικά από το Σάββατο το βράδυ και δύο ομάδες της Κρήτης, παρότι απομένει ακόμα μια αγωνιστική για να ολοκληρωθεί ο Όμιλος Χανίων. Αυτές είναι ο ΝΟ Χανίων και ο ΝΟ Ρεθύμνου.

Στους περισσότερους Ομίλους οι αγώνες ολοκληρώνονται την Κυριακή (28/6), οπότε και θα γνωρίζουμε σχεδόν όλες τις προκρίσεις (κάποιες ομάδες έχουν πάρει ήδη προβάδισμα), αλλά θα μείνουν εκκρεμότητες στον ΣΤ’ Όμιλο που θα έχει αγώνες τη Δευτέρα (29/6), την Τρίτη (30/6) και την Τετάρτη (1/7), ενώ θα εκκρεμεί και ένας αγώνας του Δ’ Ομίλου Αττικής που ήταν προγραμματισμένος για το Σάββατο και δεν έγινε.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου και οι μέχρι στιγμής βαθμολογίες:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Γέρακα, Πετρούπολης):

ΑΟ Πετρούπολης – ΑΝΟ Αργυρούπολης 12-10, Παναθηναϊκός – ΑΝΟ Γλυφάδας 16-4, Νηρέας Γέρακα – ΑΟ Πετρούπολης 13-9, ΑΝΟ Αργυρούπολης – Παναθηναϊκός 2-21.

Η Βαθμολογία: 1. Παναθηναϊκός 6 (2 αγ.), 2. Νηρέας Γέρακα 6 (2 αγ.), 3. ΑΝΟ Γλυφάδας 3 (2 αγ.), 4. ΑΟ Πετρούπολης 3 (3 αγ.), 5. ΑΝΟ Αργυρούπολης 0 (3 αγ.).

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ιλίσιο):

Ολυμπιακός – Απόλλων Σμύρνης 25-5, ΣΚ Ροή – Ηλυσιακός 9-6.

Η Βαθμολογία (2 αγ.): 1. Ολυμπιακός 6, 2. ΣΚ Ροή 3, 3. Ηλυσιακός 3, 4. Απόλλων Σμύρνης 0.

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):

Πανιώνιος – ΑΟ Καστέλας 9-7, Εθνικός Πειραιά – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-17.

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Περιστερίου)

ΠΕΚΕΒ – Υδραϊκός 3-26. ΓΣ Περιστερίου – Παλαιό Φάληρο: Δεν έγινε επειδή δεν προσήλθε ο ένας διαιτητής (Μικεδάκης) και οι Περιστεριώτες δεν ήθελαν να διεξαχθεί ο αγώνας με έναν διαιτητή. Το φύλλο αγώνα έκλεισε και ο αγώνας θα οριστεί εκ νέου από την ΚΟΕ (πιθανότατα τη Δευτέρα 29/6).

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ηλιούπολης):

ΓΣ Ηλιούπολης – Νηρέας Χαλανδρίου 13-8, Μίλων – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 7-4.

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Χαϊδαρίου, Ν. Σμύρνης, Περιστερίου):

ΝΟ Χίου – Ιωνικός 26-7, Άρης Νίκαιας – ΝΟ Χίου 10-22, ΑΕ Κερατσινίου – Ιωνικός 4-14.

Η Βαθμολογία: 1. ΝΟ Χίου 6 (3 αγ.), 2. ΑΕ Χαϊδαρίου 3 (1 αγ.), 3. Ιωνικός 3 (2 αγ.), 4. ΑΕ Κερατσινίου 0 ( (1 αγ.), 5. Άρης Νίκαιας 0 (1 αγ.).

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):

ΠΑΣ Φοίβος – ΟΦΘ 5-4, Ποσειδών Ορεστιάδας – Άρης 5-12, ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Φοίβος 24-5, ΟΦΘ – Ποσειδών Ορεστιάδας 16-12.

Η Βαθμολογία: 1. ΠΑΟΚ 6 (2 αγ.), 2. Άρης 6 (2 αγ.), 3. ΠΑΣ Φοίβος 3 (3 αγ.), 4. ΟΦΘ 3 (3 αγ.), 5. Ποσειδών Ορεστιάδας 0 (2 αγ.).

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):

ΝΟ Καλαμάτας – ΝΕ Πατρών 9-23, ΝΟ Ναυπλίου – ΝΟ Πατρών 4-13, ΝΟ Πατρών – ΝΟ Καλαμάτας 29-3, ΝΟ Ναυπλίου – ΝΕ Πατρών 9-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Πατρών 9

2. ΝΟ Ναυπλίου 4

………………………………

3. ΝΕ Πατρών 4

4. ΝΟ Καλαμάτας 0

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Βόλου):

ΟΥΚ Βόλου – Νίκη Βόλου 35-0.

ΟΜΙΛΟΣ ΧΑΝΙΩΝ (Κολυμβητήριο Χανίων):

ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ 11-5, ΝΟ Χανίων – ΝΟ Αγ. Νικολάου 24-1, ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Αγ. Νικολάου 16-1, ΝΟ Χανίων – ΟΦΗ 13-6.

Η Βαθμολογία (2 αγ.): 1. ΝΟ Χανίων 6, 2. ΝΟ Ρεθύμνου 6, 3. ΟΦΗ 0, 4. ΝΟ Αγ. Νικολάου 0.

ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κολυμβητήριο Λάρισας):

ΚΕ Κοζάνης – ΝΑΟ Κέρκυρας 3-18, Πύρρος Ιωαννίνων – ΝΟ Λάρισας 3-24, ΝΕ Λάρισας – ΚΕ Κοζάνης 13-14, ΝΑΟ Κέρκυρας – Πύρρος Ιωαννίνων 16-1.

Η Βαθμολογία: 1. ΝΑΟ Κέρκυρας 9 (3 αγ.), 2. ΝΟ Λάρισας 6 (2 αγ.), 3. ΚΕ Κοζάνης 3 (3 αγ.), 4. ΝΕ Λάρισας 0 (2 αγ.), 5. Πύρρος Ιωαννίνων 0 (2 αγ.).

Η Ειδική Προκήρυξη του πρωταθλήματος Παίδων, το αναλυτικό αγωνιστικό πρόγραμμα και το Υγειονομικό Πρωτόκολλο διεξαγωγής των αγώνων ΕΔΩ.

Facebook Comments